pidgin - en to ar translation catalogue (3237 entries)

en: 
    %s has stopped typing
ar: 
    ‏%s توقف عن الكتابة إليك

en: 
    %s is typing...
ar: 
    %s يكتب...

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
ar: 
    <b>ملاحظات الصديق</b>: %s

en: 
    <b>Topic:</b> %s
ar: 
    <b>الموضوع:</b> %s

en: 
    Last Seen: %s ago
ar: 
    شوهد قبل %s

en: 
    Your Preferred Contact Methods
ar: 
    طرق التواصِل التي تفضلها

en:  <i>(identified)</i>
ar:  <i>(معرّف)</i>

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
ar: ‏"%s"  غير متصل حاليا. هل تريد حفظ المتبقي من الرسائل في إشعار و إرسالها تلقائيًا عندما يلج "%s" ثانية؟

en: "Attention" Name Color
ar: لون اسم "الانتباه"

en: %.2f KiB/s
ar: %.2f ك.ب/ثانية

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
ar: %s
    
    لن يحاول فِنش إعادة اتصال الحساب قبل أن تعالج العطل و تعيد تفعيل الحساب.

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
ar: %s
    الاستعمال: %s [خيار]...
    
      -c, --config=DIR    يستعمل DIR لملفات الإعداد
      -d, --debug         يظهر رسائل التنقيح في الخرح
      -h, --help          يظهر رسالة المساعدة و يخرج
      -n, --nologin       لا تلج آليا
      -v, --version       يظهر الإصدارة الحالية و يختفي

en: %s %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -h, --help          display this help and exit
      -m, --multiple      do not ensure single instance
      -n, --nologin       don't automatically login
      -l, --login[=NAME]  enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
      --display=DISPLAY   X display to use
      -v, --version       display the current version and exit
ar: %s %s
    الاستعمال: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    انظر DIR لملفات الإعداد
      -d, --debug         اطبع رسائل التنقيح في الخرْح
      -h, --help           اعرض رسالة المساعدةهذه ثم اخرج
      -m, --multiple     لا تتحقق من وجود تشغيل واحد
      -n, --nologin       لا تلج آليا
        -l, --login[=NAME] لُج آليا (المعامل الاختياري NAME يحدد
                                 الحسابات التي ستستخدم، مفصولة بفاصلة.
                                 بدون هذا لن يُفعّل سوى الحساب الأول).
      --display=DISPLAY   اسم معراض س ليُستخدم
      -v, --version       اعرض النسخة الحالية واخرج

en: %s %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -h, --help          display this help and exit
      -m, --multiple      do not ensure single instance
      -n, --nologin       don't automatically login
      -l, --login[=NAME]  enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
      -v, --version       display the current version and exit
ar: %s %s
    الاستعمال: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    انظر DIR لملفات الإعداد
      -d, --debug         اطبع رسائل التنقيح في الخرْح
      -h, --help           اعرض رسالة المساعدةهذه ثم اخرج
      -m, --multiple     لا تتحقق من وجود تشغيل واحد
      -n, --nologin       لا تلج آليا
        -l, --login[=NAME] لُج آليا (المعامل الاختياري NAME يحدد
                                 الحسابات التي ستستخدم، مفصولة بفاصلة.
                                 بدون هذا لن يُفعّل سوى الحساب الأول).
      -v, --version       اعرض النسخة الحالية واخرج

en: %s %s has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the developers
    by reporting a bug at:
    %ssimpleticket/
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %swiki/GetABacktrace
    
    If you need further assistance, please IM either SeanEgn or 
    LSchiere (via AIM).  Contact information for Sean and Luke 
    on other protocols is at
    %swiki/DeveloperPages
ar: حدث خطأ في %s %s وقام بطرْح ملف لُب.
    هذه علّة في البرمجية وليست خطأ منك.
    
    إذا كنت تستطيع تكرار هذا التحطم، من فضلك
    أبلغ المُطوِّرين عن هذه العلّة في:
    %ssimpleticket/
    
    تأكد من أن تحدد مالذي كنت تفعله وقتها وارسل
    التتبع من ملف اللب.  إذا كنت لا تعرف كيف تحصل
    على التتبع، راجاءا اقرأ التعليمات في
    %swiki/GetABacktrace
    
    إذا كنت تريد المزيد من المساعدة، من فضلك تراسل مع
    ‏SeanEgn أو LSchiere (عبر AIM). معلومات الاتصال
    بها عبر البروتوكولات الأخرى موجودة في:
    %swiki/DeveloperPages

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
ar: %s %s. جرب `%s -h' لمزيد من المعلومات.

en: %s (%s) changed status from %s to %s
ar: %s (%s) غيّر الحالة من %s إلى %s

en: %s (%s) is no longer %s
ar: %s(%s) لم يعد موجودًا %s

en: %s (%s) is now %s
ar: %s(%s) حاليًا %s

en: %s Options
ar: خيارات %s

en: %s Your password is %d characters, greater than the expected maximum length of %d for MySpaceIM. Please shorten your password at http://profileedit.myspace.com/index.cfm?fuseaction=accountSettings.changePassword and try again.
ar: ‏%s كلمة السر مكونة من %d حرف، أطول من %d وهو الطول المُتوقّع ل MySpaceIM. من فضلك قصّر كلمة سرّك مِن http://profileedit.myspace.com/index.cfm?fuseaction=accountSettings.changePassword ثم أعِد المحاولة.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
ar: %s [<I>%s</I>] دخل الغرفة.

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
ar: يبدو أن %s غير متصل و لم يتسلم الرسالة التي أرسلتها توا..

en: %s became idle
ar: %s أصبح ساكنا

en: %s became unidle
ar: %s لم يعد ساكنا

en: %s canceled the file transfer
ar: %s ألغى نقل الملف

en: %s canceled the transfer of %s
ar: %s ألغى نقل %s

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
ar: لايستطيع %s نقل مجلدات. عليك إرسال الملفات واحدا واحدا.

en: %s could not be added because your buddy list is full.
ar: لا يمكن إضافة %s لأن قائمة اصدقائك ممتلئة.

en: %s declined your conference invitation to room "%s" because "%s".
ar: رفض %s دعوتك لاجتماع في غرفة "%s" بسبب "%s".

en: %s disabled
ar: عُطِّل %s

en: %s disconnected
ar: انقطع %s

en: %s disconnected.
ar: %s قطع الاتصال.

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
ar: واجه %s أخطاء أثناء نقل إعداداتك من %s إلى %s. من فضلك افحص و استكمل النقل يدويا. وأبلغ عن هذا الخطأ في http://developer.pidgin.im

en: %s entered the room.
ar: %s دخل الغرفة.

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list for the following reason: %s.
ar: رفض %s (بأثر رجعي) قبول طلبك إضافته إلى قائمتك للسبب التالي: %s.

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list.
ar: رفض %s (بأثر رجعي) طلبك إضافته إلى قائمتك.

en: %s has added you to his or her buddy list.
ar: %s أضافك إلى قائمة أصدقائه.

en: %s has become idle (%s)
ar: %s أصبح ساكنًا (%s)

en: %s has become idle.
ar: %s أصبح ساكنا.

en: %s has been invited to this conversation.
ar: %s تمت دعوته إلى هذه المحادثة.

en: %s has buzzed you!
ar: ‏%s رنّ عليك

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
ar: %s غيّر موضوع <I>%s</I> إلى: %s

en: %s has changed the topic to: %s
ar: %s غيّر الموضوع إلى: %s

en: %s has cleared the topic.
ar: %s مسح الموضوع.

en: %s has closed the conversation.
ar: %s أغلق المحادثة.

en: %s has gone away.
ar: %s تغيب.

en: %s has gone away. (%s)
ar: %s ذهب بعيدًا. (%s)

en: %s has goosed you!
ar: ‏%s قرص مؤخرتك!

en: %s has high-fived you!
ar: ‏%s سلم عليك عاليا

en: %s has hugged you!
ar: حضنك %s!

en: %s has invited %s to the chat room %s
ar: %s دعا %s إلى غرفة الدردشة %s

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
ar: %s دعا %s إلى غرفة الدردشة %s:
    %s

en: %s has just asked to directly connect to %s
ar: %s طلب للتو الاتصال المباشر بـ %s

en: %s has left the conversation.
ar: غادر %s المحادثة.

en: %s has nudged you!
ar: لكزك %s

en: %s has paused while typing to you (%s)
ar: %s لبث بينما يكتب إليك (%s)

en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
ar: %s قدَّم هذه الشهادة لاستخدام مرّة واحدة:

en: %s has punk'd you!
ar: ‏%s عمل مقلب فيك!

en: %s has raspberried you!
ar: ‏%s أخرج لك لسانه!

en: %s has removed you from his or her buddy list.
ar: %s حذفك من قائمة أصدقائه.

en: %s has requested your attention!
ar: طلب %s انتباهك

en: %s has returned from being away (%s)
ar: %s عاد من غيابه (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
ar: %s عاد من السكون (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
ar: %s أرسل إليك رسالة. (%s)

en: %s has sent you a webcam invite, which is not yet supported.
ar: أرسل إليك %s دعوة كاميرا وب، لكنها ليست مدعومة بعد.

en: %s has set the topic to: %s
ar: %s ضبط الموضوع إلى: %s

en: %s has signed off (%s)
ar: %s خرج (%s)

en: %s has signed off.
ar: %s خرج.

en: %s has signed on (%s)
ar: %s ولج (%s)

en: %s has signed on.
ar: %s ولج.

en: %s has slapped you!
ar: صفعك %s!

en: %s has smooched you!
ar: لثمك %s!

en: %s has started typing to you (%s)
ar: %s بدأ بالكتابة إليك (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
ar: %s توقف عن الكتابة إليك (%s)

en: %s has torched you!
ar: لسعك %s!

en: %s has whacked you!
ar: لطمك %s!

en: %s has zapped you!
ar: صعقك %s!

en: %s is a graphical modular messaging client based on libpurple which is capable of connecting to AIM, MSN, Yahoo!, XMPP, ICQ, IRC, SILC, SIP/SIMPLE, Novell GroupWise, Lotus Sametime, Bonjour, Zephyr, MySpaceIM, Gadu-Gadu, and QQ all at once.  It is written using GTK+.<BR><BR>You may modify and redistribute the program under the terms of the GPL (version 2 or later).  A copy of the GPL is contained in the 'COPYING' file distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors.  See the 'COPYRIGHT' file for the complete list of contributors.  We provide no warranty for this program.<BR><BR>
ar: %s عميل تراسل رسومي مبني على مكتبة بِرْبِل التي تستطيع الاتصال بكل من AIM، و MSN، و ياهو!، و XMPP، و ICQ، و IRC، و SILC، و SIP/SIMPLE، و Novell GroupWise، و Lotus Sametime، و Bonjour، و Zephyr،و MySpaceIM، و Gadu-Gadu، و QQ في نفس الوقت. كتب باستخدام جتك+ <BR><BR> بوسعك تعديل ونشر البرمجية تحت بنود رخصة GPL (الإصدارة الثانية أو ما يليها). توزع نسخة من الرخصة مع ملف 'COPYING' المُوزّع مع %s. حقوق نسخ %s محفوظة للمساهمين فيه. انظر ملف  'COPYRIGHT' لترى القائمة الكاملة بالمساهمين. لا نقدم أي ضمان على هذه البرمجية.<BR><BR>

en: %s is no longer away.
ar: %s لم يعد غائبا.

en: %s is no longer idle.
ar: %s لم يعد ساكنا.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
ar: %sليس ملفا تقليديا. لن أخاطر بالكتابة فوقه.

en: %s is not a valid filename.
ar: %s ليس اسما صحيحا لملف.

en: %s is not a valid group.
ar: %s ليست مجموعة صالحة.

en: %s is not a valid passport account.
ar: %s ليس حساب جواز مرور صالح.

en: %s is not a valid room handle
ar: %s ليس معرّف غرفة صالح

en: %s is not a valid room name
ar: %s ليس اسم غرفة صالح

en: %s is not a valid server name
ar: %s ليس اسم خادوم صالح

en: %s is now known as %s
ar: %s يُعرف الآن باسم %s

en: %s is now known as %s.
ar: %s يعرف الآن بـ %s.

en: %s is offering to send file %s
ar: %s يعرض عليك إرسال ملف %s

en: %s is on the local list but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
ar: ‏%s مدرج في القائمة المحلية لكن ليس على قائمة الخادوم. هل تريد أن يضاف هذا الصديق؟

en: %s just sent you a Nudge!
ar: %s أرسل لك لكزة

en: %s just signed off
ar: %s قد خرج للتو

en: %s just signed on
ar: %s قد ولج للتو

en: %s left the room (%s).
ar: %s ترك الغرفة (%s).

en: %s left the room.
ar: %s ترك الغرفة.

en: %s not currently logged in.
ar: غير والج %s حاليًا.

en: %s on %s (%s)
ar: %s على %s (%s)

en: %s on the local list is inside the group "%s" but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
ar: ‏%s مدرج في مجموعة "%s" على القائمة المحلية لكن ليس على قائمة الخادوم. هل تريد أن يضاف هذا الصديق؟

en: %s requests you to send them a file
ar: %s يطلب منك أن ترسل إليه ملفا

en: %s requires %s, but it failed to unload.
ar: %s تتطلب %s، لكن فشل تفريغها.

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
ar: يتطلب %s الاستيثاق بالنص الصريح عبر اتصال غير معمّى. أأسمح بهذا وأكمل الاستيثاق؟

en: %s said your nick in %s
ar: %s ذكر كنيتك في %s

en: %s sent a message in %s
ar: %s أرسل رسالة في %s

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
ar: أرسل %s رسالة للسبورة على القناة %s. أتود فتح السبورة؟

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
ar: أرسل %s رسالة للسبورة. أتود فتح السبورة؟

en: %s sent you a message
ar: %s أرسل لك رسالة

en: %s tried to send you a %s file, but we only allow files up to %s over Direct IM.  Try using file transfer instead.
ar: حاول %s إرسال ملف %s إليك، لكننا نقبل فقط الملفات الأقل من %s عبر التراسل الفوري.  حاول استخدام نقل الملفات كبديل.

en: %s wants to add you [%s] as a friend
ar: %s يريد إضافتك [%s] كصديق

en: %s wants to send you %s (%s)
ar: %s يريد أن يرسل إليك %s (%s)

en: %s wants to send you a file
ar: %s يريد أن يرسل ملفا إليك

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
ar: %s%s%s%s جعل %s %s%sصديقه

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
ar: %s%s%s%s يود إضافة %s إلى قائمة أصدقاءه%s%s

en: %s. Try `%s -h' for more information.
ar: %s. جرّب `%s -h' لمزيد من المعلومات.

en: 'addbuddy' command failed.
ar: فشل أمر 'addbuddy'

en: 'delbuddy' command failed
ar: فشل أمر 'delbuddy'

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
ar: (%s) %s <رد-تلقائي>: %s

en: (DOES NOT MATCH)
ar: (لا تطابق)

en: (Optional) A_lias:
ar: كُنية (اختيارية):

en: (Re-)Request authorization
ar: (أعِد) طلب الاستيثاق

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
ar: (حدث عطل أثناء تحويل الرسالة. 	 افحص خيارات 'الترميز' في محرر الحسابات)

en: (There was an error receiving this message.  Either you and %s have different encodings selected, or %s has a buggy client.)
ar: (حدث عطل في استقبال هذه الرسالة. إما أنك و%s تستخدمان ترميزين مختلفين أو أن %s يستخدم عميلا به علات.)

en: (There was an error receiving this message.  The buddy you are speaking with is probably using a different encoding than expected.  If you know what encoding he is using, you can specify it in the advanced account options for your AIM/ICQ account.)
ar: (حدث عطل في تلقي هذه الرسالة. مراسلك على الأغلب يستخدم ترميزا غير المتوقع. إن كنت تعرف الترميز الذي يستخدمه فبوسعك تحديده في الخيارات المتقدمة لحساب AIM/ICQ)

en: (You probably forgot to 'make install'.)
ar: (ربما نسيت أن تنفذ 'make install'.)

en: (default)
ar: (المبدئي)

en: (no name)
ar: (بلا اسم)

en: (no topic set)
ar: (لم يُحدد أي موضوع)

en: (none)
ar: (بدون)

en: +++ %s became idle
ar: +++ %s يصبح ساكنا

en: +++ %s became unidle
ar: +++ %s يصبح غير ساكن

en: +++ %s signed off
ar: +++ %s خرج

en: +++ %s signed on
ar: +++ %s ولج

en: /Accounts
ar: /الحسابات

en: /Buddies/Add Buddy...
ar: /الأصدقاء/أضف صديقا...

en: /Buddies/Add C_hat...
ar: /الأصدقاء/أضف د_ردشة...

en: /Buddies/Add Chat...
ar: /الأصدقاء/أضف دردشة...

en: /Buddies/Add Group...
ar: /الأصدقاء/أضف مجموعة...

en: /Buddies/Add _Group...
ar: /الأصدقاء/أضف م_جموعة...

en: /Buddies/Get User Info...
ar: /الأصدقاء/اجلب معلومات المستخدم...

en: /Buddies/Get User _Info...
ar: /الأصدقاء/اجلب _معلومات المستخدم...

en: /Buddies/Join a Chat...
ar: /الأصدقاء/انضم لدردشة...

en: /Buddies/Join a _Chat...
ar: /الأصدقاء/انضم ل_دردشة...

en: /Buddies/New Instant Message...
ar: /الأصدقاء/رسالة فورية جديدة...

en: /Buddies/New Instant _Message...
ar: /الأصدقاء/رسالة فورية _جديدة...

en: /Buddies/Sh_ow
ar: /الأصدقاء/أظهر

en: /Buddies/Show/Buddy Details
ar: /الأصدقاء/أظهر/بيانات الأصدقاء

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
ar: /الأصدقاء/أظهر/_بيانات الأصدقاء

en: /Buddies/Show/Empty Groups
ar: /الأصدقاء/أظهر/المجموعات الخاوية

en: /Buddies/Show/Idle Times
ar: /الأصدقاء/أظهر/أوقات السكون

en: /Buddies/Show/Idle _Times
ar: /الأصدقاء/أظهر/أوقات ال_سكون

en: /Buddies/Show/Offline Buddies
ar: /الأصدقاء/أظهر/الأصدقاء غير المتصلين

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
ar: /الأصدقاء/أظهر/المجموعات الخاوية

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
ar: /الأصدقاء/أظهر/المجموعات ال_خاوية

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
ar: /الأصدقاء/أظهر/الأصدقاء _غير المتصلين

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
ar: /الأصدقاء/أظهر/المجموعات ال_خاوية

en: /Buddies/Sort Buddies
ar: /الأصدقاء/رتّب الأصدقاء

en: /Buddies/View User _Log...
ar: /الأصدقاء/استعرض _سجل المستخدم...

en: /Buddies/_Add Buddy...
ar: /الأصدقاء/أ_ضف صديقا...

en: /Buddies/_Quit
ar: /الأصدقاء/ا_خرج

en: /Buddies/_Sort Buddies
ar: /الأصدقاء/_رتّب الأصدقاء

en: /Conversation
ar: /محادثة

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
ar: /محادثة/أضف إشعار صديق...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
ar: /محادثة/أضف إشعار _صديق...

en: /Conversation/Add...
ar: /محادثة/أضف...

en: /Conversation/Al_ias...
ar: /محادثة/اسم_ مستعار...

en: /Conversation/Alias...
ar: /محادثة/كنية...

en: /Conversation/Block...
ar: /محادثة/احظر...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
ar: /محادثة/ام_ح نافذة المحادثة

en: /Conversation/Get Info
ar: /محادثة/اجلب معلومات

en: /Conversation/In_vite...
ar: /محادثة/اد_عُ...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
ar: /محادثة/أدرج _صورة...

en: /Conversation/Insert Image...
ar: /محادثة/أدرج صورة...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
ar: /محادثة/أدرج _رابطا...

en: /Conversation/Insert Link...
ar: /محادثة/أدرج رابطا...

en: /Conversation/Invite...
ar: /محادثة/ادعُ...

en: /Conversation/M_ore
ar: /محادثة/ال_مزيد

en: /Conversation/More
ar: /محادثة/المزيد

en: /Conversation/New Instant _Message...
ar: /محادثة/رسالة فورية _جديدة...

en: /Conversation/Remove...
ar: /محادثة/أزِل...

en: /Conversation/Se_nd File...
ar: /محادثة/أر_سل ملفا...

en: /Conversation/Send File...
ar: /محادثة/أرسل ملفا...

en: /Conversation/Unblock...
ar: /محادثة/ألغِ الحظر...

en: /Conversation/View Log
ar: /محادثة/استعرض السجل

en: /Conversation/View _Log
ar: /محادثة/استعرض ال_سجل

en: /Conversation/_Add...
ar: /محادثة/أ_ضف...

en: /Conversation/_Block...
ar: /محادثة/ا_حظر...

en: /Conversation/_Close
ar: /محادثة/أ_غلِق

en: /Conversation/_Find...
ar: /محادثة/ا_بحث...

en: /Conversation/_Get Info
ar: /محادثة/ا_جلب معلومات

en: /Conversation/_Remove...
ar: /محادثة/أ_زِل...

en: /Conversation/_Save As...
ar: /محادثة/ا_حفظ باسم...

en: /Conversation/_Unblock...
ar: /محادثة/أل_غ الحظر...

en: /Help/Online _Help
ar: /مساعدة/_مساعدة على الخط

en: /Help/_About
ar: /مساعدة/_حوْل

en: /Help/_Debug Window
ar: /مساعدة/_نافذة التنقيح

en: /Options
ar: /خيارات

en: /Options/Enable Logging
ar: /خيارات/فعّل التسجيل

en: /Options/Enable Sounds
ar: /خيارات/فعّل الأصوات

en: /Options/Enable _Logging
ar: /خيارات/فعّل ال_تسجيل

en: /Options/Enable _Sounds
ar: /خيارات/فعّل الأص_وات

en: /Options/Show Formatting Toolbars
ar: /خيارات/أظهر أشرطة أدوات التنسيق

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
ar: /خيارات/اعرض أ_شرطة أدوات التنسيق

en: /Options/Show Ti_mestamps
ar: /خيارات/أظهر ال_أختام الزمنية

en: /Options/Show Timestamps
ar: /خيارات/أظهر الأختام الزمنية

en: /Tools
ar: /أدوات

en: /Tools/Buddy _Pounces
ar: /الأدوات/إشعارات الأ_صدقاء

en: /Tools/Mute Sounds
ar: /الأدوات/أكتم الأصوات

en: /Tools/Mute _Sounds
ar: /الأدوات/اكتم الأ_صوات

en: /Tools/Plu_gins
ar: /الأدوات/ال_ملحقات

en: /Tools/Pr_eferences
ar: /الأدوات/ال_تفضيلات

en: /Tools/Pr_ivacy
ar: /الأدوات/ال_خصوصيّة

en: /Tools/Privacy
ar: /الأدوات/الخصوصيّة

en: /Tools/R_oom List
ar: /الأدوات/قائمة ال_غرف

en: /Tools/Room List
ar: /الأدوات/قائمة الغرف

en: /Tools/System _Log
ar: /الأدوات/_سجل النظام

en: /Tools/_Certificates
ar: /الأدوات/ال_شهادات

en: /Tools/_File Transfers
ar: /الأدوات/نقل ا_لملفات

en: /_Accounts
ar: /ال_حسابات

en: /_Buddies
ar: /الأ_صدقاء

en: /_Conversation
ar: /_محادثة

en: /_Help
ar: /_مساعدة

en: /_Options
ar: /_خيارات

en: /_Tools
ar: /الأ_دوات

en: 0 people in room
ar: 0 شخص في الغرفة

en: <AUTO-REPLY>
ar: <رد-تلقائي>

en: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #pidgin on irc.freenode.net<BR><BR>
ar: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #pidgin على irc.freenode.net<BR><BR>

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
ar: <I>%s</I>أزال كل أطوار <I>%s</I>

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
ar: <I>%s</I>أزال جميع أطوار القناة <I>%s</I>

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
ar: <I>%s</I> ضبط أطوار <I>%s</I> إلى: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
ar: <I>%s</I> ضبط أطوار القناة <I>%s</I> إلى: %s

en: <PurpleMain>/Accounts/
ar: <PurpleMain>/الحسابات/

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
ar: <PurpleMain>/الحسابات/فعّل الحساب

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
ar: <b><font color="red">ليس للمُسجَّل دالة قراءة</font></b>

en: <b>Account:</b> %s
ar: <b>الحساب:</b> %s

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
ar: <b>لم يُعثر على برنامج إعداد المتصفح.</b>

en: <b>ChangeLog:</b><br>%s
ar: <b>سجل التغييرات:</b><br>%s

en: <b>Channel Name:</b> %s
ar: <b>اسم القناة:</b> %s

en: <b>Connection Mode</b>: %s<br>
ar: <b>نوع الاتصال</b>: %s<br>

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
ar: <b>محادثة مع %s على %s:</b><br>

en: <b>Defining adjective:</b>
ar: <b>وصف معرّف:</b>

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
ar: <b>عنوان المجموعة:</b> %s<br>

en: <b>Last Login IP</b>: %s<br>
ar: <b>IP الولوج الأخير</b>: %s<br>

en: <b>Last Login Time</b>: %s
ar: <b>وقت الولوج الأخير</b>: %s

en: <b>Last Refresh</b>: %s<br>
ar: <b>التحديث الأخير</b>: %s<br>

en: <b>Login Time</b>: %s<br>
ar: <b>وقت الولوج</b>: %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
ar: <b>هوية مجموعة الملاحظات:</b> %s<br>

en: <b>Password:</b>
ar: <b>كلمة السر:</b>

en: <b>Plugin Details</b>
ar: <b>بيانات الملحقة</b>

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
ar: <b>لم يُعثر على برنامج إعداد الوسيط.</b>

en: <b>Receiving As:</b>
ar: <b>يجري التلقي باسم:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
ar: <b>يجري التلقي من:</b>

en: <b>Sending As:</b>
ar: <b>يجري الإرسال باسم:</b>

en: <b>Sending To:</b>
ar: <b>يجري الإرسال إلى:</b>

en: <b>Username:</b>
ar: <b>اسم المستخدم:</b>

en: <b>_Bold</b>
ar: <b>_سميك</b>

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
ar: <br><b>شفرة القناة:</b> %s

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
ar: <br><b>مؤسس القناة:</b> %s

en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
ar: <br><b>HMAC للقناة</b> %s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
ar: <br><b>أطوار القناة:</b>

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
ar: <br><b>موضوع القناة:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
ar: <br><b>بصمة مفتاح المؤسس:</b><br>%s

en: <br>At %s since %s
ar: <br>عند %s منذ %s

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
ar: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;رد-تلقائي&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
ar: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;رد-تلقائي &gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
ar: <font color="red"><b>تعذَّرت قراءة الملف: %s</b></font>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
ar: <font color="red"><b>تعذّر العثور على مسار السجل!</b></font>

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
ar: <font color='#777777'>خرج.</font>

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
ar: <font color='#777777'>ليس متصلا مع XMPP</font>

en: <h1>Conversation with %s</h1>
ar: <h1>محادثة مع %s</h1>

en: <i>_Italic</i>
ar: <i>_مائل</i>

en: <i>you are not waiting for authorization</i>
ar: <i>لست في انتظار تصريحات</i>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
ar: <span size='larger' weight='bold'>محادثة في %s على %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
ar: <span size='larger' weight='bold'>محادثة مع %s على %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
ar: <span size='larger' weight='bold'>خطأ في حفظ الصورة</span>
    
    %s

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
ar: <span size='larger' weight='bold'> نوع ملف غير معرّف</span>
    
    سأعود إلى المبدئي PNG.

en: <span size='larger'>_Larger</span>
ar: <span size='larger'>أ_كبر</span>

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
ar: <span size='smaller'>أ_صغر</span>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
ar: <span strikethrough='true'>عبره خط</span>

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
ar: <span style="italic">مثال: stunserver.org</span>

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
ar: <span weight="bold" size="larger">لديك رسالة!</span>

en: <u>_Underline</u>
ar: <u>_تحته خط</u>

en: A Little About Me
ar: القليل عني

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
ar: وضع مدير Sametime الإعلان التالي على الخادوم %s

en: A folder with that name already exists
ar: يوجد بالفعل مجلد بهذا الاسم

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
ar: توجد مجموعة باسم '%s' مسبقًا في قائمة أصدقائك.

en: A group with the name already exists.
ar: توجد مجموعة بذات الاسم.

en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
ar: نسخة من قائمة الأصدقاء تمتد أفقيا.

en: A message has been dropped, you are exceeding the server speed limit.
ar: أُسقِطت رسالة، أنت تتجاوز حدّ سرعة الخادوم.

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
ar: طُلِبت جلسة تراسل موسيقي. انقر على أيقونة MM لقبولها.

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
ar: لا تتطابق الواجهة التنفيذية للتطبيق %d.%d.x (المطلوب %d.%d.x)

en: AIM Account
ar: حساب AIM

en: AIM Direct IM
ar: تراسل AIM فوري مباشر

en: AIM Protocol Plugin
ar: ملحقة بروتوكول AIM

en: AP User
ar: مستخدم AP

en: A_lias:
ar: الك_نية:

en: About %s
ar: عن %s

en: Accept
ar: اقبل

en: Accept certificate for %s?
ar: أتقبل شهادة %s؟

en: Accept chat invitation?
ar: أأقبل دعوة الدردشة؟

en: Accept file transfer request from %s?
ar: أأقبل طلب إرسال ملف من %s؟

en: Account
ar: الحساب

en: Account Confirmation Requested
ar: تم طلب توكيد الحساب

en: Account Info
ar: معلومات الحساب

en: Account has been disabled
ar: عُطِّل الحساب

en: Account successfully unregistered
ar: ألغي تسجيل الحساب بنجاح

en: Account type:
ar: نوع الحساب:

en: Account was not added
ar: لم يُضَف الحساب

en: Account:
ar: حساب:

en: Account:
ar: الحساب:

en: Account: %s (%s)
ar: حساب: %s (%s)

en: Accounts
ar: الحسابات

en: Action
ar: إجراء

en: Action Message Name Color
ar: لون اسم رسالة الإجراء

en: Actions
ar: أفعال

en: Activate ID...
ar: نشّط هوية...

en: Activate which ID?
ar: أي هوية أُنشّط؟

en: Ad-Hoc Command Failed
ar: فشل الأمر اللحظي

en: Ad-Hoc Commands
ar: أوامر لحظية

en: Add
ar: أضف

en: Add / Remove
ar: أضِف / أزِل

en: Add Account
ar: أضف حسابا

en: Add Buddy
ar: أضف صديقا

en: Add Buddy Pounce
ar: أضف إشعار صديق

en: Add Buddy Pounce...
ar: أضف إشعار صديق...

en: Add Buddy _Pounce...
ar: أضف إ_شعار صديق...

en: Add C_hat...
ar: أضف د_ردشة...

en: Add Channel Private Group
ar: أضِف مجموعة القناة الخاصة

en: Add Channel Public Key
ar: أضِف مفتاح القناة العلني

en: Add Chat
ar: أضف دردشة

en: Add Group
ar: أضف مجموعة

en: Add Notes Address Book Group...
ar: أضِف مجموعة دفتر عناوين ملاحظات...

en: Add Private Group
ar: أضف مجموعة خاصة

en: Add _Buddy...
ar: أضف _صديقا...

en: Add a buddy.
ar: أضف صديقا.

en: Add a new text replacement
ar: أضف استبدال نص جديد

en: Add buddy rejected
ar: رفضت إضافة صديق

en: Add buddy to _group:
ar: أضِف الصديق إلى ال_مجموعة:

en: Add buddy to your list?
ar: أتريد إضافة الصديق إلى قائمتك؟

en: Add buddy with auth request failed
ar: أضف الصديق بالرغم من فشل طلب التصريح

en: Add contacts from server
ar: أضف معارف من الخادوم

en: Add friends from MySpace.com
ar: أضف أصدقاء من MySpaces.com

en: Add in group
ar: أضف للمجموعة

en: Add new line in Chats
ar: أضف سطرا جديدا في الدردشات

en: Add new line in IMs
ar: أضف سطرا جديدا في الرسائل الفورية

en: Add to Address Book
ar: أضف إلى دفتر العناوين

en: Add to chat
ar: أضف إلى الدردشة

en: Add to chat...
ar: أشرك في الدردشة...

en: Add-Ins
ar: إضافات

en: Additional Information
ar: معلومات إضافية

en: Address
ar: العنوان

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
ar: يضيف صندوقا صغيرا إلى قائمة الأصدقاء يوضح إن كان لديك بريد جديد.

en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
ar: أضف الخيار لتخزين ملاحظات الأصدقاء على قائمتك.

en: Afrikaans
ar: أفريكانية

en: Age
ar: العمر

en: Albanian
ar: ألبانية

en: Album
ar: ألبوم

en: Algorithm: 	%s
ar: الخوارزمية: 	%s

en: Alias
ar: الكنية

en: Alias (optional)
ar: الكُنية (اختياري)

en: Alias Buddy
ar: الاسم المستعار للصديق

en: Alias Chat
ar: اسم الدردشة المستعار

en: Alias Contact
ar: اسم المراسل المستعار

en: Alias:
ar: الكنية:

en: All
ar: الكل

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
ar: جميع العناصر التالية اختيارية. أدخل فقط المعلومات التي لا يزعجك الإفصاح عنها.

en: Allow
ar: اسمح

en: Allow %s to contact you?
ar: أأسمح لـ %s أن يتصل بك؟

en: Allow Buzz
ar: اسمح بالرنّة

en: Allow MSN Mobile pages?
ar: أأسمح بصفحات MSN للمحمول؟

en: Allow all users to contact me
ar: اسمح لجميع المستخدمين بالاتصال بي

en: Allow only the users below
ar: اسمح فقط للمستخدمين أدناه

en: Allow only the users on my buddy list
ar: اسمح فقط للمستخدمين في قائمتي

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
ar: اسمح بالاستيثاق بالنص الصريح عبر تيارات غير مُعمّاة

en: Allow/Disallow Mobile Pages...
ar: اسمح/ارفض الصفحات المتنقلة...

en: Allows control by entering commands in a file.
ar: يسمح بالتحكم عن طريق إدخال أوامر في ملف.

en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
ar: يسمح بتغيير قيم النقاط لحالات السكون/الغياب/عدم الاتصال عند حساب أولويات الاتصال.

en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
ar: يسمح بالتحكم بالقيم المرتبطة مع حالات الأصدقاء المختلفة.

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
ar: يُمِكّنك من ضبط مدة سكونك يدويا

en: Alphabetically
ar: هجائيا

en: Already Registered
ar: مسجل بالفعل

en: Already in opposite list
ar: بالفعل في القائمة المقابلة

en: Already in the mode
ar: في هذا الطور بالفعل

en: Already logged in
ar: والج بالفعل

en: Already there
ar: هنا بالفعل

en: Always
ar: دائمًا

en: Always on top
ar: دائما في الأعلى

en: Always use AIM/ICQ proxy server for
    file transfers and direct IM (slower,
    but does not reveal your IP address)
ar: دائما استخدم خادوم ICQ الوسيط
    لنقل الملفات والتراسل الفوري المباشر
    (أبطأ، لكنه يخفي رقم IP)

en: Amharic
ar: أمهرية

en: An account already exists with the specified criteria.
ar: يوجد بالفعل حساب بالمواصفات المحددة.

en: An ambiguous user ID was entered
ar: أُدخلت هوية مستخدم غامضة

en: An email address was not found for this buddy.
ar: لم يُعثر على عنوان بريد إلكتروني لهذا الصديق.

en: An error occurred while opening the file.
ar: حدث عطل أثناء فتح الملف.

en: An error occurred while updating the directory
ar: حدث عطل أثناء تحديث الدليل

en: An error was encountered reading your %s.  They have not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
ar: حدث عطل أثناء قراءة %s. لم يتم تحميلها، وحُفِظ الملف القديم باسم %s~

en: An example plugin that does stuff - see the description.
ar: ملحقة نموذجية تقوم ببعض الأشياء - انظر الوصف.

en: An unknown signon error has occurred: %s.
ar: حدث عطل ولوج غير معروف: %s.

en: Angry
ar: غاضب

en: Animate
ar: رسوم متحركة

en: Anniversary
ar: الذكرى السنويّة

en: Announcement from %s
ar: إعلان من %s

en: Anxious
ar: قلق

en: Anyone
ar: أي شخص

en: Appear Offline
ar: أظهر غير متصل

en: Appear Online
ar: ابد متصلا

en: Appear Permanently Offline
ar: ابد غير متصل للأبد

en: Apply
ar: طبّق

en: Apply in Chats
ar: طبّق في الدردشات

en: Apply in IMs
ar: طبّق في الرسائل الفورية

en: Approve
ar: وافق

en: Aquarius
ar: الدّلو

en: Arabic
ar: عربية

en: Are you sure you want to block %s?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حظر %s؟

en: Are you sure you want to delete "%s"
ar: أمتأكد من رغبتك في حذف "%s

en: Are you sure you want to delete %s?
ar: أمتأكد أنك تريد حذف %s؟

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
ar: أمتأكد من رغبتك في  حذف إشعار  %s لأجل %s؟

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف الحالات المحفوظة المختارة؟

en: Are you sure you want to leave this Qun?
ar: أمتأكد أنك تريد مغادرة Qun هذا؟

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
ar: أواثق أنك تريد حذف سجل المحادثة في %s التي بدأت في %s نهائيا؟

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
ar: أواثق أنك تريد حذف سجل المحادثة مع %s التي بدأت في %s نهائيا؟

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
ar: أواثق أنك تريد حذف سجل النظام الذي بدأ في %s نهائيا؟

en: Are you sure you want to remove %s?
ar: أمتأكد من رغبتك في إزالة %s؟

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
ar: أمتأكد أنك تود السماح ل_%s بالاتصال بك؟

en: Aries
ar: الحمل

en: Artist
ar: الفنانون

en: Artists
ar: الفنانون

en: Ashamed
ar: مخزي

en: Ask
ar: اسأل

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
ar: يجري الطلب من %s الاتصال بنا في %s:%hu لتراسل فوري مباشر.

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
ar: فشلت محاولة الاشتراك في %s، %s، %s

en: Attempting to connect to %s:%hu.
ar: تجري محاولة الاتصال بـ %s:%hu.

en: Attempting to connect via proxy server.
ar: تجري محاولة الاتصال عن طريق خادوم وسيط.

en: Australian English
ar: إنگليزية أسترالية

en: Auth
ar: تصريح

en: Auth Domain
ar: استوثق من النطاق

en: Auth User
ar: استوثق من المستخدم

en: Authenticating
ar: يجري الاستيثاق

en: Authenticating connection
ar: يجري استيثاق الاتصال

en: Authenticating...
ar: يجري الاستيثاق...

en: Authentication Failure
ar: فشل الاستيثاق

en: Authentication failed
ar: فشل الاستيثاق

en: Author
ar: المؤلف

en: Authorization Aborted
ar: أُحبط التصريح

en: Authorization Denied
ar: رفض التصريح

en: Authorization Denied Message:
ar: رسالة منع التصريح:

en: Authorization Given
ar: منح التصريح

en: Authorization Granted
ar: منح التصريح

en: Authorization Request Message:
ar: رسالة طلب التصريح:

en: Authorization denied message:
ar: رسالة منع التصريح:

en: Authorization mechanism too weak
ar: آلية التصريح ضعيفة جدًا

en: Authorize
ar: اقبل

en: Authorize buddy?
ar: أأقبل الصديق؟

en: Auto Accept
ar: اقبل تلقائيا

en: Auto Reject
ar: ارفض تلقائيا

en: Auto-Join
ar: انضمّ تلقائيا

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
ar: اقبل طلبات نقل الملفات تلقائيا من المستخدمين المختارين.

en: Auto-away
ar: غياب تلقائي

en: Auto-join
ar: انضمام تلقائي

en: Auto-response sent:
ar: الرد التلقائي المرسل:

en: Auto_join when account becomes online.
ar: انضم تلقائيا عندما يتصل الحساب.

en: Autoaccept
ar: اقبل تلقائيا

en: Autoaccept File Transfers...
ar: اقبل تلقائيا نقل الملفات...

en: Autoaccept complete
ar: القبول التلقائي اكتمل

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
ar: اكتمل نقل الملف  "%s" من "%s" المقبول تلقائيا.

en: Automatic
ar: تلقائي

en: Automatically open whiteboard
ar: افتح السبورة تلقائيا

en: Automatically reject from users not in buddy list
ar: ارفض تلقائيًا من المستخدمين غير الموجودين في قائمة الأصدقاء

en: Available
ar: متاح

en: Available Conferences
ar: الاجتماعات المتاحة

en: Away
ar: غائب

en: Away From Computer
ar: بعيد عن الحاسوب

en: Away message too long.
ar: رسالة "غياب" أطول من المسموح.

en: Awesome
ar: مُذهِل

en: Bac_kground color
ar: لون ال_خلفية

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Bad Format
ar: صيغة غير صالحة

en: Bad Namespace Prefix
ar: سابقة نطاق أسماءٍ غير صالحة

en: Bad Request
ar: طلب سيّء

en: Bad friend file
ar: ملف صديق سيء

en: Bad mode
ar: طور سيء

en: Bad ticket
ar: تذكرة سيّئة

en: Ban List
ar: قائمة المنع

en: Banned
ar: محظور

en: Base font size (points)
ar: حجم الخط الأساس (نقاط)

en: Based on keyboard or mouse use
ar: بناء على استخدام لوحة المفاتيح أو الفأرة

en: Based on keyboard use
ar: بناء على استخدام لوحة المفاتيح

en: Be Right Back
ar: سأعود حالًا

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a security risk.  Do you wish to continue?
ar: لأن هذا يكشف IP الخاص بك، فقد يعتبر مخاطرة أمنية.  هل تود الاستمرار؟

en: Becomes _idle
ar: يصبح _ساكنا

en: Becomes idle
ar: يصبح ساكنا

en: Beep too!
ar: اصفر كذلك!

en: Belarusian Latin
ar: بلاروسية (لاتينية)

en: Bengali
ar: بنغالية

en: Birth Day
ar: يوم الميلاد

en: Birth Year
ar: سنة الميلاد

en: Birthday
ar: تاريخ الميلاد

en: Block
ar: احظر

en: Block %s?
ar: أأحظر %s؟

en: Block IMs without Key Exchange
ar: احظر الرسائل الفورية بلا تبادل مفاتيح

en: Block User
ar: احظر المستخدم

en: Block all users
ar: احظر جميع المستخدمين

en: Block messages to whiteboard
ar: احظر الرسائل إلى السبورة

en: Block only the users below
ar: احظر فقط المستخدمين أدناه

en: Block this buddy
ar: امنع هذا الصديق

en: Block/Unblock
ar: احظر/ألغِ الحظر

en: Block/Unblock...
ar: احظر/ألغِ الحظر...

en: Blocked
ar: محظور

en: Blood Type
ar: فصيلة الدم

en: Bokmål Norwegian
ar: نرويجية بوكمال

en: Bold
ar: عريض

en: Bonjour
ar: بونجور

en: Bonjour Protocol Plugin
ar: ملحقة بروتوكول بونجور

en: Bored
ar: ملّان

en: Bosnian
ar: بوسنية

en: Both
ar: كلاهما

en: Bottom
ar: أسفل

en: Br_owse...
ar: _تصفّح...

en: British English
ar: إنگليزية بريطانية

en: Brows_e...
ar: تص_فّح...

en: Browser
ar: المتصفح

en: Browser Selection
ar: اختيار المتصفح

en: Browser default
ar: المتصفح المبدئي

en: Buddies
ar: الأصدقاء

en: Buddy
ar: الصديق

en: Buddy Alias
ar: الاسم المستعار لصديق

en: Buddy Comment
ar: تعليق الصديق

en: Buddy Comment for %s
ar: تعليق صديق إلى %s

en: Buddy Comment:
ar: تعليق الصديق:

en: Buddy Goes _Away
ar: _غياب الصديق

en: Buddy Goes _Idle
ar: س_كون الصديق

en: Buddy Icon
ar: أيقونة الصديق

en: Buddy Information
ar: معلومات الصديق

en: Buddy List
ar: قائمة الأصدقاء

en: Buddy List Storage Mode
ar: طور حفظ قائمة الأصدقاء

en: Buddy List Window
ar: نافذة قائمة الأصدقاء

en: Buddy Notes
ar: ملاحظات الصديق

en: Buddy Pounces
ar: إشعارات الصديق

en: Buddy State Notification
ar: تنويه حالة الصديق

en: Buddy Ticker
ar: متتبع الأصدقاء

en: Buddy _Signs On/Off
ar: ولوج/خروج الصديق_

en: Buddy is "extended" away
ar: الصديق غائب "طويلًا"

en: Buddy is away
ar: الصديق غائب

en: Buddy is idle
ar: الصديق ساكن

en: Buddy is mobile
ar: الصديق يتحدث في المحمول

en: Buddy is offline
ar: الصديق غير متصل

en: Buddy list downloaded
ar: جُلِبَت قائمة الأصدقاء

en: Buddy list synchronization issue in %s (%s)
ar: مشكلة في مزامنة قائمة الأصدقاء في %s (%s)

en: Buddy list uploaded
ar: حُفِظت قائمة الأصدقاء

en: Buddy logs in
ar: ولوج صديق

en: Buddy logs out
ar: خروج الصديق

en: Buddy name:
ar: اسم الصديق:

en: Buddy signs on/off
ar: ولوج/خروج الأصدقاء

en: Buddylist loaded successfully!
ar: حُمِّلت قائمة الأصدقاء بنجاح!

en: Buddylist saved successfully!
ar: حُفِظت قائمة الأصدقاء بنجاح!

en: Bulgarian
ar: بلغارية

en: Busted SNAC payload
ar: تلفت حمولة SNAC

en: Busy
ar: مشغول

en: Buzz
ar: رن

en: Buzzing %s...
ar: يرن على %s...

en: By Log Size
ar: حسب حجم السجل

en: By Status
ar: حسب الحالة

en: By account
ar: حسب الحساب

en: By conversation count
ar: بتعداد المحادثة

en: By group
ar: حسب المجموعة

en: By log size
ar: حسب حجم السجل

en: By status
ar: حسب الحالة

en: CTCP PING reply
ar: رد CTCP بِنْج

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
ar: معاملات CVR إما مجهولة أو ممنوعة

en: C_hat windows
ar: نوافذ ال_دردشة

en: C_lear finished transfers
ar: اح_ذف التنزيلات التامة

en: C_onnect
ar: ا_تّصل

en: Calculating...
ar: يجري حسابات...

en: Call Command
ar: استدعِ الأمر

en: Camera
ar: كاميرا

en: Canadian English
ar: إنگليزية كندية

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Cancel Presence Notification
ar: ألغِ تنويه التواجد

en: Canceled
ar: أُلغِيَ

en: Cancer
ar: السرطان

en: Cannot add a contact to the same folder twice
ar: لايمكنك إضافة مراسل إلى ذات المجلد مرتين

en: Cannot add yourself
ar: لا يمكنك إضافة نفسك

en: Cannot ban %s: banlist is full
ar: تعذّر حظر %s: قائمة الحظر ممتلئة

en: Cannot call command
ar: لا يمكن استدعاء الأمر

en: Cannot change nick
ar: تعذّر تغيير الكنية

en: Cannot create SILC key pair
ar: تعذّر توليد زوج مفاتيح SILC

en: Cannot create pounce
ar: تعذّر إنشاء الإشعار

en: Cannot detach
ar: تعذّر الفصل

en: Cannot fetch the public key
ar: تعذّر جلب المفتاح العلني

en: Cannot get channel information
ar: تعذّر جلب معلومات القناة

en: Cannot get room list
ar: لايمكن جلب قائمة الغرف

en: Cannot get server information
ar: تعذّر جلب معلومات الخادوم

en: Cannot get server statistics
ar: تعذّر جلب إحصائيات الخادوم

en: Cannot get user information
ar: لا يمكن جلب على معلومات المستخدم

en: Cannot initialize SILC Client connection
ar: تعذّر استبداء اتصال عميل SILC

en: Cannot initialize SILC protocol
ar: لا يمكن استبداء بروتوكول SILC

en: Cannot join %s: Registration is required.
ar: تعذر الانضمام إلى %s: التسجيل ضروري.

en: Cannot join channel
ar: لا يمكن الانضمام إلى القناة

en: Cannot join private group
ar: لا يمكنك الانضمام إلى المجموعة الخاصة

en: Cannot open socket
ar: لا يمكن فتح المقبس

en: Cannot perform the key agreement
ar: لا يمكن إجراء موافقة المفتاح

en: Cannot remove group zero
ar: لايمكن إزالة المجموعة صفر

en: Cannot send a directory.
ar: لا يمكن إرسال دليل.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
ar: لا يمكن إرسال ملف حجمه صفر بايت.

en: Cannot send file
ar: تعذّر إرسال الملف

en: Cannot send folder %s.
ar: لايمكن ارسال المجلد %s.

en: Cannot send launcher
ar: تعذّر إرسال المشغل

en: Cannot set IM key
ar: لا يمكن ضبط مفتاح التراسل الفوري

en: Cannot set topic
ar: تعذّر ضبط الموضوع

en: Cannot start browser configuration program.
ar: تعذّر بدأ برنامج إعداد المتصفح.

en: Cannot start proxy configuration program.
ar: تعذّر بدأ برنامج إعداد الوسيط.

en: Cannot watch user
ar: تعذّرت مراقبة المستخدم

en: Capabilities
ar: الإمكانات

en: Capricorn
ar: الجدي

en: Case sensitive
ar: حسّاس لحالة الحرف

en: Catalan
ar: قطالونية

en: Causes conversation windows to appear as other users begin to message you.  This works for AIM, ICQ, XMPP, Sametime, and Yahoo!
ar: يسبب ظهور نافذة المحادثة عندما يبدأ مستخدم آخر بكتابة رسالة اليك. يعمل مع بروتوكولات AIM، و ICQ، وXMPP، وSametime، و ياهو!

en: Cellphone Number
ar: رقم الهاتف المحمول

en: Certificate Authorities
ar: سُلطات الشهادات

en: Certificate Export Error
ar: عطل في تصدير الشهادة

en: Certificate Import
ar: استيراد الشهادة

en: Certificate Import Error
ar: عطل في استيراد اشهادة

en: Certificate Information
ar: معلومات الشهادة

en: Certificate Manager
ar: مدير الشّهادات

en: Certificate for %s
ar: شهادة %s

en: Certificates
ar: الشّهادات

en: Change Account Registration at %s
ar: غيّر تسجيل الحساب في %s

en: Change Address To:
ar: غيّر العنوان إلى:

en: Change Currently Registered Email Address...
ar: غيّر عناوين البريد الإلكتروني المسجلة حاليًا...

en: Change Gadu-Gadu Password
ar: غيّر كلمة سر Gadu-Gadu

en: Change IM name...
ar: غيّر اسم التراسل الفوري...

en: Change Password
ar: غيّر كلمة السر

en: Change Password (web)
ar: غيّر كلمة السر (وِب)

en: Change Password...
ar: غيّر كلمة السر...

en: Change Registration
ar: غيّر التسجيل

en: Change XMPP Password
ar: غيّر كلمة سر XMPP

en: Change _status to:
ar: غيّر ال_حالة إلى:

en: Change password for %s
ar: غيّر كلمة سر %s

en: Change password for the Gadu-Gadu account
ar: غيّر كلمة السر لحساب Gadu-Gadu

en: Change password...
ar: غيّر كلمة السر...

en: Change status to
ar: غيّر الحالة إلى

en: Change status when _idle
ar: غير الحالة عند ال_سكون

en: Change status when idle
ar: غيّر الحالة عند السكون

en: Change user information for %s
ar: غيّر معلومات المستخدم لأجل %s

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
ar: التغييرات في خصائص الخصوصية تصبح نافذة فورًا.

en: Channel
ar: القناة

en: Channel %s does not exist in the network
ar: القناة %s غير موجودة في الشبكة

en: Channel Authentication
ar: استيثاق القناة

en: Channel Information
ar: معلومات القناة

en: Channel Passphrase
ar: عبارة سر القناة

en: Channel Public Keys List
ar: قائمة المفاتيح العلنية للقناة

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
ar: يستخدم استيثاق القناة لتأمينها من الوصول غير المصرّح به. يمكن أن يكون الاستيثاق عبر عبارة السر و التوقيع الرقمي. إذا حُدِّدت كلمة سر فستكون مطلوبة للانضمام. إذا حُدِّدت مفاتيح علنية للقناة فلن يستطيع الانضمام إلا المستخدمون المدرجة مفاتيحهم العلنية.

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
ar: مؤسس القناة على <I>%s</I> هو <I>%s</I>

en: Chat
ar: الدردشة

en: Chat State Notifications
ar: تنويه حالة الدردشة

en: Chat _name:
ar: ا_سم الدردشة:

en: Chat error
ar: عُطل في الدردشة

en: Chat in %s is not available.
ar: الدردشة في %s غير متوفرة.

en: Chat room list URL
ar: مسار قائمة غرفة المحادثة.

en: Chat room locale
ar: محليّة غرفة الدردشة

en: Chats
ar: دردشات

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
ar: الدردشات ستسجل فقط إذا كان خيار "سجل جميع الدردشات" مفعلا..

en: Chatty
ar: ثرثار

en: Check permissions and try again.
ar: تحقق من الصلاحيات وأعِد المحاولة.

en: Checks for new local mail.
ar: يفحص بحثا عن بريد محلي جديد.

en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
ar: يتحقق دوريا من الإصدارات الجديدة ويبلغ المستخدم بسجل التغيرات.

en: Checks periodically for new releases.
ar: يستعلم عن الإصدارات الجديدة دوريا.

en: Choose Location...
ar: اختر موضعا...

en: Choose New Name
ar: اختر اسمًا جديدًا

en: Choose...
ar: اختر...

en: Cipher
ar: شفرة

en: Cipher Test
ar: اختبار الشفرة

en: City
ar: المدينة

en: Clear
ar: أخلِ

en: Clear Scrollback
ar: اخل ما سبق في نافذة المحادثة

en: Clear finished transfers
ar: أخلِ النقلات التامة

en: Client
ar: العميل

en: Client Version
ar: إصدارة العميل

en: Clipboard plugin
ar: ملحقة الحافظة

en: Close
ar: أغلق

en: Close IMs immediately when the tab is closed
ar: أغلق التراسل الفوري بمجرد إغلاق اللسان

en: Close _tabs
ar: أغلق الأ_لسنة

en: Close all tabs
ar: أغلِق جميع الألسنة

en: Close conversation
ar: أغلق المحادثة

en: Close other tabs
ar: أغلِق الألسنة الأخرى

en: Close this tab
ar: أغلق هذا اللسان

en: Close this window when all transfers _finish
ar: أغلق النافذة عند ا_نتهاء جميع التنزيلات

en: Close this window when all transfers finish
ar: أغلق النافذة بعد انتهاء كل النقلات

en: Co_nversations:
ar: مح_ادثات:

en: Collaborative Data Objects
ar: عناصر البيانات التشاركيّة

en: College
ar: الكليّة

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
ar: لون لرسم الروابط الفائقة عندما تكون الفأرة فوقها.

en: Color to draw hyperlinks.
ar: اللون المستخدم لرسم الروابط الفائقة

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
ar: لون رسم اسم الرسالة التي تلقيتها وتحتوي اسمك.

en: Color to draw the name of a message you received.
ar: لون رسم اسم الرسالة التي تلقيتها.

en: Color to draw the name of a message you sent.
ar: لون رسم اسم الرسالة التي أرسلتها.

en: Color to draw the name of an action message.
ar: لون رسم اسم رسالة إجراء.

en: Command
ar: أمر

en: Command disabled
ar: عُطِّل الأمر

en: Common name: %s
    
    Fingerprint (SHA1): %s
    
    Activation date: %s
    Expiration date: %s
ar: الاسم الشائع: %s
    
    التوقيع (SHA1): %s
    
    تاريخ التفعيل: %s
    تاريخ الانتهاء: %s

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
ar: الاسم الشائع: %s
    
    بصمة SHA1:
    %s

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
ar: الاسم الشائع: %s %s
    البصمة (SHA1): %s

en: Company
ar: الشركة

en: Computer
ar: الحاسوب

en: Conference Closed
ar: فُضَّ الاجتماع

en: Conference does not exist
ar: الاجتماع لا وجود له

en: Conference not found
ar: الاجتماع غير موجود

en: Configuration error
ar: عطل في الإعدادات

en: Configure IM Forwarding (web)
ar: اضبط تمرير التراسل الفوري  (وِب)

en: Configure Pl_ugin
ar: اضبط المل_حقة

en: Configure Plugin
ar: اضبط الملحقة

en: Configure _Browser
ar: اضبط ال_متصفح

en: Configure _Proxy
ar: اضبط ال_وسيط

en: Confirm Account
ar: أكّد الحساب

en: Confirm Remove
ar: أكِّد الإزالة

en: Confirm certificate delete
ar: أكّد حذف الشهادة

en: Confirm close
ar: أكِّد الإغلاق

en: Conflict
ar: تضارب

en: Connect
ar: اتصل

en: Connect port
ar: منفذ الاتصال

en: Connect server
ar: اتصل بالخادوم

en: Connect to %s failed
ar: فشل الاتصال بـ %s

en: Connected
ar: متَّصل

en: Connecting
ar: يتّصل

en: Connecting to SILC Server
ar: يجري الاتصال بخادوم SILC

en: Connection Closed
ar: أُغلق الاتصال

en: Connection Error
ar: عُطل في الاتصال

en: Connection Timeout
ar: انتهت مهلة الاتصال

en: Connection closed (writing)
ar: أُغلِق الاتصال (تدري الكتابة)

en: Connection error from %s server:
    %s
ar: خطأ اتصال من خادوم %s:
    %s

en: Connection established, cookie sent
ar: أُنشئ الاتصال، أرسلت الكوكي

en: Connection failed
ar: فشل الاتصال

en: Connection failed.
ar: فشل الاتصال.

en: Connection interrupted by other software on your computer.
ar: قُوطع الاتصال من برمجيات على حاسوبك.

en: Connection lost
ar: قُطع الاتصال

en: Connection problem
ar: مشكلة في الاتصال

en: Connection problem with the YCHT server.
ar: مشكلة اتصال مع خادوم YCHT.

en: Connection refused.
ar: رُفِض الاتصال.

en: Connection reset
ar: صُفِّر الاتصال

en: Connection timed out
ar: انتهت مهلة الاتصال

en: Connection timed out.
ar: انتهت مهلة الاتصال.

en: Console Beep
ar: صافرة المرقاب

en: Console beep
ar: صافرة المعراض

en: Contact Availability Prediction
ar: توقع تواجد المراسل

en: Contact Availability Prediction plugin.
ar: ملحقة توقع تواجد المراسل.

en: Contact Info
ar: معلومات الاتصال

en: Contact Priority
ar: أولوية الاتصال

en: Continue
ar: استمر

en: Conversation
ar: محادثة

en: Conversation Colors
ar: ألوان المحادثة

en: Conversation Entry
ar: دخول المحادثة

en: Conversation Placement
ar: موضع المحادثة

en: Conversation Window Hiding
ar: إخفاء نافذة المحادثة

en: Conversation _font:
ar: _خط المحادثة:

en: Conversation in %s on %s
ar: محادثة في %s على %s

en: Conversation with %s on %s
ar: محادثة مع %s على %s

en: Conversations
ar: محادثات

en: Conversations in %s
ar: محادثات في %s

en: Conversations with %s
ar: محادثات مع %s

en: Cool Link 1
ar: رابط رائع 1

en: Cool Link 2
ar: رابط رائع 2

en: Cool Link 3
ar: رابط رائع 3

en: Could Not Connect
ar: تعذّر الاتصال

en: Could not add buddy %s to group %s to the server list on account %s.
ar: تعذرت إضافة الصديق %s إلى المجموعة %s على قائمة الخادوم للحساب %s.

en: Could not add buddy to server list
ar: تعذرت إضافة الصديق إلى قائمة الخادوم.

en: Could not add the buddy %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
ar: تعذّرت إضافة الصديق %s لأن اسم المستخدم غير صالح.  أسماء المستخدمين يجب أن تكون عناوين بريد سليمة، أو أن تبدأ بحرف و أن تحوي فقط أحرفا و أرقاما و مسافات، أو أرقاما فقط.

en: Could not add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
ar: تعذّرت إضافة الصديق %s لأن لديك أصدقاء أكثر من المسموح به في قائمة أصدقائك. بوسعك إزالة صديق ثم المحاولة مجددا.

en: Could not add the buddy %s for an unknown reason.
ar: تعذّرت إضافة الصديق %s لسبب مجهول.

en: Could not bind socket to port
ar: لا يمكن ربط المقبس بالمنفذ

en: Could not change nick
ar: تعذّر تغيير الكنية

en: Could not connect
ar: تعذّر الاتصال

en: Could not connect for transfer.
ar: لايمكن الاتصال للنقل.

en: Could not connect to BOS server:
    %s
ar: تعذّر الاتصال بخادوم BOS:
    %s

en: Could not connect to authentication server:
    %s
ar: تعذّر الاتصال بخادوم الاستيثاق:
    %s

en: Could not create listen socket
ar: لايمكن إنشاء مقبس استماع

en: Could not establish a connection with %s:
    %s
ar: تعذّر إقامة اتصال مع %s:
    %s

en: Could not establish a connection with the remote user.
ar: لا يمكن عمل اتصال بالمستخدم البعيد

en: Could not establish a connection with the server:
    %s
ar: تعذَّر الاتصال بالخادوم:
    %s

en: Could not find any information in the user's profile. The user most likely does not exist.
ar: تعذّر العثور على أية معلومات في لاحة المستخدم. المستخدم غالبًا لا وجود له.

en: Could not get details for user %s (%s).
ar: تعذّر الحصول على بيانات المستخدم %s (%s).

en: Could not join chat room
ar: تعذّر الانضمام لقناة الدردشة

en: Could not kill user
ar: تعذّر المستخدم

en: Could not listen on socket
ar: لا يمكن الاستماع إلى المقبس

en: Could not load SILC key pair
ar: تعذّر تحميل زوج مفاتيح SILC

en: Could not load SILC key pair: %s
ar: تعذّر تحميل زوج مفاتيح SILC: %s

en: Could not load public key
ar: تعذّر تحميل المفتاح العلني

en: Could not open %s for writing!
ar: لايمكن فتح %s للكتابة!

en: Could not open %s: Redirected too many times
ar: تعذّر فتح %s: أعيد التوجيه مرات كثيرة

en: Could not open a listening port.
ar: لا يمكن فتح منفذ استماع.

en: Could not perform key agreement for file transfer
ar: لا يمكن إجراء موافقة مفتاح لنقل الملفات

en: Could not query the directory server.
ar: لايمكن الاستعلام من خادوم الدليل.

en: Could not resolve host name
ar: لايمكن استجلاء اسم المضيف

en: Could not resolve hostname
ar: لا يمكن استجلاء اسم المضيف

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
ar: تعذر جلب لاحة المستخدم. هذه المشكلة سببها على الأرجح عطل مؤقت في الخادوم.من فضلك حاول مرة أخرى لاحقًا.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
ar: تعذر جلب لاحة المستخدم. هذا المستخدم على الأرجح غير موجود، ولكن من المعروف أن ياهو يفشل في إيجاد المستخدمين أحيانًا. إذا كنت متأكدا أن هذا المستخدم موجود حاول مرة أخرى لاحقًا.

en: Could not send
ar: تعذّر الإرسال

en: Could not set icon
ar: تعذّر ضبط الأيقونة

en: Could not start the file transfer
ar: تعذّر بدء نقل الملفات

en: Could not unload plugin
ar: تعذّر إفراغ الملحقة

en: Could not write
ar: تعذّرت الكتابة

en: Could not write file header.  The file will not be transferred.
ar: تعذرت كتابة ترويسة الملف، لن يُنقل الملف.

en: Couldn't connect to host
ar: لا يمكن الاتصال بالخادوم

en: Couldn't create socket
ar: تعذَّر إنشاء مقبس

en: Couldn't find X display
ar: تعذّر العثور على مِعراض إكس

en: Couldn't find window
ar: تعذّر إيجاد النافذة

en: Couldn't load buddylist
ar: تعذّر تحميل قائمة الأصدقاء

en: Couldn't resolve host
ar: لا يمكن استجلاء المضيف

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
ar: تعذّر كتابة قائمة الأصدقاء لأجل %s في %s

en: Country
ar: الدولة

en: Country not supported.
ar: البلد غير مدعومة.

en: Country/Region
ar: البلد/الإقليم

en: Country: 	%s
ar: البلد: 	%s

en: Crazy Patch Writers
ar: كُتَّاب الرُّقع المجانين

en: Create
ar: أنشئ

en: Create New Conference...
ar: أنشئ اجتماعا جديدا...

en: Create New Room
ar: أنشئ غرفة جديدة

en: Create New SILC Key Pair
ar: ولّد زوج مفاتيح SILC جديد

en: Create SILC Key Pair...
ar: ولّد زوج مفاتيح SILC...

en: Create conference with user
ar: أقم اجتماعا مع المستخدم

en: Creating SILC key pair...
ar: يجري توليد زوج مفاتيح SILC...

en: Creating connection failed
ar: فشل إنشاء الاتصال

en: Creator
ar: المنشئ

en: Current Developers
ar: المطورون الحاليون

en: Current Translators
ar: المترجمون الحاليون

en: Current password
ar: كلمة السر الحالية

en: Current token
ar: الرمز الحالي

en: Currently on
ar: حاليًا على

en: Cursor Color
ar: لون المؤشّر

en: Customize colors in the conversation window
ar: خصص الألوان في نافذة المحادثة

en: Customizes the message timestamp formats.
ar: خصّص تنسيق الخاتم الزمني للرسائل.

en: Czech
ar: تشيكية

en: DBus Example
ar: مثال DBus

en: DBus Plugin Example
ar: مثال ملحقة DBus

en: Danish
ar: دانماركية

en: Database connect error
ar: خطأ في الاتصال بقاعدة البيانات

en: Database server error
ar: خطأ في خادوم قاعدة البيانات

en: Date
ar: التاريخ

en: Debug Window
ar: نافذة التنقيح

en: Debugging Information
ar: معلومات التنقيح

en: Decrease Font Size
ar: صغّر الخط

en: Default
ar: المبدئي

en: Default Formatting
ar: التنسيق المبدئي

en: Delayed Delivery
ar: تسليم متأخر

en: Delete
ar: احذف

en: Delete Account
ar: احذف الحساب

en: Delete Log...
ar: احذف السِّجل...

en: Delete Log?
ar: أأحذف السِّجل؟

en: Delete Status
ar: احذف الحالة

en: Delete buddylist from Server
ar: احذف قائمة الأصدقاء من الخادوم

en: Deny
ar: ارفض

en: Department
ar: القِسْم

en: Description
ar: الوصف

en: Desktop Default
ar: مبدئي سطح المكتب

en: Detach From Server
ar: افصل من الخادوم

en: Detach this tab
ar: افصل هذا اللسان

en: Detached
ar: مفصول

en: Device
ar: الجهاز

en: Different
ar: مختلف

en: Digitally sign and verify all messages
ar: وقع و تحقق من كل الرسائل

en: Dir service temporarily unavailable.
ar: خدمة الدليل غير متاحة مؤقتا.

en: Direct IM
ar: رسالة فورية مباشرة

en: Direct IM established
ar: أنشئ التراسل الفوري المباشر

en: Directory Query Failed
ar: فشل استعلام الدليل

en: Directory is not writable.
ar: الدليل لا يمكن الكتابة فيه.

en: Disable when away
ar: عطّله عندما أكون غائبًا

en: Disallow
ar: لا تسمح

en: Disconnected by server
ar: قطع الخادوم الاتصال

en: Disconnected.
ar: قطع الاتصال.

en: Display Currently Registered Email Address
ar: اعرض عناوين البريد الإلكتروني المسجلة حاليًا

en: Display Timestamps Every
ar: اعرض الأختام الزمنية كل

en: Display iChat-style timestamps
ar: اعرض أختام زمنية بأسلوب iChat

en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
ar: اعرض أختام زمنية بأسلوب iChat كل N دقيقة.

en: Display notification message in conversations
ar: اعرض رسالة تنبيه في المحادثات

en: Division
ar: القسم

en: Do Not Disturb
ar: الرجاء عدم الإزعاج

en: Do not ask. Always save in pounce.
ar: لاتسأل. دائمًا احفظ في إشعارات.

en: Do not disturb
ar: الرجاء عدم الإزعاج

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
ar: أتريد إضافة هذا الصديق إلى قائمة أصدقائك؟

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
ar: هل تريد أن تسمح لمن في قائمة أصدقائك بأن يرسلوا صفحات MSN المحمول إلى هاتفك أو أجهزتك النقالة الاخرى؟

en: Do you want to approve the request?
ar: أتوافق على الطلب؟

en: Dog
ar: الكلب

en: Domain
ar: النطاق

en: Don't Appear Permanently Offline
ar: لا تظهر غير متصل للأبد

en: Download buddylist from Server
ar: اجلب قائمة الأصدقاء من الخادوم

en: Dragon
ar: التنين

en: Draw Markerline in
ar: ارسم حدا في

en: Draw On Whiteboard
ar: ارسم على السبورة

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
ar: ارسم خطًا للإشارة للرسائل الجديدة في المحادثة.

en: Duplicate Correction
ar: تصوِيب مكرر

en: Duplicate title
ar: عنوان مكرر

en: Dutch, Flemish
ar: هولندية

en: Dzongkha
ar: جونگخا

en: ERROR
ar: عطل

en: E_xecute a command
ar: _نفذّ أمرا

en: Edit
ar: حرّر

en: Edit Buddy Comment
ar: حرِّر تعليق صديق

en: Edit Buddy Pounce
ar: حرِّر إشعار الصديق

en: Edit Chat
ar: حرّر الدردشة

en: Edit Notes...
ar: حرِّر الملاحظات...

en: Edit Settings
ar: حرّر الخصائص

en: Edit Status
ar: حرِّر الحالة

en: Edit User Mood
ar: حرر مزاج المستخدم

en: Edit XMPP vCard
ar: حرِّر XMPP vCard

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
ar: اسم الخادوم أو رقم المنفذ لنوع العميل الذي حددته غير صالح.

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email Address
ar: عنوان البريد الالكتروني

en: Email lookup restricted.
ar: البحث في البريد مقيد.

en: Email:
ar: البريد الإلكتروني:

en: Email: 		%s
ar: البريد الإلكتروني: 		%s

en: Emails
ar: بريد إلكتروني

en: Empty groups
ar: المجموعات الخاوية

en: Enable Account
ar: فعّل الحساب

en: Enable Logging
ar: فعّل التسجيل

en: Enable Sounds
ar: فعّل الأصوات

en: Enable buddy ic_on animation
ar: فعّل أيقو_نة الصديق المتحركة

en: Enable replacement of last word on send
ar: مكِّن استبدال الكلمة الأخيرة عند الإرسال

en: Enable the proper MySpaceIM account and try again.
ar: فعّل حساب MySpaveIM الصحيح و حاول مجددا.

en: Enable/Disable Mobile Devices...
ar: فعّل/عطّل الأجهزة المحمولة...

en: Enabled
ar: مُفعّل

en: Encoding
ar: الترميز

en: Encodings
ar: الترميزات

en: Encrypted Session Negotiations
ar: مفاوضات الجلسات المعمّاة

en: Enter Password
ar: أدخل كلمة السر

en: Enter SecurID
ar: أدخل SecurID

en: Enter a Conference Server
ar: أدخل اسم خادوم اجتماع

en: Enter a User Directory
ar: أدخِل دليل مستخدمين

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
ar: أدخل اسما أو جزءا من معرّف في الحقل أدناه لتبحث عن مستخدمين مطابقين في مجتمعك في Sametime.

en: Enter an alias for %s.
ar: أدخل الاسم المستعار لـ%s.

en: Enter an alias for this chat.
ar: أدخل الاسم المستعار لهذه الدردشة

en: Enter an alias for this contact.
ar: أدخل الاسم المستعار لهذا المراسل.

en: Enter current token
ar: أدخل الرمز الحالي

en: Enter empty string to reset the name.
ar: أبقه فارغا لتصفير الاسم.

en: Enter password for %s (%s)
ar: أدخل كلمة سر %s (%s)

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
ar: أدخل الرقم الذي يتألف من 6 أرقام من العرض الرقمي.

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
ar: أدخل اسم مجموعة دفتر عناوين الملاحظات في الحقل أدناه لإضافة المجموعة وأعضائها إلى قائمة أصدقائك.

en: Enter the name of the group
ar: أدخل اسم المجموعة

en: Enter your notes below...
ar: أدخل ملاحظاتك أدناه...

en: Entity Capabilities
ar: إمكانات الكيان

en: Entity Time
ar: وقت الكيان

en: Epiphany
ar: إبِفَني

en: Error
ar: عُطل

en: Error
ar: عطل

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address has too many usernames associated with it.
ar: خطأ 0x%04x: تعذّر تغيير عنوان البريد الإلكتروني لأن العنوان المعطى توجد أسماء مستخدم كثيرة جدا مرتبطة به.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
ar: خطأ 0x%04x: تعذّر تغيير عنوان البريد الإلكتروني لأن العنوان المعطى غير صالح.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because there is already a request pending for this username.
ar: خطأ 0x%04x: تعذّر تغيير عنوان البريد الإلكتروني لوجود طلب سابق لهذا الاسم.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because it is invalid.
ar: خطأ 0x%04x: تعذّر تنسيق اسم المستخدم لأنه غير صالح.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name differs from the original.
ar: خطأ 0x%04x: تعذّر تنسيق اسم المستخدم لأن اسم المستخدم المطلوب مختلف عن الأصلي.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name is too long.
ar: خطأ 0x%04x: تعذّر تنسيق اسم المستخدم لأن اسم المستخدم المطلوب طويل جدًا.

en: Error 0x%04x: Unknown error.
ar: خطأ 0x%04x: خطأ مجهول.

en: Error Changing Account Info
ar: عطل في تغيير معلومات حساب

en: Error Messages
ar: رسائل الأعطال

en: Error Reading %s
ar: عطل في قراءة %s

en: Error Running Editor
ar: عطل في تشغيل المحرّر

en: Error accessing %s: 
    %s.
ar: عطل في النفاذ إلى %s: 
    %s.

en: Error adding buddy
ar: عطل أثناء إضافة الصديق

en: Error adding group
ar: غطل أثناء إضافة المجموعة

en: Error changing password
ar: عطل أثناء تغيير كلمة السر

en: Error communicating with local mDNSResponder.
ar: عطل أثناء التواصل مع mDNSResponder.

en: Error communicating with server
ar: عطل أثناء التواصل مع الخادوم

en: Error communicating with server. Closing connection.
ar: خطأ أثناء التواصل مع الخادوم. سيُغلق الاتصال.

en: Error creating connection
ar: خطأ في إنشاء الاتصال

en: Error displaying MOTD
ar: عطل في عرض "رسالة اليوم"

en: Error during connecting to SILC Server
ar: خطأ أثناء الاتصال بخادوم SILC

en: Error during file transfer
ar: عطل خلال نقل الملفات

en: Error in chat %s
ar: عطل في دردشة %s

en: Error joining chat %s
ar: عطل أثناء الانضمام للدردشة %s

en: Error launching "%s": %s
ar: خطأ في إطلاق "%s": %s

en: Error launching %s: %s
ar: عطل أثناء إطلاق %s: %s

en: Error loading SILC key pair
ar: عطل أثناء تحميل زوج مفاتيح SILC

en: Error loading plugin
ar: عطل أثناء تحميل الملحقة

en: Error loading the plugin.
ar: عطل أثناء تحميل الملحقة.

en: Error occurred
ar: حدث عطل

en: Error occurred during key agreement
ar: حدث خطأ خلال موافقة المفتاح

en: Error parsing HTTP.
ar: خطأ في تحليل HTTP.

en: Error reading %s: 
    %s.
ar: عطل في قراءة %s: 
    %s.

en: Error reading file %s: 
    %s
ar: عطل في قراءة ملف %s: 
    %s

en: Error reading from %s: %s
ar: عطل في القراءة من %s: %s

en: Error reading from resolver process:
    %s
ar: عطل في القراءة من صيرورة الاستجلاء:
    %s

en: Error reading from socket: %s
ar: عطل في القراءة من المقبس: %s

en: Error resolving %s
ar: خطأ أثناء استجلاء %s

en: Error resolving %s:
    %s
ar: عطل في استجلاء %s:
    %s

en: Error retrieving profile
ar: عطل في جلب اللاحة

en: Error retrieving room list
ar: عطل في جلب قائمة الغرف

en: Error running %s
ar: عطل أثناء تشغيل %s

en: Error saving image
    
    %s
ar: عطل في حفظ الصورة
    
    %s

en: Error unregistering account
ar: عطل في إلغاء تسجيل الحساب

en: Error writing %s: 
    %s.
ar: عطل في كتابة %s: 
    %s.

en: Error writing to %s: %s
ar: عطل في الكتابة إلى %s: %s

en: Error. SSL support is not installed.
ar: عطل. دعم SSL غير مثبت.

en: Error: invalid PONG from server
ar: عطل: بونج غير صحيح من الخادوم

en: Esperanto
ar: إسبرانتو

en: Estonian
ar: إستونية

en: Euskera(Basque)
ar: باسك

en: Event
ar: حدث

en: Evolution Integration
ar: التكامل مع إيفُلوشِن

en: Evolution Integration Configuration
ar: إعدادات التكامل مع إيفُلوشِن

en: Excited
ar: متحمّس

en: Execute a command
ar: نفذ أمرا

en: Existing window
ar: نافذة موجودة

en: Export Sametime List for Account %s
ar: صدّر قائمة Sametime للحساب %s

en: Export Sametime List...
ar: صدّر قائمة Sametime...

en: Export to .anyone
ar: صدّر إلى .anyone

en: Export to .zephyr.subs
ar: صدّر إلى .zephyr.subs

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
ar: فشل تصدير الملف %s.
    تأكد من أن لك صلاحية الكتابة في المسار الهدف

en: Exposure
ar: التعرّض

en: Extended Address
ar: العنوان التفصيلي

en: Extended Away
ar: غائب طويلا

en: Extended Stanza Addressing
ar: عنونة الأبيات الممتدّة

en: Extended away
ar: غائب طويلًا

en: External User
ar: مستخدم خارجي

en: Extra conversation placement options.
ar: خيارات إضافية لموضع المحادثة

en: F_lash window when IMs are received
ar: أ_ومض النافذة عند استقبال الرسائل الفورية

en: Failed
ar: فشل

en: Failed Yahoo! Authentication
ar: فشل استيثاق ياهو!

en: Failed to add buddy
ar: فشلت إضافة صديق

en: Failed to change nickname
ar: فشلت في تغيير الكنية

en: Failed to connect to server.
ar: فشل الاتصال بالخادوم.

en: Failed to get connection: %s
ar: تعذَّر الاتصال: %s

en: Failed to get name: %s
ar: تعذّر الحصول على الاسم: %s

en: Failed to get serv name: %s
ar: تعذّر الحصول على اسم الخادوم: %s

en: Failed to join buddy in chat
ar: فشل ضم صديق للدردشة

en: Failed to join chat
ar: فشل الانضمام إلى لدردشة

en: Failed to load image
ar: فشل في تحميل الصورة

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
ar: فشل تحميل الصورة '%s': السبب مجهول، ربما يكون ملف الصورة تالفًا

en: Failed to open file '%s': %s
ar: فشل فتح ملف '%s': %s

en: Failed to remove buddy
ar: فشلت إزالة الصديق

en: Failed to send IM.
ar: تعذّر إرسال رسالة فورية.

en: Failed to set cmodes for %s
ar: فشل ضبط أطوار القناة %s

en: Failed to store image: %s
ar: فشلت في تخزين صورة: %s

en: Failure unknown: %s.
ar: فشل مجهول: %s.

en: Failure.
ar: فشل.

en: Failure: Authentication failed
ar: فشل: فشل الاستيثاق

en: Failure: Incorrect signature
ar: فشل: توقيع غير صحيح

en: Failure: Invalid cookie
ar: فشل: كوكي غير صالحة

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
ar: فشل: لا يدعم البعيد HMAC المقترحة

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
ar: فشل: لا يدعم البعيد مجموعة KE المقترحة

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
ar: فشل: لا يدعم البعيد PKCS المقترحة

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
ar: فشل: لا يدعم البعيد الشفرة المقترحة

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
ar: فشل: لا يدعم البعيد دالة التلبيد المقترحة

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
ar: فشل: لا يدعم البعيد أو لا يثق في مفتاحك العلني

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
ar: فشل: إصدارة قديمة. رقّ العميل.

en: Family Name
ar: اسم العائلة

en: Fashion
ar: الموضة

en: Fast size calculations
ar: حسابات الحجم السريعة

en: Fatal Error
ar: عطل قاتل

en: Favorite Quote
ar: مقولة أثيرة

en: Favorite Things
ar: أشياء مفضلة

en: Feature Not Implemented
ar: الخاصية غير مطبقة

en: Female
ar: أنثى

en: Fetching the room list failed.
ar: فشل الحصول على قائمة الغرف.

en: File
ar: ملف

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
ar: تعذّر تصدير الملف %s.
    تأكّد أن الملف مقروء وبتنسيق PEM.

en: File %s is %s, which is larger than the maximum size of %s.
ar: الملف %s حجمه %s و هو ما يزيد على الحجم الأقصى %s.

en: File Control
ar: التحكم بملف

en: File Repository and Sharing
ar: مستودع الملفات والمشاركة

en: File Send
ar: أُرسِل الملف

en: File Send Failed
ar: فشل إرسال ملف

en: File Transfer
ar: نقل الملفّات

en: File Transfer Failed
ar: فشل إرسال الملف

en: File Transfers
ar: نقل الملفات

en: File operation error
ar: خطأ في عملية الملف

en: File transfer _details
ar: تفاصيل_ نقل الملف

en: File transfer already started
ar: بدأ نقل الملف بالفعل

en: File transfer cancelled
ar: أُلغِيَ نقل الملف

en: File transfer complete
ar: اكتمل نقل الملف

en: File transfer failed; other side probably canceled.
ar: فشل ارسال الملف: من المحتمل أن المستقبِل ألغى العملية.

en: File transfer from %s failed.
ar: فشل نقل الملف من %s.

en: File transfer port
ar: منفذ نقل الملفات

en: File transfer proxies
ar: وسطاء نقل الملفات

en: File transfer server
ar: خادوم نقل الملفات

en: File transfer session does not exist
ar: جلسة نقل الملفات لا وجود لها

en: File transfer to %s failed.
ar: فشل نقل الملف إلى %s.

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Filename:
ar: اسم الملف:

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
ar: املأ واحدة أو أكثر من الحقول للبحث عن مستخدمي XMPP المطابقين.

en: Fill in the fields.
ar: املأ الحقول.

en: Fill in the registration fields.
ar: املأ حقول التسجيل.

en: Fill out all fields completely.
ar: املأ كل الحقول بالكامل.

en: Filter
ar: مرشِّح

en: Filter:
ar: مرشِّح:

en: Finalizing connection
ar: يُنهي الاتصال

en: Finch
ar: فِنْش

en: Find
ar: ابحث

en: Find Buddy by Email
ar: ابحث عن صديق بالبريد

en: Find Rooms
ar: ابحث عن الغرف

en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
ar: ابحث عن مُراسل عن طريق إدخال معايير البحث في الحقول المناسبة. ملاحظة: الحقول تدعم البحث بالجواكر (%)

en: Find buddies
ar: أوجد الأصدقاء

en: Find buddies...
ar: ابحث عن الأصدقاء...

en: Find people...
ar: ابحث عن الناس...

en: Finished
ar: تم

en: Finnish
ar: فنلندية

en: Firebird
ar: فَيَربِرد

en: Firefox
ar: فَيَرفُكس

en: First Name
ar: الاسم الأول

en: First name
ar: الاسم الأول

en: First name:
ar: الاسم الأول:

en: Font
ar: الخط

en: Font Face
ar: نوع الخط

en: Fonts
ar: الخطوط

en: For delayed messages
ar: للرسائل المتأخرة

en: For delayed messages and in chats
ar: للرسائل المتأخرة وللدردشات

en: Forbidden
ar: ممنوع

en: Force login (ignore server redirects)
ar: أجبر الولوج (تجاهل إعادة التوجيه من الخادوم)

en: Force old (port 5223) SSL
ar: افرض استخدام SSL القديم (منفذ 5223)

en: Forcing Login
ar: يجري إجبار الولوج

en: Foreground Color
ar: لون المقدمة

en: Foreground _color
ar: لون ال_مقدمة

en: Free For Chat
ar: متاح للدردشة

en: French
ar: فرنسية

en: Friendly name changes too rapidly
ar: الاسم الودّي يتغير أسرع من اللازم

en: From
ar: مِن

en: From (To pending)
ar: من (إلى مُرجأ)

en: From last sent message
ar: من آخر رسالة أُرسِلت

en: Full Name
ar: الاسم الكامل

en: Full name
ar: الاسم الكامل

en: Fully qualified domain name missing
ar: يفتقد اسم نطاق كامل

en: GNOME Default
ar: مبدئي جنوم

en: GStreamer Failure
ar: فشل GStreamer

en: GStreamer failed to initialize.
ar: فشل استبداء GStreamer.

en: GTK Signals Test
ar: اختبار إشارات جتك+

en: GTK+ Interface Font
ar: خط واجهة جتك+

en: GTK+ Runtime Version
ar: نسخة جتك+

en: GTK+ Text Shortcut Theme
ar: تيمة اختصارات جتك+

en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
ar: ملحق بروتوكول Gadu-Gadu

en: Gadu-Gadu Public Directory
ar: دليل Gadu-Gadu العمومي

en: Gadu-Gadu User
ar: مستخدم Gadu-Gadu

en: Galeon
ar: جاليون

en: Galician
ar: گاليسية

en: Games
ar: ألعاب

en: Gemini
ar: الجوزاء

en: Gender
ar: الجنس

en: General
ar: عام

en: General Log Reading Configuration
ar: إعدادات عامة لقراءة السجل

en: General Text Replacement Options
ar: خيارات استبدال النص العامة

en: Generate Key Pair
ar: ولّد زوج مفاتيح

en: Geolocation
ar: الموقع الجغرافي

en: Georgian
ar: جورجية

en: German
ar: ألمانية

en: Get
ar: اجلب

en: Get AIM Info
ar: اجلب معلومات AIM

en: Get Away Message
ar: اجلب رسالة "الغياب"

en: Get Dir Info
ar: اجلب معلومات الدليل

en: Get File
ar: اجلب ملفا

en: Get Info
ar: اجلب معلومات

en: Get Notes Address Book Info
ar: احصل على معلومات دفتر عناوين الملاحظات

en: Get Public Key
ar: اجلب المفتاح العلني

en: Get Public Key...
ar: اجلب المفتاح العلني...

en: Get Status Msg
ar: اجلب رسالة الحالة

en: Get User Info
ar: احصل على معلومات المستخدم

en: Get _Info
ar: اجلب _معلومات

en: Getting cookie
ar: يجري جلب الكوكي

en: Given Name
ar: الاسم الشخصي

en: Glorious
ar: مجيد

en: Goat
ar: الماعز

en: Goes a_way
ar: ذهب بع_يدًا

en: Goes away
ar: يذهب بعيدا

en: Gone
ar: رحل

en: Goose
ar: قرص المؤخرة

en: Goosing %s...
ar: تقرص مؤخرة %s...

en: Greek
ar: يونانية

en: Group
ar: المجموعة

en: Group Description
ar: وصف المجموعة

en: Group ID
ar: هويّة المجموعة

en: Group Items
ar: اجمع العناصر

en: Group Name
ar: اسم المجموعة

en: Group name too long
ar: اسم المجموعة طويل جدًا

en: Group:
ar: المجموعة:

en: Grouping
ar: التجميع

en: GtkTreeView Horizontal Separation
ar: فصْل GtkTreeView الأفقي

en: Gtkrc File Tools
ar: أدوات ملف Gtkrc

en: Gujarati
ar: گوجراتية

en: Gujarati Language Team
ar: فريق اللغة الگوجراتية

en: HTTP Method Server
ar: خادوم اختبار  HTTP

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
ar: المصافحة أقرت؛ يجري إرسال الولوج

en: Handshaking
ar: المصافحة

en: Happy
ar: سعيد

en: Has you
ar: أنت لديه

en: Headline
ar: عنوان رئيسي

en: Hebrew
ar: عبرية

en: Hidden or not logged-in
ar: مختفي أو غير والج

en: Hide Icon
ar: اخفِ الأيقونة

en: Hide client identity
ar: اخفِ هوية العميل

en: Hide when offline
ar: اخفِ عندما لا تكون متصلا

en: Hides extraneous join/part messages.
ar: يخفي رسائل الانضمام و الفراق الخارجية.

en: High-five
ar: سلام عالِ

en: High-fiving %s...
ar: تُسلِّم عاليا على %s...

en: Highlight _misspelled words
ar: أبرز ال_كلمات المهجأة خطأ

en: Highlight matches
ar: أبرِز التطابقات

en: Highlighted Message Name Color
ar: لون اسم الرسائل المُبرزة

en: Highlighted Messages
ar: رسائل مُبرزة

en: Hindi
ar: هندية

en: History
ar: التاريخ

en: History Plugin Requires Logging
ar: ملحقة المحفوظات تتطلب السجِل

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
ar: اضغط زر "إدخال" لتعثر على المزيد من الحجرات في هذا التصنيف.

en: Hobbies
ar: الهوايات

en: Hobbies and Interests
ar: الهوايات و الاهتمامات

en: Home Address
ar: عنوان المنزل

en: Home Fax
ar: فاكس المنزل

en: Home Page
ar: الصفحة الرئيسيّة

en: Home Phone
ar: هاتف المنزل

en: Home Phone 2
ar: هاتف المنزل 2

en: Home Phone Number
ar: رقم هاتف المنزل

en: Homepage
ar: الصفحة الأولى

en: Hometown
ar: البلدة

en: Hong Kong Chinese
ar: صينية هونج كونج

en: Hop Check
ar: تدقيق القفزات

en: Horoscope Symbol
ar: رمز البرج

en: Horse
ar: الحصان

en: Host Gone
ar: اختفى المضيف

en: Host Name: 	%s
ar: اسم المضيف: 	%s

en: Host Unknown
ar: مضيف مجهول

en: Hostname
ar: اسم المضيف

en: Hug
ar: حضن

en: Hugging %s...
ar: تحضن %s...

en: Humor
ar: الدعابات

en: Hungarian
ar: مجرية

en: Hyper Active
ar: فائق النشاط

en: Hyperlink Color
ar: لون الروابط الفائقة

en: Hyperlink color
ar: لون الرابط الفائق

en: Hyperlink prelight color
ar: لون توهج الرابط

en: I am a member
ar: أنا عضو

en: I am not a member
ar: لستُ عضوًا

en: I am the admin
ar: أنا المدير

en: I'dle Mak'er
ar: صانع السكون

en: I'm not here right now
ar: لست موجود حاليًا

en: ICQ Direct Connect
ar: اتصال ICQ مباشر

en: ICQ Privacy Options
ar: خيارات خصوصية ICQ

en: ICQ Protocol Plugin
ar: ملحقة بروتوكول ICQ

en: ICQ Server Relay
ar: ممر خادوم ICQ

en: ICQ authorization denied.
ar: مُنع تصريح ICQ.

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
ar: مستخدم ICQ %u أرسل لك صديقًا: %s (%s)

en: ID:
ar: الهوية:

en: IM
ar: رسالة فورية

en: IM Conversation Windows
ar: نوافذ المحادثة الفورية

en: IM Friends
ar: أصدقاء التراسل الفوري

en: IM With Password
ar: تراسل فوري بكلمة سر

en: IM with Key Exchange
ar: تراسل فوري بتبادل المفاتيح

en: IM with Password
ar: تراسل فوري بكلمة سر

en: IP Address
ar: عنوان IP

en: IPC Test Client
ar: عميل IPC اختباري

en: IPC Test Server
ar: خادوم اختبار IPC

en: IRC Protocol Plugin
ar: ملحقة بروتوكول IRC

en: IRC nicks may not contain whitespace
ar: لا يمكن للاسم المستعار في IRC أن يحوي مسافة خاوية

en: I_M
ar: _تراسل فوري

en: Icon
ar: أيقونة

en: Icon Error
ar: عطل في الأيقونة

en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
ar: يُأيقن قائمة الأصدقاء و المحادثات عندما تغيب.

en: Iconify on Away
ar: أيقن عندما تكون غائبًا

en: Idle
ar: ساكن

en: Idle for
ar: ساكن منذ

en: If you look real closely
ar: إذا نظرت بتمعن

en: If you wish to view this profile, you will need to visit this link in your web browser:
ar: إذا كنت تريد استعراض هذه اللاحة فعليك فتح الرابط التالي في متصفح الوب:

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Ignore buddy?
ar: أأتجاهل الصديق؟

en: Ignore conference and chatroom invitations
ar: تجاهل دعوات الاجتماعات و غرف الدردشة

en: Ignore incoming format
ar: تجاهل التنسيق الوارد

en: Import Sametime List for Account %s
ar: استورد قائمة Sametime للحساب %s

en: Import Sametime List...
ar: استورد قائمة Sametime...

en: Import from .anyone
ar: استورد من .anyone

en: Import from .zephyr.subs
ar: استورد من .zephyr.subs

en: Importing friends failed
ar: فشل استيراد الأصدقاء

en: Improper Addressing
ar: عنونة خاطئة

en: In Love
ar: واقع في الحب

en: In local permit/deny
ar: في السماح/المنع المحليين

en: In love
ar: في الحب

en: In-Band Bytestreams
ar: تيار بايتات داخل الحزمة

en: In-Band Registration
ar: التسجيل داخل الحزمة

en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
ar: يُضمِّن سجلات عملاء التراسل الأخرى في عارض السجلات.

en: Incompatible protocol version
ar: إصدارة بروتوكول غير متوافقة

en: Incorrect encoding in authorization
ar: ترميز غير صحيح في التصريح

en: Incorrect password
ar: كلمة السر غير صحيحة

en: Incorrect password.
ar: كلمة سر خطأ.

en: Increase Font Size
ar: كبّر الخط

en: Indisposed
ar: متوعّك

en: Indonesian
ar: إندونيسية

en: Info
ar: معلومات

en: Info for %s
ar: معلومات عن %s

en: Info for Group %s
ar: معلومات لمجموعة %s

en: Information
ar: معلومات

en: Initializing SSL/TLS
ar: يجري استبداء SSL/TLS

en: Initializing Stream
ar: يجري استبداء التيار

en: Initiate Conference
ar: ابدأ اجتماعا

en: Initiate _Chat
ar: ابدأ _دردشة

en: Input request here
ar: أدخل الطلب هنا

en: Insert IM Image
ar: أدرِج صورة تراسل فوري

en: Insert Image
ar: أدرِج صورة

en: Insert Link
ar: أدرج رابطا

en: Insert Smiley
ar: أدرِج بسمة

en: Insert a <message/> stanza.
ar: أدرج <message/> بيت.

en: Insert a <presence/> stanza.
ar: أدرج <presence/> بيت

en: Insert an <iq/> stanza.
ar: أدرج<iq/> بيت.

en: Insert c_ount of new messages into window title
ar: أدرج _عدد الرسائل الجديدة داخل عنوان النافذة

en: Insert count of new message into _X property
ar: أدرج عدد الرسائل الجديدة في خاصية _X

en: Insert in message
ar: أدرجها في الرسالة

en: Install Plugin...
ar: ثبّت ملحقة...

en: Install Theme
ar: ثبّت التيمة

en: Instant Messaging
ar: تراسل فوري

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
ar: الرسائل الفورية ستسجل فقط إذا كان خيار "سجل جميع الرسائل الفورية" مفعلا.

en: Insufficient rights
ar: صلاحيات غير كافية

en: Interests
ar: الاهتمامات

en: Interface
ar: الواجهة

en: Interface colors
ar: ألوان الواجهة

en: Internal Server Error
ar: خطأ داخلي في الخادوم

en: Internet Messenger
ar: مرسال إنترنت

en: Invalid Authorization Mechanism
ar: آلية تصريح غير صالحة

en: Invalid Directory
ar: دليل غير صالح

en: Invalid Groupname
ar: اسم مجموعة غير صالح

en: Invalid ID
ar: هوية غير صحيحة

en: Invalid Namespace
ar: نطاق أسماء غير صحيح

en: Invalid QQ Face
ar: وجه QQ غير صالح

en: Invalid Room Handle
ar: معرّف غرفة غير صالح

en: Invalid Room Name
ar: اسم الغرفة غير صالح

en: Invalid SNAC
ar: SNAC غير صالح

en: Invalid Server
ar: خادوم غير صحيح

en: Invalid Server Name
ar: اسم خادوم غير صالح

en: Invalid XML
ar: XML غير صحيح

en: Invalid XMPP ID
ar: هوية XMPP غير صحيحة

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
ar: هوية XMPP غير صحيحة. يجب تحديد النطاق.

en: Invalid authzid
ar: تصريح غير صالح

en: Invalid certificate authority signature
ar: توقيع سُلطة الشهادات غير صحيح

en: Invalid certificate chain
ar: سلسلة شهادات غير صحيحة

en: Invalid challenge from server
ar: تحدٍ غير صحيح من الخادوم

en: Invalid chat room name
ar: اسم غرفة دردشة غير صالح

en: Invalid email address
ar: عنوان بريد إلكترونى غير صالح

en: Invalid error
ar: عطل غير صحيح

en: Invalid friendly name
ar: اسم ودّي غير صالح

en: Invalid group
ar: المجموعة غير صالحة

en: Invalid input condition
ar: حالة دخل غير صحيحة

en: Invalid name
ar: اسم غير صالح

en: Invalid nickname
ar: كنية غير صالحة

en: Invalid proxy settings
ar: خصائص الوسيط غير صالحة

en: Invalid response from server.
ar: استجابة غير صحيحة من الخادوم.

en: Invalid title
ar: عنوان غير صحيح

en: Invalid username.
ar: اسم مستخدم غير صالح

en: Invert
ar: اعكس

en: Invincible
ar: منيع

en: Invisible
ar: خفي

en: Invitation Rejected
ar: رُفِضت الدعوة

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
ar: دعوة من: %s
    
    أُرسِلت: %s

en: Invitation only
ar: بالدعوة فقط

en: Invitation to Conversation
ar: دعوة إلى محادثة

en: Invite
ar: ادعُ

en: Invite Buddy Into Chat Room
ar: ادعُ صديقا إلى غرفة الدردشة

en: Invite Group to Conference...
ar: ادعُ مجموعة إلى اجتماع...

en: Invite List
ar: قائمة الدعوة

en: Invite to Conference
ar: ادعُ إلى الاجتماع

en: Invite to Conference...
ar: ادعُ إلى اجتماع...

en: Invite user to a conference
ar: ادع المستخدم إلى اجتماع

en: Is no longer i_dle
ar: لم يعد سا_كنا

en: Is no longer idle
ar: لم يعد ساكنا

en: Italian
ar: إيطالية

en: Italic
ar: مائل

en: Item Not Found
ar: العنصر غير موجود

en: Japan Pager server
ar: خادوم استدعاء اليابان

en: Japan file transfer server
ar: خادوم نقل ملفّات ياباني

en: Japanese
ar: يابانية

en: Jealous
ar: غيور

en: Jingle Video
ar: فيديو Jingle

en: Job Role
ar: الدور الوظيفي

en: Job Title
ar: المسمّى الوظيفي

en: John Noname
ar: اللهو الخفي

en: Join
ar: انضم

en: Join Chat
ar: انضم للدردشة

en: Join Chat...
ar: انضم لدردشة...

en: Join Private Group
ar: انضم إلى لمجموعة الخاصة

en: Join User in Chat...
ar: ضمّ مستخدما إلى الدردشة...

en: Join a Chat
ar: انضم لدردشة

en: Join in Chat
ar: انضم إلى دردشة

en: Join whom in chat?
ar: من أضم إلى الدردشة؟

en: Join/Part Hiding
ar: إخفاء الانضمام و الفراق

en: Join/Part Hiding Configuration
ar: إعدادات حجب الانضمام و الفراق

en: Joining %s requires an invitation.
ar: الانضمام إلى %s بالدعوات فقط.

en: Kannada
ar: كانادا

en: Kannada Translation team
ar: فريق ترجمة الكانادا

en: Keep alive error
ar: عطل في الإبقاء على الاتصال

en: Key Agreement
ar: اتفاق المفتاح

en: Key Agreement Request
ar: طلب موافقة مفتاح

en: Key Agreement failed
ar: فشلت موافقة المفتاح

en: Key Exchange failed
ar: فشل تبادل المفتاح

en: Key Pair Generation failed
ar: فشل توليد زوج المفاتيح

en: Key agreement cannot be started with yourself
ar: لا يمكن بدأ موافقة المفتاح مع نفسك

en: Key agreement failed
ar: فشلت موافقة المفتاح

en: Key agreement is already started
ar: بدأت موافقة المفتاح بالفعل

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
ar: استقبلت طلب موافقة مفتاح من %s. هل تود إجراء موافقة المفتاح؟

en: Key agreement was aborted
ar: أُجهضت موافقة المفتاح

en: Key length
ar: طول المفتاح

en: Keyword ignored.
ar: الكلمة المفتاحية تم تجاهلها.

en: Kicked by %s (%s)
ar: طردك %s (%s)

en: Kids Passport without parental consent
ar: جواز مرور أطفال بدون موافقة الأبوين

en: Kill User
ar: اقتل المستخدم

en: Killed by %s (%s)
ar: قتلَكَ %s (%s)

en: Konqueror
ar: كونكرر

en: Korean
ar: كورية

en: Kurdish
ar: كردية

en: Lao
ar: لاو

en: Last Activity
ar: آخر نشاط

en: Last Known Client
ar: آخر عميل معروف

en: Last Name
ar: اسم العائلة

en: Last Seen
ar: آخر ظهور

en: Last Update
ar: التحديث الأخير

en: Last Updated
ar: التحديث الأخير

en: Last created window
ar: آخر نافذة منشأة

en: Last name
ar: اسم العائلة

en: Last name:
ar: الاسم الأخير:

en: Last said
ar: آخر ماقيل

en: Lastlog
ar: آخر سجل

en: Lastlog plugin.
ar: ملحقة آخر سجل.

en: Latest News
ar: آخر الأخبار

en: Left
ar: يسارا

en: Left Vertical
ar: عمودي يسارا

en: Leo
ar: الأسد

en: Let others see what computer you are using
ar: دع الآخرين يرون نوع الحاسوب الذي تستخدمه

en: Let others see what services you are using
ar: دع الآخرين يرون الخدمات التي تستخدمها

en: Lets you send raw input to text-based protocols (XMPP, MSN, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
ar: يمكنك من إرسال دخْل خام في البروتوكولات النصية (XMPP, MSN, IRC, TOC). اضغط 'Enter' في صندوق الإدخال للإرسال. راقب نافذة التنقيح.

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
ar: يتيح لك إرسال دخْل خام للبروتوكولات النصّية.

en: Level
ar: مستوى

en: Level
ar: المستوى

en: Libra
ar: الميزان

en: List full
ar: القائمة ممتلئة

en: List overflow
ar: فاضت القائمة

en: Listening to music
ar: يستمع إلى الموسيقى

en: Lithuanian
ar: لتوانية

en: Live Video
ar: فيديو مباشر

en: Load Buddylist...
ar: حمّل قائمة الأصدقاء...

en: Load buddylist from file...
ar: حمّل قائمة الأصدقاء من ملف...

en: Loads .NET plugins with Mono.
ar: يحمّل ملحقات .NET باستخدام مونو.

en: Local Buddy List Only
ar: قائمة أصدقاء محلية فقط

en: Local File:
ar: الملف المحلي:

en: Locality
ar: المحلية

en: Location
ar: الموضع

en: Log Deletion Failed
ar: فشل حذف السِّجل

en: Log Directory
ar: دليل السجل

en: Log IMs
ar: سجّل الرسائل الفورية

en: Log In
ar: لُجْ

en: Log Out
ar: اخرج

en: Log Reader
ar: قارىء السجلات

en: Log _format:
ar: تنسيق ال_سجل:

en: Log all _instant messages
ar: سجّل جميع ال_رسائل الفورية

en: Log all _status changes to system log
ar: سجّل جميع تغيرات ال_حالة إلى سجل النظام

en: Log all c_hats
ar: سجّل جميع ا_لدردشات

en: Log chats
ar: سجّل الدردشات

en: Log format
ar: تنسيق السجل

en: Log status change events
ar: سجّل أحداث تغير الحالة

en: Logged In
ar: والِج بالفعل

en: Logging
ar: تسجيل

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
ar: يمكن تفعيل التسجيل من أدوات -> تفضيلات -> تسجيل.
    
    تفعيل السجلات للتراسل فوري و/أو الدردشات سيفعل المحفوظات لذات نوع المحادثة.

en: Logging in
ar: يجري الولوج

en: Logging of this conversation failed.
ar: فشل تسجيل هذه المحادثة.

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
ar: بدأ التسجيل. الرسائل اللاحقة في هذه المحادثة ستسجل.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
ar: أُوقِف التسجيل. الرسائل اللاحقة في هذه المحادثة لن تسجل.

en: Login Acknowledged
ar: أُقرّ الولوج

en: Login Information
ar: معلومات الولوج

en: Login Options
ar: خيارات الولوج

en: Login Redirected
ar: أُعِيد توجيه الولوج

en: Login failed (%s).
ar: فشل الولوج (%s).

en: Logo
ar: شعار

en: Looking up %s
ar: يبحث عن %s

en: Lost connection with %s:
    %s
ar: انقطع الاتصال مع %s:
    %s

en: Lost connection with server
    %s
ar: انقطع الاتصال بالخادوم
    %s

en: Lost connection with server:
    %s
ar: فُقد الاتصال بالخادوم:
    %s

en: Lost connection with the remote user:<br>%s
ar: فقد الاتصال مع المستخدم البعيد:<br>%s

en: Loud
ar: عال

en: Louder
ar: أعلى

en: Loudest
ar: صاخب

en: MOTD for %s
ar: "رسالة اليوم" لأجل %s

en: MSN Error: %s
ar: خطأ MSN: %s

en: MSN Protocol Plugin
ar: ملحقة بروتوكول MSN

en: MSN reported not being able to find the user's profile. This either means that the user does not exist, or that the user exists but has not created a public profile.
ar: أبلغ MSN بعدم تمكنه من العثور على لاحة المستخدم. قد يعني هذا أن المستخدم غير موجود أو أنه موجود لكنه لم يُنشئ لاحة علنية.

en: Macedonian
ar: مقدونية

en: Mail Checker
ar: متفحص البريد

en: Mailstop
ar: توقف البريد

en: Male
ar: ذكر

en: Male or female
ar: ذكر أو أنثى

en: Malformed XMPP ID
ar: هوية XMPP معطوبة

en: Manual
ar: يدوي

en: Manually
ar: يدويا

en: Marital Status
ar: الحالة الزوجية

en: Markerline
ar: خط الحد

en: Master archive is misconfigured
ar: الأرشيف الرئيسي غير مضبوط

en: Maximum last-seen difference:
ar: أقصى فرق شُوهِد مؤخرا:

en: Maximum response timeout:
ar: مهلة انتهاء الرد القصوى:

en: Maybe the room is full
ar: ربما تكون الغرفة ممتلئة

en: Maybe they're not in a chat?
ar: ربما ليسوا في دردشة؟

en: Meanwhile Connection Setup
ar: إعداد اتصال Meanwhile

en: Meebo
ar: ميبو

en: Member Since
ar: عضو منذ

en: Memory allocation error
ar: خطأ في تخصيص الذاكرة

en: Merge Groups
ar: ادمج المجموعتين

en: Merge List from Server
ar: ادمج القائمة من الخادوم

en: Merge and Save List to Server
ar: ادمج و احفظ القائمة إلى الخادوم

en: Merging these contacts will cause them to share a single entry on the buddy list and use a single conversation window. You can separate them again by choosing 'Expand' from the contact's context menu
ar: دمج هؤلاء المراسلين سيجعلهم يشتركون في مدخلة واحدة بقائمة الأصدقاء ويستخدمون نافذة محادثة واحدة. يمكنك فصلهم ثانيا باختيار 'مدّد' من قائمة سياق المراسلين

en: Message
ar: رسالة

en: Message Notification
ar: التنبيه بالرسائل

en: Message Receipts
ar: إيصالات الرسائل

en: Message Timestamp Formats
ar: تنسيق الخاتم الزمني للرسائل

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
ar: تعذّر إرسال الرسالة لحدوث عطل في الاتصال:

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
ar: تعذّر إرسال الرسالة لحدوث عطل في لوحة التحويل:

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
ar: تعذَّر إرسال الرسالة لتجاوزها الطول الأقصى.

en: Message could not be sent because the user is offline:
ar: تعذّر إرسال الرسالة لأن المستخدم غير متصل:

en: Message could not be sent because we are sending too quickly:
ar: تعذّر إرسال الرسالة لأننا نرسل بسرعة جدًا:

en: Message could not be sent because we were unable to establish a session with the server. This is likely a server problem, try again in a few minutes:
ar: تعذّر إرسال الرسالة لتعذّر الإتصال بالخادوم. في الأغلب هذه مشكلة في الخادوم، حاول مجددا بعد بضع دقائق:

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
ar: تعذّر إرسال الرسالة، غير مسموح أثناء الاختفاء:

en: Message could not be sent.
ar: تعذَّر إرسال الرسالة.

en: Message delivery to %s failed: %s
ar: فشل تسليم الرسالة إلى %s: %s

en: Message from %s
ar: رسالة من %s

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
ar: الرسالة قد تكون لم ترسل بسبب انتهاء المهلة:

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
ar: الرسالة ربما تكون لم ترسل لحدوث عطل مجهول:

en: Message of the Day
ar: رسالة اليوم

en: Message received
ar: تسلمت رسالة

en: Message received begins conversation
ar: تسلُّم رسالة يبدأ محادثة

en: Message sent
ar: أُرسِلت الرسالة

en: Message too long, last %s bytes truncated.
ar: الرسالة أطول من المسموح به، بتر آخر %s بايت.

en: Message was not sent, because you are not signed on.
ar: لم تُرسل الرسالة لأنك لست والجا.

en: Message:
ar: الرسالة:

en: Message: %s
ar: رسالة: %s

en: Method:
ar: الطريقة:

en: Microphone
ar: ميكروفون

en: Middle Name
ar: الاسم الأوسط

en: Middle mouse button
ar: زر الفأرة الأوسط

en: Minimi_ze new conversation windows
ar: _صغّر نوافذ المحادثات الجديدة

en: Minimum Room Size
ar: الحجم الأدنى للغرفة

en: Minutes
ar: دقائق

en: Minutes before changing status
ar: الدقائق المنقضية قبل تغيير الحالة

en: Misc
ar: متفرقات

en: Missing Cipher
ar: شفرة مفقودة

en: Missing protocol plugin for %s
ar: لا توجد ملحقة بروتوكول لأجل %s

en: Mobile
ar: محمول

en: Mobile Phone
ar: الهاتف المحمول

en: Mobile Phone Number
ar: رقم الهاتف المحمول

en: Modify
ar: عدّل

en: Modify Account
ar: عدّل الحساب

en: Monkey
ar: القرد

en: Mono Plugin Loader
ar: محمل ملحقات مونو

en: Mood
ar: المزاج

en: Mood Text
ar: نص المزاج

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
ar: يوجد أكثر من مستخدم لهم ذات الاسم. اختر المستخدم الصحيح من القائمة لإضافته إلى قائمة اصدقائك.

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
ar: يوجد أكثر من مستخدم لهم ذات المفتاح العلني. اختر المستخدم الصحيح من القائمة ليضاف إلى قائمة الأصدقاء.

en: Mouse Gestures
ar: إيمائات الفأرة

en: Mouse Gestures Configuration
ar: إعدادات إيماءات الفأرة

en: Move to
ar: انقل إلى

en: Mozilla
ar: موزيلا

en: Multi-User Chat
ar: دردشة متعددة المستخدمين

en: Multi-User Chat Extended Presence Information
ar: معلومات التواجد الممتدة للدردشة متعددة المستخدمين

en: Multiple plugins will be unloaded.
ar: ملحقات متعددة ستفرغ.

en: Music
ar: موسيقا

en: Music Messaging
ar: تراسل موسيقي

en: Music Messaging Configuration
ar: إعدادات التراسل الموسيقي

en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
ar: ملحقة تراسل موسيقي للتأليف الجماعي.

en: Music messaging session confirmed.
ar: أُكِّدت جلسة التراسل الموسيقي.

en: MySpaceIM - No Username Set
ar: ‏MySpaceIM - لم تحدد اسم مستخدم

en: MySpaceIM - Please Set a Username
ar: ‏MySpaceIM - من فضلك ضع اسم مُستخدم

en: MySpaceIM - Username Available
ar: ‏MySpaceIM - الاسم غير مُتاح

en: MySpaceIM Error
ar: عطل في MySpaceIM

en: N_ew conversations:
ar: محادثات جد_يدة:

en: Name
ar: الاسم

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
ar: الاسم: %s
    الإصدارة: %s
    الوصف: %s
    المؤلف: %s
    موقع الوِب: %s
    اسم الملف: %s

en: Need more qualifiers.
ar: تحتاج لمزيد من المحددات.

en: Nepali
ar: نيبالية

en: Netscape
ar: نتسكيب

en: Network
ar: الشبكة

en: Network Statistics
ar: إحصائيات الشبكة

en: Network is empty
ar: الشبكة خالية

en: Never
ar: أبدًا

en: New Account
ar: حساب جديد

en: New Buddy Pounce
ar: إشعار صديق جديد

en: New Conference
ar: اجتماع جديد

en: New Event
ar: حدث جديد

en: New Gadu-Gadu Account Registered
ar: سُجِّل حساب Gadu-Gadu جديد

en: New Instant Message
ar: رسالة فورية جديدة

en: New Line
ar: سطر جديد

en: New Mail
ar: بريد جديد

en: New Person
ar: شخص جديد

en: New Version Available
ar: توجد إصدارة جديدة

en: New _mail notifications
ar: تنبيهات _بريديّة جديدة

en: New blog comments
ar: تعليق مدوّنة جديد

en: New friend requests!
ar: !طلبات صداقة جديدة

en: New mail messages
ar: رسالة بريد جديدة

en: New mail notifications
ar: تنبيهات بريديّة جديدة

en: New password
ar: كلمة سر جديدة

en: New password (again)
ar: كلمة السر الجديدة (مجددًا)

en: New passwords do not match.
ar: كلمات السر الجديدة غير مطابقة.

en: New picture comments
ar: تعليقات صورة جديدة

en: New profile comments
ar: تعليقات لاحة جديدة

en: New status...
ar: حالة جديدة...

en: New tab
ar: لسان جديد

en: New window
ar: نافذة جديدة

en: New...
ar: جديد...

en: Nick
ar: الكنية

en: Nick Said
ar: كنيتك ذُكرت

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
ar: تغيير الكنية لا تدعمه غرف الدردشة غير MUC

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
ar: الكنية أو القناة غير متاحة مؤقتًا.

en: Nickname
ar: الاسم المستعار

en: No
ar: لا

en: No Grouping
ar: بلا تجميع

en: No MOTD available
ar: "رسالة اليوم" غير متوفرة

en: No Matches
ar: لا تطابق

en: No Message of the Day available
ar: لاتوجد رسالة متاحة اليوم

en: No Proxy
ar: بلا وسيط

en: No Sametime Community Server Specified
ar: لم يُحدد أي خادوم مجتمع Sametime

en: No Sametime Community Server specified
ar: لم يُحدد أي خادوم مجتمع Sametime

en: No Sound
ar: بلا صوت

en: No actions available
ar: لا إجراءات متاحة

en: No configuration options for this plugin.
ar: لا توجد خيارات ضبط لهذه الملحقة.

en: No file transfer session active
ar: لا جلسة نقل ملفات نشطة

en: No host or IP address has been configured for the Meanwhile account %s. Please enter one below to continue logging in.
ar: لم يُعد أي مُضيف أو عنوان IP لحساب Meanwhile %s. من فضلك أدخل واحدا أدناه لمتابعة الولوج.

en: No keywords.
ar: لا كلمات مفتاحية.

en: No logs were found
ar: لا توجد سجلات

en: No match
ar: لا تطابق

en: No matches
ar: لا تطابق

en: No matching users found
ar: لا يوجد مستخدمون مطابقون

en: No name
ar: بلا اسم

en: No proxy
ar: بلا وسيط

en: No public key was received
ar: لم يُستقبل أي مفتاح علني

en: No reason given.
ar: لا سبب معطى.

en: No results found for email address %s
ar: لا توجد نتائج لعنوان البريد الإلكتروني %s

en: No server statistics available
ar: لا تتوفر إحصائيات للخادوم

en: No sounds
ar: بلا صوت

en: No such channel
ar: لا قناة بهذا الاسم

en: No such command (in this context).
ar: الأمر الذي أدخلته غير موجود (في هذا السياق).

en: No such command.
ar: هذا الأمر غير موجود.

en: No such nick or channel
ar: لا كنية أو قناة بهذا الاسم

en: No such user: %s
ar: لا مستخدِم باسم: %s

en: No suitable MySpaceIM account could be found to open this myim URL.
ar: تعذّر إيجاد حساب MySpaceIM مناسب لفتح مسار myim هذا.

en: No topic is set
ar: لم يُحدد أي موضوع

en: No username set
ar: لم تحدد اسم مستخدم

en: Non-matching Hosts
ar: لا مضيفين مطابقين

en: None
ar: لا شيء

en: None (To pending)
ar: لاشيء (إلى مُرجأ)

en: None of your accounts are idle.
ar: ليس في حساباتك ساكن.

en: Normal
ar: عادي

en: Norwegian Nynorsk
ar: نرويجية

en: Not Acceptable
ar: غير مقبول

en: Not Allowed
ar: غير مسموح

en: Not Authorized
ar: غير مصرح

en: Not Available
ar: غير موجود

en: Not accepting new users
ar: لا يقبل المستخدمين الجدد

en: Not allowed when offline
ar: غير مسموح عندم لا تكون متصلا

en: Not at Desk
ar: ليس على المكتب

en: Not at Home
ar: ليس بالمنزل

en: Not available
ar: غير متاح

en: Not connected to the server.
ar: غير متصل بالخادوم.

en: Not expected
ar: غير متوقع

en: Not implemented yet.
ar: لم يطبق بعد.

en: Not in Office
ar: ليس في المكتب

en: Not logged in
ar: لم يلج

en: Not on list
ar: ليس في القائمة

en: Not on server list
ar: ليس على قائمة الخادوم

en: Not started
ar: لم يبدأ

en: Not supported
ar: غير مدعوم

en: Not supported by client
ar: لا يدعمه العميل

en: Not supported by host
ar: لا يدعمه الخادوم

en: Not while on AOL
ar: غير ممكن أثناء التواجد على AOL

en: Note
ar: ملاحظة

en: Note, if you are the creator, 
    this operation will eventually remove this Qun.
ar: ملاحظة، إذا كنت المنشئ، 
    هذه العملية فعليا ستزيل Qun.

en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
ar: ملحوظة: تفضيل "محادثات جديدة" يجب أن يكون مضبوطا على "بتعداد المحادثة".

en: Notes
ar: ملاحظات

en: Notes Address Book Group
ar: مجموعة دفتر عناوين الملاحظات

en: Notes Address Book Information
ar: معلومات دفتر عناوين الملاحظات

en: Notes Address Book group results
ar: نتائج مجموعة دفتر عناوين الملاحظات

en: Notification Methods
ar: طُرُق التنبيه

en: Notification Removal
ar: إزالة التنبيه

en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
ar: تنوّه في نافذة المحادثة عندما يغيب الصديق أو يعود من غيابه أو سكونه.

en: Notify Dialog
ar: حوار التذكير

en: Notify For
ar: نبّه عن

en: Notify When
ar: نوّه عند

en: Notify buddies when you are typing
ar: أبلغ الأصدقاء أنك تكتب

en: Notify transfer failed
ar: فشل تنبيه النقل

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
ar: أبلغِ بنافذة منبثقة عندما يكتمل نقل الملفات التلقائي
    (فقط إذا لم تكن هناك محادثة مع المرسل)

en: Notify with a toaster when
ar: نبّه ياستخدام محمصة عندما

en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
ar: ملحقة بروتوكول Novell GroupWise Messenger

en: Now Listening
ar: الآن يستمع

en: Nudge
ar: لكزة

en: Nudging %s...
ar: تلكز %s...

en: Number of conversations per window
ar: عدد المحادثات لكل نافذة

en: OK
ar: موافق

en: ONCE SET, THIS CANNOT BE CHANGED!
ar: بمجرّد تحديده، لا يُمكن تغييره!

en: Obsolete SNAC
ar: SNAC ملغاة

en: Occupation
ar: المهنة

en: Occupied
ar: مشغول

en: Offering to send %s to %s
ar: يجري عرض إرسال %s إلى %s

en: Offline
ar: غير متصل

en: Offline Buddies
ar: الأصدقاء غير المتَّصلين

en: Offline Message
ar: رسالة بلا اتصال

en: Offline Message Emulation
ar: محاكاة الرسائل بلا اتصال

en: Offline buddies
ar: الأصدقاء غير المتَّصلين

en: Old ICQ UTF8
ar: ICQ UTF8 القديم

en: Old flat format
ar: الصيغة القديمة المسطحة

en: On Mobile
ar: يتحدث في الهاتف

en: On The Phone
ar: على الهاتف

en: On Vacation
ar: في إجازة

en: On the Phone
ar: على الهاتف

en: On unread messages
ar: عند الرسائل غير المقروءة

en: One or more messages may have been undeliverable.
ar: واحدة أو أكثر من الرسائل ربما لم تُسلَّم.

en: Online
ar: متصل

en: Online Buddies
ar: الأصدقاء المتَّصلين

en: Online Services
ar: الخدمات على الخط

en: Online Since
ar: متصل منذ

en: Online Status
ar: حالة الاتصال

en: Online since
ar: متصل منذ

en: Online/Offline
ar: متصل/غير متّصل

en: Only enable for users on the buddy list
ar: فعّله فقط للمستخدمين على قائمة الأصدقاء

en: Only online
ar: المتصلون فقط

en: Only replace _whole words
ar: استبدل فقط ال_كلمات الكاملة

en: Only when available
ar: فقط عندما يكون متاحا

en: Only when docked
ar: فقط عند الإرساء

en: Only when not available
ar: فقط عندما لا يكون متاحا

en: Opacity:
ar: الإعتام:

en: Ope_n an IM window
ar: افت_ح  في نافذة تراسل فوري

en: Open All Messages
ar: افتح جميع الرسائل

en: Open File...
ar: افتح ملفا...

en: Open Hotmail Inbox
ar: افتح وارد هوتميل

en: Open Inbox
ar: افتح صندوق الوارد

en: Open Public Key...
ar: افتح مفتاحا علنيا...

en: Open an IM window
ar: افتح نافذة تراسل فوري

en: Open...
ar: افتح...

en: Opera
ar: أوبرا

en: Operating System
ar: نظام التشغيل

en: Optional information:
ar: معلومات اختيارية:

en: Options
ar: خيارات

en: Options specific to Pidgin for Windows.
ar: خيارات خاصة لبِدْجِن من أجل ويندوز

en: Organization
ar: المنظّمة

en: Organization Name
ar: اسم المنظمة

en: Organization Unit
ar: الوحدة التنظيمية

en: Organization: 	%s
ar: المنظمة: 	%s

en: Orientation
ar: الإتّجاه

en: Original password
ar: كلمة السر الأصلية

en: Orphans
ar: أيتام

en: Other
ar: أخرى

en: Others talk in chat
ar: يتحدث آخرون في الدردشة

en: Our protocol is not supported by the server.
ar: لا يدعم الخادوم هذا البروتوكول.

en: Out To Lunch
ar: على الغداء

en: Out of Band Data
ar: بيانات خارج الحزمة

en: Out of memory
ar: نفدت الذّاكرة

en: Out to Lunch
ar: خرجت للغداء

en: Overwrite
ar: اكتب فوقه

en: Ox
ar: الثور

en: P.O. Box
ar: صندوق البريد

en: PEM X.509 Certificate Export
ar: تصدير شهادة PEM X.509

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
ar: رد بِنْج -- تأخُّر: %lu ثانية

en: PONG
ar: بونج

en: P_auses while typing
ar: _جمد أثناء الكتابة

en: P_lay a sound
ar: _شغّل صوتا

en: P_ounce only when my status is not Available
ar: أش_عر فقط عندما تكون الحالة غير متوفرة

en: Pa_ssword:
ar: كل_مة السر:

en: Page
ar: صفحة

en: Pager port
ar: منفذ الاستدعاء

en: Pager server
ar: خادوم الاستدعاء

en: Pashto
ar: باشتو

en: Passphrase
ar: عبارة السر

en: Passphrase (retype)
ar: عبارة السر (مرّة أخرى)

en: Passphrase required
ar: عبارة السر مطلوبة

en: Passphrases do not match
ar: عبارتي السّر لا تتطابقان.

en: Passport account not yet verified
ar: حساب جواز المرور لم يُوثّق

en: Passport not verified
ar: جواز مرور غير مُوثّق

en: Password
ar: كلمة السّر

en: Password (again)
ar: كلمة السر (مجددًا)

en: Password (retype)
ar: أعد كتابة كلمة السر

en: Password Change Successful
ar: تغيّرت كلمة السر بنجاح

en: Password Changed
ar: غيَّرت كلمة السر

en: Password has expired
ar: كلمة السر انتهت

en: Password is required to sign on.
ar: كلمة السر مطلوبة للولوج.

en: Password sent
ar: أُرسِلت كلمة السر

en: Password was changed successfully!
ar: غيّرت كلمة السر بنجاح

en: Password:
ar: كلمة السرّ:

en: Passwords do not match.
ar: كلمة السر غير متطابقة.

en: Past Translators
ar: المترجمون السابقون

en: Paste as Plain _Text
ar: الصق كنص _صِرف

en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
ar: مسار حفظ الملفات
    (من فضلك حدد مسارا كاملا)

en: Pause
ar: ألبث

en: Pauses while typing
ar: يلبث أثناء الكتابة

en: Payment Required
ar: تتطلب الدفع

en: Peer notification server down
ar: خادوم تنبيهات الأنداد مطفأ

en: Performing key exchange
ar: يجري تبادل المفاتيح

en: Perl Plugin Loader
ar: محمل ملحقات بِرل

en: Permission denied
ar: رُفض التّصريح

en: Permit User
ar: اسمح للمستخدم

en: Persian
ar: فارسية

en: Persistent
ar: دائمة

en: Person enters chat
ar: يدخل شخصٌ الدردشة

en: Person leaves chat
ar: يترك شخصٌ الدردشة

en: Personal
ar: شخصي

en: Personal Email
ar: البريد الإلكتروني الشخصي

en: Personal IM
ar: التراسل الفوري الشخصي

en: Personal Information
ar: المعلومات الشخصية

en: Personal Introduction
ar: مقدمة شخصية

en: Personal Mobile
ar: المحمول الشخصي

en: Personal Title
ar: اللقب الشخصي

en: Personal Web Page
ar: صفحة وِب الشخصية

en: Pets
ar: الحيوانات الأليفة

en: Phone
ar: هاتف

en: Phone Number
ar: رقم الهاتف

en: Photo
ar: صورة

en: Pidgin
ar: بِدْجِن

en: Pidgin Demonstration Plugin
ar: ملحقة تجريبية لبِدْجِن

en: Pidgin GTK+ Theme Control
ar: تحكمات تيمات جتك+ لبِدْجِن

en: Pidgin Internet Messenger
ar: مرسال الإنترنت بِدْجِن

en: Pidgin Tooltip
ar: تلميحة بِدْجِن

en: Pidgin smileys
ar: بسمات بِدْجِن

en: Pig
ar: الخنزير

en: Ping
ar: بِنْج

en: Ping failed
ar: فشل بِنْج

en: Ping reply received from server
ar: استُقبِل رد بِنْج من الخادوم

en: Ping timeout
ar: مهلة بِنْج

en: Pisces
ar: الحوت

en: Place Closed
ar: أُغلِق المكان

en: Place tagged
ar: وُسِمَ المكان

en: Places Lived
ar: أماكن الإقامة

en: Plain text
ar: نص صِرْف

en: Plaintext Authentication
ar: استيثاق بالنص الصريح

en: Play
ar: شغّل

en: Play a sound
ar: أصدر صوتا

en: Please Update the necessary fields.
ar: من فضلك حدِّث الحقول الضروريّة .

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
ar: من فضلك صرّح لي بإضافتك إلى قائمة أصدقائي.

en: Please authorize me!
ar: من فضلك صرّح لي!

en: Please enter a buddy to pounce.
ar: من فضلك أدخل صديقا لإشعاره.

en: Please enter a different title for the status.
ar: من فضلك أدخل عنوانا مختلفا للحالة.

en: Please enter a non-empty title for the status.
ar: من فضلك أدخل عنوانا غير خاو للحالة.

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
ar: من فضلك أدخل موضوع الاجتماع الجديد، و رسالة دعوة لإرسالها إلى %s

en: Please enter a username to check its availability:
ar: من فضلك أدخِل اسم مُستخدم لتحقق من وجوده:

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
ar: أدخل الاسم المستعار، والمعلومات المناسبة حول الدردشة التي تود إضافتها لقائمة الأصدقاء لديك.

en: Please enter buddy information.
ar: من فضلك أدخل معلومات الصديق.

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
ar: من فضلك أدخل اسم قناة %s الخاص و عبارة السر.

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
ar: أدخل مسار و وصف الرابط الذي تريد إدراجه. الوصف اختياري.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
ar: أدخل مسار الرابط الذي تريد إدراجه.

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
ar: من فضلك أدخل المعلومات المناسبة حول الدردشة التي تود الانضمام لها.

en: Please enter the name of the chat you want to join.
ar: أدخل اسم الدردشة التي تريد الانضمام إليها.

en: Please enter the name of the group to be added.
ar: أدخل اسم المجموعة لإضافتها.

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
ar: أدخل اسم المستخدم الذي تود تمكينه من الاتصال بك.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
ar: من فضلك أدخل اسم المستخدم الذي تريد حظره.

en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
ar: أدخل اسم المستخدم الذي ترغب في دعوته، مع رسالة دعوة اختيارية.

en: Please enter the new name for %s
ar: من فضلك أدخل اسم %s الجديد

en: Please enter the person's information below.
ar: أدخل معلومات الشخص أدناه.

en: Please enter your current password and your new password.
ar: من فضلك أدخل كلمة السر الحالية وكلمة السر الجديدة.

en: Please enter your new password
ar: أدخل كلمة السر الجديدة

en: Please fill out the information below to change your account registration.
ar: من فضلك املأ المعلومات أدناه لتغير تسجيل حسابك.

en: Please fill out the information below to register your new account.
ar: من فضلك املأ المعلومات أدناه لتسجيل حساب جديد لك.

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
ar: من فضلك افتح نافذة التنقيح وحاول أن ترى رسالة العطل بدقّة.

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
ar: من فضلك حدد موْرِد %s الذي تود إرسال ملف إليه

en: Please select your mood from the list.
ar: من فضلك اختر مزاجك من القائمة.

en: Please specify a new nickname for you.
ar: من فضلك اختر كنية جديدة لك.

en: Please try another username:
ar: من فضلك جرّب اسم مستخدم آخر:

en: Please, enter your current password and your new password for UIN:
ar: من فضلك، أدخل كلمة السر الحالية وكلمة السر الجديدة لـ UIN:

en: Please, enter your search criteria below
ar: أدخل معايير البحث أدناه

en: Please, fill in the following fields
ar: من فضلك، املأ الحقول التالية

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
ar: يجب تحميل الملحقة قبل أن يُمكنك ضبطها.

en: Plugins
ar: ملحقات

en: Point values to use for account...
ar: قيم النقاط لتستخدم مع الحساب...

en: Point values to use when...
ar: قيم النقاط لتستخدم عندما...

en: Policy Violation
ar: انتهاك سياسة

en: Polish
ar: بولندية

en: Polish popular IM
ar: مرسال فوري بولندي شهير

en: Pop up a notification
ar: أظهر تنويها منبثقا

en: Pop-Up Message
ar: رسالة منبثقة

en: Port
ar: منفذ

en: Ports
ar: منافذ

en: Portuguese
ar: برتغالية

en: Portuguese-Brazil
ar: برتغالي (البرازيل)

en: Position
ar: الموضع

en: Possible Matches
ar: تطابقات محتملة

en: Postal Code
ar: الرمز البريدي

en: Postal code
ar: الرمز البريدي

en: Pounce Target
ar: أشعر الهدف

en: Pounce When Buddy...
ar: أشعر عندما يكون الصديق...

en: Pounce Who
ar: من تُشعر

en: Pounce on Whom
ar: إشعار على من

en: Pounce only when my status is not Available
ar: أشعر فقط عندما تكون الحالة "غير موجود"

en: Pre_view
ar: عا_يِن

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Preferred Contact
ar: المراسِل المفضل

en: Preferred Language
ar: اللغة المفضلة

en: Prepend _string into window title:
ar: أضف ال_مقطع في بداية عنوان النافذة:

en: Prepends a newline to displayed message.
ar: تضيف سطرا جديدا في أول الرسالة المعروضة.

en: Presence
ar: التواجد

en: Presence Settings
ar: خصائص التواجد

en: Primary Information
ar: معلومات أولية

en: Priority
ar: الأولويّة

en: Privacy
ar: الخصوصية

en: Private Key file
ar: ملف المفتاح السري

en: Private key file
ar: ملف المفتاح السري

en: Pro_tocol:
ar: ال_بروتوكول:

en: Profession
ar: الحرفة

en: Profile
ar: لاحة

en: Profile URL
ar: مسار اللاحة

en: Profile too long.
ar: اللاحة طويلة جدًا

en: Profiles
ar: لاحات

en: Progress
ar: التقدم

en: Protocol
ar: البروتوكول

en: Protocol:
ar: البروتوكول:

en: Provides SSL support through GNUTLS.
ar: تقدم دعم SSL عن طريق GNUTLS.

en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
ar: تقدم دعم SSL عن طريقة Mozilla NSS.

en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
ar: يتيح عددا من الوسائل لإعلامك بالرسائل غير المقروءة.

en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
ar: توفر دثارا حول مكتبات دعم SSL.

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
ar: يتيح الوصول لأكثر إعدادات gtkrc استخداما.

en: Provides alternate buddylist grouping options.
ar: يوفر خصائص التجميع البديل لقوائم الأصدقاء.

en: Provides integration with Evolution.
ar: يوفر دعم التكامل مع إيفُلوشِن.

en: Provides options specific to Pidgin for Windows , such as buddy list docking.
ar: يتيح خيارات خاصة بويندوز، مثل إرساء قائمة الأصدقاء.

en: Provides support for loading Tcl plugins
ar: يوفر دعما لتحميل ملحقات Tcl

en: Provides support for loading perl plugins.
ar: يوفر دعما لتحميل ملحقات بِرل.

en: Provides support for mouse gestures
ar: توفر الدعم لإيماءات الفأرة

en: Province/State
ar: المحافظة/الولاية

en: Proxy
ar: الوسيط

en: Proxy & Browser preferences are configured
    in GNOME Preferences
ar: تُضبط تفضيلات الوسيط والمتصفح
    في تفضيلات جنوم

en: Proxy Options
ar: خيارات الوسيط

en: Proxy Server
ar: خادوم وسيط

en: Proxy Server &amp; Browser
ar: الخادوم الوسيط والمتصفح

en: Proxy _type:
ar: نوع ال_وسيط:

en: Psychic Mode
ar: طور التنبؤ

en: Psychic mode for incoming conversation
ar: طور التنبؤ للمحادثة الواردة

en: PubSub Service
ar: خدمة PubSub

en: Public Key Fingerprint
ar: بصمة المفتاح العلني

en: Public Key Fingerprint:
    %s
ar: بصمة المفتاح العلني:
    %s

en: Public Key Information
ar: معلومات المفتاح العلني

en: Public Key Publishing
ar: نشر المفتاح العلني

en: Public Key file
ar: ملف المفتاح العلني

en: Public _IP:
ar: IP عمومي:

en: Public key authentication
ar: استيثاق المفتاح العلني

en: Public key file
ar: ملف المفتاح العلني

en: Publish status (note: everyone may watch you)
ar: انشر الحالة (ملحوطة: يمكن لأي شخص مطالعتها)

en: Punjabi
ar: بنجابيّة

en: Punk
ar: مقلب

en: Punking %s...
ar: تعمل مقلب في %s...

en: Purple Person
ar: شخص أرجواني

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
ar: خادوم DBUS لبِربِل لا يعمل للأسباب المذكورة أدناه

en: QQ Number
ar: رقم QQ

en: QQ Protocol	Plugin
ar: ملحقة بروتوكول QQ

en: QQ Qun Operation
ar: عملية QQ Qun

en: Queue full
ar: الطابور ممتليء

en: Quiet
ar: هادئ

en: Quieter
ar: أهدأ

en: Quietest
ar: هادئ جدًا

en: R_aise conversation window
ar: ا_رفع نافذة المحادثة

en: Rabbit
ar: الأرنب

en: Raise psychic conversations
ar: ارفع المحادثات التنبؤية

en: Raspberry
ar: إخراج اللسان

en: Raspberrying %s...
ar: تخرج لسانك لـ %s...

en: Rat
ar: الجرذ

en: Rate to client
ar: المنسوب إلى العميل

en: Rate to host
ar: المنسوب إلى الخادوم

en: Raw
ar: خام

en: Re-enable
ar: أعِد التفعيل

en: Re-enable Account
ar: أعِد تفعيل الحساب

en: Re-initializing Stream
ar: تجري إعادة استبداء التيار

en: Re-read gtkrc files
ar: أعد_قراءة ملفات gtkrc

en: Re-request Authorization
ar: أعِد طلب التصريح

en: Reachability Address
ar: عنوان الوصولية

en: Read Error
ar: عطل في القراءة

en: Read buffer full (2)
ar: براح القراءة ممتليء (2)

en: Read error
ar: خطأ في القراءة

en: Reading challenge
ar: تجري قراءة التحدي

en: Reading error
ar: عطل في القراءة

en: Real Name
ar: الاسم الحقيقي

en: Real Name: 	%s
ar: الاسم الحقيقي: 	%s

en: Real name
ar: الاسم الحقيقي

en: Really delete certificate for %s?
ar: أتريد حقا حذف شهادة %s؟

en: Realm
ar: عالم

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
ar: تلقيت مفتاح %s العلني. أترغب في قبول هذا المفتاح العلني؟

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
ar: تلقيت مفتاح %s العلني. نسختك المحلية لا تطابق هذا المفتاح. أمازلت راغبا في قبول هذا المفتاح العلني؟

en: Received Message Name Color
ar: لون اسم الرسائل الواردة

en: Received Messages
ar: الرسائل الواردة

en: Received authorization
ar: استُقبِل الاستيثاق

en: Received invalid data on connection with remote user.
ar: استقبلت بيانات غير صالحة عند الاتصال بمستخدم بعيد.

en: Received invalid data on connection with server.
ar: استقبلت بيانات غير صالحة عند الاتصال بالخادوم.

en: Received unexpected HTTP response from server.
ar: تلقيت استجابة غير متوقّعة من خادوم HTTP.

en: Recipient Unavailable
ar: المستلم غير متوفر

en: Reconnect
ar: أعد الاتصال

en: Recurring
ar: دوريّ

en: Refused by client
ar: رفضه العميل

en: Region
ar: الإقليم

en: Register
ar: سجّل

en: Register New Account at %s
ar: سجّل حسابا جديد في %s

en: Register New Gadu-Gadu Account
ar: سجّل حساب Gadu-Gadu جديد

en: Register New XMPP Account
ar: سجّل حساب XMPP جديد

en: Registration Error
ar: خطأ في التسجيل

en: Registration Failed
ar: فشل التسجيل

en: Registration Required
ar: تتطلب التسجيل

en: Registration Successful
ar: نجح التسجيل

en: Registration completed successfully!
ar: اكتمل التسجيل بنجاح!

en: Registration error
ar: عطل في التسجيل

en: Registration from %s successfully removed
ar: أزيل التسجيل من %s بنجاح

en: Registration of %s@%s successful
ar: نجح تسجيل %s@%s

en: Registration to %s successful
ar: نجح التسجيل في %s

en: Reject
ar: ارفض

en: Reject request
ar: ارفض الطلب

en: Release Notification
ar: أطلق التنبيهات

en: Remaining
ar: المتبقي

en: Remember pass_word
ar: تذكّر _كلمة السر

en: Remember password
ar: تذكّر كلمة السرّ

en: Remote Connection Failed
ar: فشل الاتصال البعيد

en: Remote Server Not Found
ar: الخادوم البعيد غير موجود

en: Remote Server Timeout
ar: انتهت مهلة الخادوم البعيد

en: Remote disconnected
ar: انفصل البعيد

en: Remote host closed connection.
ar: المستضيف البعيد أغلق الاتصال.

en: Remotely Stored Buddy List
ar: قائمة أصدقاء محفوظة بعيدا

en: Remove
ar: أزِل

en: Remove Al_l
ar: أزِل ال_كل

en: Remove Buddy
ar: أزِل الصديق

en: Remove Buddy List window transparency on focus
ar: أزل شفافية نافذة قائمة الأصدقاء عند التركيز

en: Remove Chat
ar: أزِل الدردشة

en: Remove Contact
ar: أزِل المراسل

en: Remove Custom Icon
ar: أزِل الأيقونة المخصصة

en: Remove Group
ar: أزِل المجموعة

en: Remove IM window transparency on focus
ar: أزل شفافية نافذة التراسل الفوري عند التركيز

en: Remove on switch to conversation ta_b
ar: أزل عند الانتقال إلى _لسان المحادثة

en: Remove when _typing in conversation window
ar: أزل عند ال_كتابة في نافذة المحادثة

en: Remove when a _message gets sent
ar: أزل عندما تُرسَل ال_رسالة

en: Remove when conversation window _gains focus
ar: أزل عندما تحوز نافذةُ المحادثة ال_تركيزَ

en: Remove when conversation window _receives click
ar: أزل عندما _تستقبل نافذة المحادثة نقرة

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
ar: إذا أزلت هذا المراسل سيزال كذلك جميع الأصدقاء فيه

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
ar: إذا أزلت هذه المجموعة سيزال كذلك جميع الأصدقاء فيها

en: Rename
ar: غيّر الاسم

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
ar: يستبدل النص في الرسائل الصادرة تبعا لقواعد المستخدم المحددة.

en: Reply time from %s: %lu seconds
ar: وقت الرد من %s: %lu ثوان

en: Reply too big
ar: الرد أكبر من المتوقع

en: Report Idle time
ar: أبلغ عن وقت السكون

en: Request Dialog
ar: حوار الطلب

en: Request ambiguous
ar: الطلب غامض

en: Request denied
ar: مُنِع الطلب

en: Requesting %s's attention...
ar: يجري طلب انتباه %s...

en: Require SSL/TLS
ar: يتطلب SSL/TLS

en: Require authorization
ar: اشترط التصريح

en: Required fields missing
ar: حقول مطلوبة خاوية

en: Required parameters not passed in
ar: لم تُمرر المعاملات المطلوبة

en: Reset
ar: صفّر

en: Reset Formatting
ar: صفّر التنسيق

en: Reset IM Key
ar: صفّر مفتاح التراسل الفوري

en: Reset Permanent
ar: صفّر الدائم

en: Reset Private Channel
ar: صفّرها كقناة غير خاصة

en: Reset Secret Channel
ar: صفّرها كقناة سرية

en: Reset Topic Restriction
ar: صفّر قيود الموضوع

en: Resource
ar: مورد

en: Resource Conflict
ar: تضارب في الموارد

en: Resource Constraint
ar: محدودية في المورد

en: Response Probability:
ar: احتمالية الرد:

en: Responses lost
ar: فقدت الاستجابات

en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
ar: قيد عدد المحادثات لكل نافذة، اختياريًا مع فصل الرسائل الفورية عن الدردشات

en: Restricted XML
ar: XML مقيدة

en: Resubscribe
ar: أعد الاشتراك

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
ar: فشلت متابعة الجلسة المفصولة. اضغط "أعِد الاتصال" لتُنشئ اتصالا جديدا.

en: Resuming session
ar: يجري استئناف الجلسة

en: Ret_urns from away
ar: _عاد من غيابه

en: Retired Crazy Patch Writers
ar: كُتَّاب الرقع المجانين المتقاعدين

en: Retired Developers
ar: المطورون المتقاعدون

en: Retrieve subscriptions from server
ar: احصل على الاشتراكات من الخادوم

en: Retrieving buddy list
ar: يجري جلب قائمة الأصدقاء

en: Retrieving...
ar: يجري الجلب...

en: Returns from away
ar: يعود من غيابه

en: Right
ar: يمينا

en: Right Vertical
ar: عمودي يمينا

en: Right click for more options.
ar: انقر زّر الفأرة الأيمن لمزيد من الخصائص.

en: Right mouse button
ar:  زر الفأرة الأيمن

en: Right-click for more unread messages...
ar: انقر باليمين لمزيد من الرسائل غير المقروءة...

en: Robot
ar: روبوت

en: Rockin'
ar: جبّار

en: Role
ar: الدّور

en: Romanian
ar: رومانية

en: Room Configuration Error
ar: عطل في إعدادات الغرفة

en: Room List
ar: قائمة الغرف

en: Room _List
ar: قائمة ال_غرف

en: Roomlist
ar: قائمة الغرف

en: Rooster
ar: الديك

en: Roster Item Exchange
ar: تبادل دوراني للعناصر

en: Run the command in a terminal
ar: شغّل الأمر في مرقاب

en: Russian
ar: روسية

en: SASL error
ar: عطل في SASL

en: SILC Protocol Plugin
ar: ملحقة بروتوكول SILC

en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
ar: ملحقة بروتوكول SIP/SIMPLE

en: SOCKS5 Bytestreams
ar: تيار بايتات SOCKS5

en: SSL Certificate Error
ar: خطأ في شهادة SSL

en: SSL Certificate Verification
ar: التّحقّق من شهادة SSL

en: SSL Connection Failed
ar: فشل اتصال SSL

en: SSL Handshake Failed
ar: فشلت مفاوضات SSL

en: SSL Host Certificate
ar: شهادة SSL للمضيف

en: SSL Peers Cache
ar: ذاكرة أنداد SSL

en: SSL Servers
ar: خادوم SSL

en: SSL peer presented an invalid certificate
ar: عرض ند SSL شهادة غير صالحة

en: SSL support is needed for MSN. Please install a supported SSL library.
ar: MSN تتطلب دعم SSL. رجاءً ثبت مكتبة SSL مدعومة.

en: SSL support unavailable
ar: لا يتوفر دعم SSL

en: STUN Service Discovery for Jingle
ar: اكتشاف خدمة STUN لـ Jingle

en: ST_UN server:
ar: خادوم ST_UN:

en: S_end To
ar: أ_رسل إلى

en: Sa_ve & Use
ar: احف_ظ و استخدم

en: Sad
ar: حزين

en: Sagittarius
ar: القوس

en: Sametime Administrator Announcement
ar: إعلان من مدير Sametime

en: Sametime ID
ar: هويّة Sametime

en: Save
ar: احفظ

en: Save & Use
ar: احفظها و استخدمها

en: Save As...
ar: احفظ باسم...

en: Save Buddylist...
ar: احفظ قائمة الأصدقاء...

en: Save Conversation
ar: احفظ المحادثة

en: Save Debug Log
ar: احفظ سجل التنقيح

en: Save File
ar: احفظ الملف

en: Save File...
ar: احفظ الملف...

en: Save Icon
ar: احفظ الأيقونة

en: Save Icon As...
ar: احفظ الأيقونة باسم...

en: Save Image
ar: احفظ الصورة

en: Save buddylist to file...
ar: احفظ قائمة الأصدقاء في ملف...

en: Save buddylist...
ar: احفظ قائمة الأصدقاء...

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
ar: احفظ الرسائل المرسلة إلى مستخدم غير متصل كإشعار.

en: Save offline messages in pounce
ar: احفظ الرسائل بلا اتصال في الإشعار

en: Save password
ar: احفظ كلمة السر

en: Saved Statuses
ar: الحالات المحفوظة

en: Saved statuses...
ar: الحالات المحفوظة...

en: Saved...
ar: حُفِظ...

en: Score Editor Path
ar: مسار محرّر النوتة

en: Scorpio
ar: العقرب

en: Screen resolution (dots per inch)
ar: مَيْزُ الشاشةِ (نقطة في البوصة)

en: Scroll/Search:
ar: لف/ابحث:

en: Seamonkey
ar: سي‌منكي

en: Search
ar: ابحث

en: Search Directory
ar: دليل البحث

en: Search Results
ar: نتائج البحث

en: Search for Buddy by Email Address...
ar: ابحث عن صديق بواسطة عنوان البريد الإلكتروني...

en: Search for Buddy by Information
ar: ابحث عن صديق بواسطة المعلومات

en: Search for Users...
ar: ابحث عن المستخدمين...

en: Search for XMPP users
ar: ابحث عن مستخدمي XMPP

en: Search for a buddy by email address
ar: ابحث عن صديق بواسطة عنوان بريده الإلكتروني

en: Search for a user
ar: ابحث عن مستخدم

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Search results for '%s'
ar: نتائج البحث عن '%s'

en: Secondary Cursor Color
ar: لون المؤشر الثانوي

en: Secure File Transfer
ar: نقل الملفات الآمن

en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
ar: بروتوكول اجتماعات الإنترنت المباشرة المؤمنة (SILC)

en: Security Enabled
ar: الأمن مُفعّل

en: See Other Host
ar: طالع مضيفا آخر

en: Select Background Color
ar: اختر لون الخلفية

en: Select Buddy
ar: اختر صديقا

en: Select Color
ar: اختر لونا

en: Select Color for %s
ar: اختر لون %s

en: Select Folder...
ar: اختر مجلدا...

en: Select Font
ar: اختر الخط

en: Select Font for %s
ar: حدد خط %s

en: Select Interface Font
ar: حدد خط الواجهة

en: Select Notes Address Book
ar: اختر دفتر عناوين الملاحظات

en: Select Sound File ...
ar: اختر ملف صوت...

en: Select Text Color
ar: اختر لون الخط

en: Select User
ar: اختر المستخدم

en: Select a PEM certificate
ar: اختر شهادة PEM

en: Select a Resource
ar: اختر مَوْرِدا

en: Select a chat for buddy: %s
ar: اختر دردشة للصديق: %s

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
ar: اختر اجتماعا من القائمة أدناه لإرسال دعوة إليه إلى المستخدم %s. اختر "أنشئ اجتماعا جديدا" إن كنت تريد إنشاء اجتماع جديد لتدعو هذا المستخدم إليه.

en: Select a conference server to query
ar: اختر خادوم اجتماع للاستعلام

en: Select a file
ar: اختر ملفًا

en: Select a person from your address book below, or add a new person.
ar: اختر شخصا من دفتر العناوين أدناه، أو أضف شخصا جديدا.

en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
ar: اختر شخصا من دفتر العناوين لإضافته، أو أنشئ شخصا جديدا.

en: Select a smiley theme that you would like to use from the list below. New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
ar: اختر تيمة البسمات التي تود استخدامها من القائمة أدناه. التيمات الجديدة يمكن تركيبها بواسطة الجر و الإفلات داخل قائمة التيمة.

en: Select a user directory to search
ar: اختر دليل مستخدمين للبحث

en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
ar: اختر جميع الحسابات التي ينبغي إضافة الأصدقاء فيها تلقائيًا.

en: Select an action
ar: اختر فعلا

en: Select color
ar: اختر لونا

en: Select correct user
ar: اختر المستخدم الصحيح

en: Select plugin to install
ar: اختر ملحقة لتثبيتها

en: Select the debug filter level.
ar: اختر مستوى مرشِّح التنقيح.

en: Selecting this disables graphical emoticons.
ar: اختيار هذا يُعطِّل البسمات الرسومية.

en: Send
ar: أرسل

en: Send Buddy List
ar: أرسل قائمة الأصدقاء

en: Send Email
ar: أرسل بريدا إلكترونيا

en: Send File
ar: أرسل ملفا

en: Send IM...
ar: أرسل رسالة فورية...

en: Send Message
ar: أرسل رسالة

en: Send TEST Announcement
ar: أرسل إعلان TEST

en: Send To
ar: أرسل إلى

en: Send a _message
ar: أرسل ر_سالة

en: Send a message
ar: أرسل رسالة

en: Send a mobile message.
ar: أرسل رسالة إلى محمول.

en: Send and receive raw XMPP stanzas.
ar: أرسِل و استقبل أبيات XMPP خام.

en: Send emoticons
ar: أرسل التعقونات

en: Send image file
ar: أرسلها كملف صورة

en: Send instant messages over multiple protocols
ar: أرسل رسائل فورية عبر بروتوكولات متعددة

en: Send to Mobile
ar: أرسل إلى محمول

en: Sender
ar: المرسِل

en: Sending Handshake
ar: يجري إرسال المصافحة

en: Sending cookie
ar: يجري إرسال الكوكي

en: Sends a _message
ar: يرسل ر_سالة

en: Sends a message
ar: يرسل رسالة

en: Senior Contributor/QA
ar: مُساهم متقدم/التحقق من الجودة

en: Sent Doodle request.
ar: أُرسِل طلب Doodle.

en: Sent Message Name Color
ar: أرسل لون اسم الرسالة

en: Sent Messages
ar: الرسائل الصادرة

en: Separate IM and Chat windows
ar: افصل نوافذ التراسل الفوري و الدردشة

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
ar: افصل نوافذ الدردشة والتراسل الفوري عندما توضع بالأرقام

en: Serbian
ar: صربية

en: Server
ar: خادوم

en: Server Information
ar: معلومات الخادوم

en: Server Instructions: %s
ar: تعليمات الخادوم: %s

en: Server Overloaded
ar: الخادوم محمل فوق طاقته

en: Server Statistics
ar: إحصائيات الخادوم

en: Server address
ar: عنوان الخادوم

en: Server busy
ar: الخادوم مشغول

en: Server closed the connection.
ar: أَغلقَ الخادومُ الاتصال

en: Server does not use any supported authentication method
ar: لا يستخدم الخادوم أي طريقة استيثاق مدعومة

en: Server has disconnected
ar: قطع الخادومُ الاتصال

en: Server is going down (abandon ship)
ar: الخادوم سيُطفأ (سنفروا بحياتكم)

en: Server port
ar: منفذ الخادوم

en: Server requires TLS/SSL for login.  No TLS/SSL support found.
ar: يتطلب الخادوم TLS/SSL للولوج. لا يوجد دعم TLS/SSL.

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
ar: يتطلب الخادوم التوثيق بالنص الصريح عبر قناة غير معمّاة

en: Server signoff
ar: الخادوم يخرج

en: Server too busy
ar: الخادوم مشغول جدًا

en: Server unavailable
ar: الخادوم غير متاح

en: Service Discovery Info
ar: معلومات اكتشاف الخدمة

en: Service Discovery Items
ar: عناصر اكتشاف الخدمة

en: Service Temporarily Unavailable.
ar: الخدمة غير متاحة مؤقتًا.

en: Service Unavailable
ar: الخدمة غير متوفرة

en: Service not defined
ar: الخدمة غير معّرفة

en: Service temporarily unavailable
ar: الخدمة غير متوفّرة مُؤقّتًا

en: Service unavailable
ar: الخدمة غير متاحة

en: Session overload
ar: تحميل زائد في الجلسة

en: Set
ar: اضبط

en: Set Account Idle Time
ar: اضبط وقت سكون الحساب

en: Set Alias
ar: أدخل الكنية

en: Set Autoaccept Setting
ar: اضبط خصائص القبول التلقائي

en: Set Custom Icon...
ar: حدد أيقونة مخصصة...

en: Set Dir Info
ar: اضبط معلومات الدليل

en: Set Friendly Name...
ar: أدخل اسما ودّيا...

en: Set Home Phone Number...
ar: أدخل رقم هاتف المنزل...

en: Set IM Password
ar: اضبط كلمة سر للتراسل الفوري

en: Set Idle Time for All Accounts
ar: اضبط وقت السكون لجميع الحسابات

en: Set Mobile Phone Number...
ar: أدخل رقم الهاتف المحمول...

en: Set Mood...
ar: حدد المزاج...

en: Set My Information
ar: اضبط معلوماتي

en: Set Nickname...
ar: حدد الكنية...

en: Set Permanent
ar: اضبط الدائم

en: Set Privacy Options...
ar: حدد خيارات الخصوصية...

en: Set Private Channel
ar: حدّدها قناةً خاصةً

en: Set Secret Channel
ar: حددها قناةً سريةً

en: Set Topic Restriction
ar: حدد قيود الموضوع

en: Set URGENT for the terminal window.
ar: اضبط URGENT للنافذة الطرفية.

en: Set User Info
ar: املأ معلومات المستخدم

en: Set User Info (web)...
ar: ضع معلومات المستخدم (وِب)...

en: Set User Info...
ar: اضبط معلومات المستخدم...

en: Set User Limit
ar: اضبط حدّ المستخدمين

en: Set User Nickname
ar: حدد كنية المستخدم

en: Set Work Phone Number...
ar: أدخل رقم هاتف العمل...

en: Set as buddy icon
ar: ضعها كأيقونة

en: Set privacy for:
ar: اضبط الخصوصية لأجل

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
ar: اضبط حدّ المستخدمين على القناة. اجعلها صفرا لتلغيه.

en: Set window manager "_URGENT" hint
ar: اضبط تلميحة  "_URGENT" لمدير النوافذ

en: Set your friendly name.
ar: اضبط اسمك الودّي.

en: Set your home phone number.
ar: أدخل رقم هاتف منزلك.

en: Set your mobile phone number.
ar: أدخل رقم هاتفك المحمول.

en: Set your work phone number.
ar: أدخل رقم هاتف عملك.

en: Setting custom faces is not currently supported. Please choose an image from %s.
ar: وضع وجوه مخصصة غير مدعوم حاليا. من فضلك اختر صورة من %s.

en: Setup
ar: الإعداد

en: Show
ar: أظهر

en: Show All
ar: اعرض الكل

en: Show Buddies Awaiting Authorization
ar: اعرض الأصدقاء الذين ينتظرون تصريحات

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
ar: اعرض الرسائل الفورية و الدردشات في ألسنة

en: Show Idle Time
ar: أظهر زمن السكون

en: Show Offline Buddies
ar: أظهر الأصدقاء غير المتَّصلين

en: Show Public Key
ar: اعرض المفتاح العلني

en: Show Timestamps
ar: اعرض الأختام الزمنية

en: Show _detailed information
ar: اعرض معلومات _تفصيلية

en: Show _formatting on incoming messages
ar: اعرض _تنسيق الرسائل الواردة

en: Show close b_utton on tabs
ar: اعرض زر الإ_غلاق على الألسنة

en: Show custom smileys
ar: اعرض البسمات المخصصة

en: Show dates in...
ar: اعرض التواريخ في...

en: Show display name in status text
ar: أظهر اسم العرض في نصّ الحالة

en: Show headline in status text
ar: أظهر سطر الترويسة في نصّ الحالة

en: Show when offline
ar: أظهر عندما لا تكون متصلا

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
ar: اعرض المحادثات المسجلة حديثًا في محادثات جديدة.

en: Si_gns on
ar: _لج

en: Signals Test
ar: اختبار الإشارات

en: Significant Other
ar: نصفي الآخر

en: Signon: %s
ar: ولج: %s

en: Signs o_ff
ar: ا_خرج

en: Signs off
ar: يخرج

en: Signs on
ar: يلج

en: Simple Plugin
ar: ملحقة بسيطة

en: Simplified Chinese
ar: صينية مبسّطة

en: Simplified Encrypted Session Negotiation
ar: التفاوض المبسط لجلسة معمّاة

en: Single-use Certificate Verification
ar: التحقّق من شهادة استخدام واحد

en: Sinhala
ar: صنهالا

en: Size
ar: الحجم

en: Slap
ar: صفعة

en: Slapping %s...
ar: تصفع %s...

en: Sleepy
ar: نعسان

en: Slovak
ar: سلوفاكية

en: Slovenian
ar: سلوفينية

en: Smile!
ar: بسمة!

en: Smiley Themes
ar: سِمات الإبتسامات

en: Smiley theme failed to unpack.
ar: فشل فك ضغط تيمة البسمات.

en: Smooch
ar: موااه

en: Smooching %s...
ar: تلثم %s...

en: Snake
ar: الأفعى

en: Social
ar: اجتماعيات

en: Socket error
ar: عطل في المقبس

en: Software Version
ar: إصدارة البرمجية

en: Someone says your name in a chat
ar: أحدهم يذكرك في دردشة

en: Someone speaks in a chat
ar: أحدهم يتكلم في دردشة

en: Song
ar: أغنية

en: Sorry, profiles marked as containing adult content are not supported at this time.
ar: عذرا، اللاحات المؤشرة بأنها محتواها للبالغين فقط غير مدعومة في الوقت الحالي.

en: Sorry, this profile seems to be in a language or format that is not supported at this time.
ar: عذرا، يبدو أن اللاحة مكتوبة بلغة أو صيغة غير مدعومة في الوقت الحالي.

en: Sort
ar: رتّب

en: Sound Command
    (%s for filename)
ar: أمر الصوت
    (%s لاسم الملف)

en: Sound Events
ar: الأحداث الصوتيّة

en: Sound Method
ar: طريقة الصوت

en: Sound Options
ar: خيارات الصوت

en: Sound Preferences
ar: تفضيلات الصوت

en: Sound Selection
ar: اختيار الصّوت

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
ar: أ_مر الصوت:
    ‏(%s لاسم الملف)

en: Sounds
ar: الأصوات

en: Sounds when conversation has _focus
ar: أصدر صوتًا عندما تكون المحادثة _نشطة

en: Sounds when conversation has focus
ar: أصدر صوتًا عندما تصبح المحادثة محل الانتباه

en: Spanish
ar: قشتالية

en: Speakers
ar: سماعات

en: Specify a hostname
ar: حدد اسم مُضيف

en: Speed
ar: السرعة

en: Speed:
ar: السرعة:

en: Spooky
ar: مخيف

en: Stanza Encryption
ar: تعمية الأبيات

en: Start Date
ar: تاريخ البدء

en: Start Doodling
ar: إبدأ Doodling

en: Starting Services
ar: يجري بدء الخدمات

en: Starting authentication
ar: يجري بدء الاستيثاق

en: Starting transfer of %s from %s
ar: بدء نقل %s من %s

en: Starts _typing
ar: يبدأ _في الكتابة

en: Starts typing
ar: يبدأ في الكتابة

en: Startup
ar: بدء التشغيل

en: State
ar: الإقليم

en: Statistics Configuration
ar: إعدادات الإحصائيات

en: Status
ar: الحالة

en: Status / Idle
ar: الحالة / ساكن

en: Status Text
ar: نص الحالة

en: Status at Startup
ar: الحالة عند بدء التشغيل

en: Status for %s
ar: حالة %s

en: Status to a_pply at startup:
ar: الحالة عند بدء التشغيل:

en: Status:
ar: الحالة:

en: Statuses
ar: الحالات

en: Stepped Out
ar: خرج

en: Stop
ar: قف

en: Stopped Typing
ar: أوقَفَ الكتابة

en: Stops t_yping
ar: توقف عن ال_كتابة

en: Stops typing
ar: يقف عن الكتابة

en: Store notes on particular buddies.
ar: خزّن الملاحظات على الأصدقاء المحددين.

en: Stream Error
ar: عطل في التيار

en: Stream Initiation
ar: بدأ التيار

en: Street Address
ar: عنوان الشارع

en: Strikethrough
ar: عبره خط

en: Subject
ar: الموضوع

en: Subscription
ar: الاشتراك

en: Subscription Required
ar: تتطلب الاشتراك

en: Substatus
ar: حالة فرعية

en: Supported debug options are:  version
ar: خيارات التنقيح المدعومة هي: الإصدارة

en: Supports
ar: الدعم

en: Swedish
ar: سويدية

en: Switchboard failed
ar: عطل في لوحة التحويل

en: Synchronize List with Server
ar: زامِن القائمة مع الخادوم

en: Syntax Error (probably a client bug)
ar: خطأ نحوي (غالبا علة في العميل)

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
ar: خطأ نحوي: أدخلت عددا خاطئا من المعطيات لهذا الأمر.

en: System Log
ar: سجل النظام

en: System Message
ar: رسالة النظام

en: System Messages
ar: رسائل النظام

en: System Shutdown
ar: إطفاء النظام

en: System Tray Icon
ar: أيقونة لوحة النظام

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
ar: أحداث النظام ستسجل فقط إذا كان خيار "سجل جميع تغييرات الحالات في سجل النظام"  مفعلا.

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
ar: T.M.Thanh و فريق Gnome-Vi

en: TOC Protocol Plugin
ar: ملحقة بروتوكول TOC

en: TOC has come back from its pause. You may now send messages again.
ar: عاد TOC من توقفه المؤقت. يمكنك الآن إرسال الرسائل ثانية.

en: Tabs
ar: الألسنة

en: Tamil
ar: تاميلية

en: Taurus
ar: الثور

en: Tcl Plugin Loader
ar: محمل ملحقات Tcl

en: Telephone
ar: الهاتف

en: Telephone Number
ar: رقم الهاتف

en: Telugu
ar: تلوگو

en: Temporarily Hide From
ar: اخفِ مؤقتا عن

en: Temporary Authentication Failure
ar: فشلٌ مؤقَّت في الاستيثاق

en: Terminal
ar: طرفية

en: Test
ar: اختبر

en: Test plugin IPC support, as a client.
ar: ملحقة اختبار دعم IPC كعميل.

en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
ar: ملحقة اختبارية لدعم IPC. تحدد موضع النركيبة الخادوم ويستدعي الأوامر المسجلة.

en: Test plugin IPC support, as a server.
ar: دعم خادومِ اختبار IPC.

en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
ar: دعم خادومِ اختبار IPC. تسجل أوامر IPC.

en: Test to see that all signals are working properly.
ar: اختبار للتحقق من أن جميع الإشارات تعمل بشكل ملائم.

en: Test to see that all ui signals are working properly.
ar: اختبار لمعرفة إذا ما كانت جميع إشارات الواجهة تعمل بشكل سليم.

en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
ar: اختبار الشفرات التي تأتي مع libpurple.

en: Tests to see that most things are working.
ar: اختبار للتحقق من أن معظم الوظائف تعمل.

en: Text Replacements
ar: استبدال النص

en: Text replacement
ar: استبدال نص

en: Thai
ar: تايلندية

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
ar: هذا الصديق لا يستخدم ذات البروتوكول الذي تستخدمه هذه الدردشة.

en: That command doesn't work on this protocol.
ar: لايعمل هذا الأمر مع هذا البروتوكول.

en: That command only works in IMs, not chats.
ar: يعمل هذا الأمر فقط مع الرسائل الفورية و ليس الدردشات.

en: That command only works in chats, not IMs.
ar: يعمل هذا الأمر فقط مع الدردشات و ليس الرسائل الفورية.

en: That file already exists
ar: هذا الملف موجود مسبقًا

en: The %s buddy is not present in the network
ar: الصديق %s ليس موجودا في الشبكة

en: The %s buddy is not trusted
ar: الصديق %s غير موثوق به

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
ar: أمر المتصفح "اليدوي" تم اختياره، ولكن لم يُحدد أي أمر.

en: The AIM servers were temporarily unable to send your buddy list.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few minutes.
ar: خواديم AIM غير قادرة مؤقتًا على إرسال قائمة أصدقائك.  لكن قائمة أصدقائك لم تفقد و من المرجح أن تصبح متاحة مجددا في غضون دقائق قليلة.

en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
ar: خدمة مِرسال AOL الفوري غير متاحة مؤقتًا.

en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
ar: ملحقة بروتوكول IRC الأقل سوءا

en: The IRC server received a message it did not understand.
ar: استلم خادوم IRC رسالة لم يستطع فهمها.

en: The IRC server's local time is:
ar: الوقت المحلي لخادوم IRC هو:

en: The MSN servers are going down temporarily.
ar: خادوم MSN سيطفأ مؤقتا.

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
ar: خواديم MSN غير متاحة مؤقتًا. من فضلك انتظر و حاول مرة ثانية.

en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editting a common score in real-time.
ar: تتيح ملحقة التراسل الموسيقي لمجموعة من المستخدمين العمل معا على مقطوعة موسيقية بتحرير نوتة مشتركة في الوقت الحقيقي.

en: The RC4 cipher could not be found
ar: لم يُعثر على شفرة RC4

en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
ar: ملحقة بروتوكول SIP/SIMPLE

en: The SecurID key entered is invalid.
ar: مفتاح SecurID المدخل غير صالح.

en: The Yahoo server has requested the use of an unrecognized authentication method.  You will probably not be able to successfully sign on to Yahoo.  Check %s for updates.
ar: لقد طلب خادوم ياهو استخدام طريقة استيثاق غير معروفة لنا. قد لا تتمكن من الولوج إلى ياهو بنجاح. راجع %s بحثا عن تحديثات.

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
ar: لقد انفصل هذا الحساب ولم تعد مشاركا في هذه الدردشة. سيُعاد انضمامك تلقائيا عندما يتصل هذا الحساب مجددا.

en: The browser command "%s" is invalid.
ar: أمر المتصفح "%s" غير صالح.

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
ar: الصديق ذو <i>الحاصل الأكبر</i> هو الصديق الذي لديه أولوية في الاتصال.

en: The certificate chain presented by %s does not have a valid digital signature from the Certificate Authority from which it claims to have a signature.
ar: سلسلة الشهادات التي قدّمها %s لا تحوي توقيعا رقميا صحيحا من سُلطة الشهادات التي تزعم أنها وقَّعتها.

en: The certificate chain presented for %s is not valid.
ar: سلسلة الشهادة المقدّمة ل‍ %s غير صحيحة.

en: The certificate presented by "%s" claims to be from "%s" instead.  This could mean that you are not connecting to the service you believe you are.
ar: الشهادة التي قدّمها "%s" تزعم أنها من "%s". قد يعني هذا أنك لا تتصل بالخدمة التي تظنها.

en: The certificate presented by "%s" is self-signed. It cannot be automatically checked.
ar: الشهادة التي قدّمها "%s" موقعة ذاتيا. لا يمكن فحصها تلقائيا.

en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
ar: إصدارة العميل التي تستخدمها قديمة جدًا. من فضلك رقها من %s

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
ar: الأمر المستخدم لمعالجة مسارات "aim"، في حال تمكينها.

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
ar: الأمر المستخدم لمعالجة مسارات "gg"، في حال تمكينها.

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
ar: الأمر المستخدم لمعالجة مسارات "icq"، في حال تمكينها.

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
ar: الأمر المستخدم لمعالجة مسارات "irc"، في حال تمكينها.

en: The command used to handle "msnim" URLs, if enabled.
ar: الأمر المستخدم لمعالجة مسارات "msnim"، في حال تمكينها.

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
ar: الأمر المستخدم لمعالجة مسارات "sip"، في حال تمكينها.

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
ar: الأمر المستخدم لمعالجة مسارات "xmpp"، في حال تمكينها.

en: The command used to handle "ymsgr" URLs, if enabled.
ar: الأمر المستخدم لمعالجة مسارات "ymsgr"، في حال تمكينها.

en: The email address for %s is %s
ar: عنوان البريد الإلكتروني لـ %s هو %s

en: The evolution executable was not found in the PATH.
ar: لم يُعثر على ملف التشغيل لبرمجية إفلوشن في المسار (PATH)

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
ar: الملف '%s' كبير جدًا على %s. من فضلك حاول تصغير الصورة.

en: The file was saved as %s.
ar: حُفِظ الملفّ باسم %s.

en: The following are the results of your search
ar: فيما يلي نتائج بحثك

en: The following error has occurred loading %s: %s
ar: العطل التالي حدث أثناء تحميل %s: %s

en: The following error has occurred:
ar: حدث العطل التالي:

en: The following plugins will be unloaded.
ar: الملحقات التالية ستفرغ.

en: The following username is associated with %s | The following usernames are associated with %s
ar[0]: لا توجد أسماء مستخدم مرتبطة ب‍ %s
ar[1]: اسم المستخدم التالي مرتبط ب‍ %s
ar[2]: اسما المستخدم التاليان مرتبطان ب‍ %s
ar[3]: أسماء المستخدم التالية مرتبطة ب‍ %s
ar[4]: أسماء المستخدم التالية مرتبطة ب‍ %s
ar[5]: أسماء المستخدم التالية مرتبطة ب‍ %s

en: The handler for "aim" URLs
ar: معالج مسارات "aim"

en: The handler for "gg" URLs
ar: معالج مسارات "gg"

en: The handler for "icq" URLs
ar: معالج مسارات "icq"

en: The handler for "irc" URLs
ar: معالج مسارات "irc"

en: The handler for "msnim" URLs
ar: معالج مسارات "msnim"

en: The handler for "sip" URLs
ar: معالج مسارات "sip"

en: The handler for "xmpp" URLs
ar: معالج مسارات "xmpp"

en: The handler for "ymsgr" URLs
ar: معالج مسارات "ymsgr"

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
ar: لم يطابق المعرف '%s' أي مجموعة دفتر عناوين ملاحظات في مجتمعك في Sametime.

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
ar: لا يطابق المعرف '%s' أي مستخدم في مجتمعك في Sametime.

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
ar: لم يطابق المعرف '%s' أي مستخدم في مجتمعك في Sametime. حذُف هذا العنصر من قائمة أصدقائك.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
ar: المعرف '%s' قد يشير إلى أي من مجموعات دفتر عناوين الملاحظات التالية. من فضلك اختر المجموعة الصحيحة من القائمة أدناه لإضافتها إلى قائمة أصدقائك.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
ar: المعرف '%s' قد يشير إلى أي من المستخدمين التالين. من فضلك اختر المستخدم الصحيح من القائمة أدناه لإضافته إلى قائمة أصدقائك.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
ar: المعرف '%s' قد يشير إلى أي من الأصدقاء التالين. يمكنك إضافة هؤلاء المستخدمين إلى قائمة أصدقائك أو إرسال رسائل إليهم بواسطة أزرار الإجراءات أدناه.

en: The last action you attempted could not be performed because you are over the rate limit. Please wait 10 seconds and try again.
ar: لا يمكن إجراء الفعل الأخير الذي حاولت أداءه لتجاوزك حد المنسوب. من فضلك انتظر عشر ثوان ثم حاول مجددا.

en: The message is too large.
ar: الرسالة طويلة للغاية.

en: The new formatting is invalid.
ar: التنسيق الجديد غير صالح.

en: The orientation of the tray.
ar: إتجاه اللوح.

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
ar: تعذّر إفراغ الملحقة في الوقت الحالي، لكن ستُعطّل مع بدأ التشغيل التالي.

en: The remote user has closed the connection.
ar: المستخدم البعيد أغلق الاتصال

en: The remote user has declined your request.
ar: المستخدم البعيد رفض طلبك.

en: The remote user is not present in the network any more
ar: المستخدم البعيد لم يعد موجودا في الشبكة

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
ar: الملحقة المطلوبة %s غير موجودة. ثبِّت هذه الملحقة و حاول مجددا.

en: The required plugin %s was unable to load.
ar: تعذَّر تحميل الملحقة المطلوبة %s.

en: The rest of the messages will be saved as pounce. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
ar: المتبقي من الرسائل سيحفظ كإشعار. يمكنك تحرير/حذف الإشعار من مربع حوار `إشعار صديق'.

en: The root certificate this one claims to be issued by is unknown to Pidgin.
ar: الشهادة الجذر التي تزعم هذه أنها أُصدِرت منها مجهولة لبِدْجِن.

en: The selected account is not online.
ar: الحساب المختار ليس متصلا الآن.

en: The selected file is not a valid plugin.
ar: الملف المختار ليس ملحقة سليمة.

en: The server could not access the directory
ar: الخادوم لايمكنه الوصول للدليل

en: The server is unavailable; try again later
ar: الخادوم غير متاح؛ حاول لاحقًا

en: The service is temporarily unavailable.
ar: الخدمة غير متاحة مؤقتًا.

en: The specified word already exists in the correction list.
ar: الكلمة المحددة موجودة بالفعل في قائمة التصحيح.

en: The topic for %s is: %s
ar: موضوع %s هو: %s

en: The topic is: %s
ar: الموضوع هو: %s

en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
ar: المستخدم %s رفض طلبك إضافته إلى قائمة أصدقائك للسبب التالي:
    %s

en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
ar: المستخدم %s وافق على طلبك إضافته إلى قائمة أصدقائك.

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
ar: رفض %u المستخدم طلبك إضافته إلى قائمة أصدقائك للسبب التالي:
    %s

en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
ar: المستخدم %u قبل طلبك إضافته إلى قائمة أصدقائك.

en: The user has blocked you
ar: حظرك المستخدم

en: The user has not created a public profile.
ar: لم ينشئ المستخدم لاحة علنيّة.

en: The user is either offline or you are blocked
ar: المستخدم إما أن يكون غير متصل أو أنك قد بحظره

en: The user's profile is empty.
ar: لاحة المستخدم خالية.

en: There are no users matching your search criteria.
ar: لا يوجد مستخدمون يطابقون معيار البحث.

en: There is no MOTD associated with this connection.
ar: لا توجد "رسالة يوم" مرتبطة بهذا الاتصال.

en: There is no Message of the Day associated with this connection
ar: لا توجد رسالة اليوم لهذا الاتصال

en: There is no application configured to open this type of file.
ar: لا يوجد تطبيق معد لفتح هذا النوع من الملفات.

en: There was a conflict in running the command:
ar: حدث تعارض عند تشغيل الأمر:

en: This Hotmail account may not be active.
ar: حساب هوتميل هذا قد لا يكون مُفعلا.

en: This chat name is already in use
ar: اسم الدردشة هذا مستخدم بالفعلً

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
ar: لقد فُضَّ هذا الاجتماع. لا يمكن إرسال المزيد من الرسائل.

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
ar: هذه إصدارة تجريبية لا تسمح لاكثر من 10 مستخدمين بالولوج في الوقت ذاته

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
ar: هذه المعلومات تظهر لجميع معارفك، فاختر ما يناسبك.

en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
ar: تقوم هذه الملحقة الرائعة بأشياء عدة: 
    - تخبرك من كتب البرمجية عندما تلِج. 
    - تعكس كل النص الوارد.
    - ترسل رسالة إلى اصدقائك في لحظة ولوجهم.

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
ar: هكذا سيظهر نص الرسالة الصادرة عندما تستخدم بروتوكولا يدعم التنسيق.

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
ar: هذا هو الاسم الذي سيراك أصدقاؤك على MSN

en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
ar: يسمح هذا الملحق للمستخدم بتخصيص تنسيق أختام الرسائل الزمنية في المحادثات والسجل.

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
ar: تعذّر تحميل الملحقة لأنها لم تُبنَ مع دعم X11.

en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
    
    * Note: This plugin requires Win2000 or greater.
ar: تمكن هذه الملحقة من استعمال شفافية متغيّرة في نافذة المحادثة و قائمة الأصدقاء.
    
    * ملاحظة: تتطلب هذه الملحقة ويندوز 2000 أو أحدث.

en: This plugin has not defined an ID.
ar: لم تحدد هذه الملحقة معرّفا.

en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
ar: هذه الملحقة تخفي رسائل الانضمام و الفراق في الغرف المكتظة،عدا ما يخص منها المستخدمين الذين يشاركون في الحوار حاليًا.

en: This plugin is useful for debbuging XMPP servers or clients.
ar: تفيد هذه الملحقة في تنقيح خواديم و عملاء XMPXMPPP.

en: This protocol does not support chat rooms.
ar: هذا البروتوكول لايدعم غرف الدردشة.

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
ar: هذا يتطلب اتصالا مباشرا بين الحاسوبين و هو ضروري لصور التراسل الفوري. و لأن IP لحاسوبك سوف يظهر فقد يعتبر هذا مخاطرة أمنية.

en: This room is not capable of being configured
ar: هذه الغرفة غير قابلة للإعداد

en: This theme has no available smileys.
ar: هذه التيمة لاتحوي بسمات.

en: This username is available. Would you like to set it?
ar: اسم المستخدم متاح. أتريد استخدامه؟

en: This username is unavailable.
ar: اسم المستخدم هذا غير متاح.

en: Thread creation failure: %s
ar: فشل إنشاء الخيط: %s

en: Threshold:
ar: العتبة:

en: Tiger
ar: النمر

en: Time Elapsed:
ar: الوقت المنقضي:

en: Time Remaining:
ar: الوقت المتبقي:

en: Time Response
ar: وقت الاستجابة

en: Timeout during key agreement
ar: انتهى الوقت أثناء موافقة المفتاح

en: Timestamp
ar: الخاتم الزمني

en: Timestamp Format Options
ar: خيارات تنسيق الخاتم الزمني

en: Timezone
ar: النطاق الزّمني

en: Timezone (UTC)
ar: النطاق الزّمني (العالمي)

en: Title
ar: العنوان

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
ar: العنوان مستخدم حاليًا.  يجب أن تحدد عنوانا فريدا.

en: To
ar: إلى

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
ar: لتضيف صديقا يجب أن تستورد مفتاحه العلني. اضغط على "استورد" لتستورد مفتاحا علنيا.

en: Toaster plugin
ar: ملحقة المحمصة

en: Toggle Tag
ar: بدّل الوسم

en: Token Error
ar: خطأ في رمز

en: Too many groups
ar: مجموعات كثيرة جدا

en: Too many matches.
ar: الكثير جدا من التطابقات

en: Too many sessions
ar: جلسات أكثر من المحتمل

en: Top
ar: أعلى

en: Topic
ar: الموضوع

en: Topic too long
ar: الموضوع أطول من المسموح

en: Topic:
ar: الموضوع:

en: Torch
ar: السع

en: Torching %s...
ar: تلسع %s...

en: Total Buddies
ar: مجموع الأصدقاء

en: Total Friends
ar: مجموع الأصدقاء

en: Total log size:
ar: حجم السجل الإجمالي:

en: Traditional Chinese
ar: صينية تقليدية

en: Transfer of file %s complete
ar: اكتمل نقل الملف %s

en: Transferring
ar: نقل

en: Transparency
ar: شفافية

en: Tried to add a user to a group that doesn't exist
ar: حاولت إضافة مستخدم إلى مجموعة لا وجود لها

en: Trillian Encryption
ar: تعمية Trillian

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
ar: صحيح إذا كان الأمر المحدّد في المفتاح "command" سيستخدم لمعالجة مسارات "aim".

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
ar: صحيح إذا كان الأمر المحدّد في المفتاح "command" سيستخدم لمعالجة مسارات "gg".

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
ar: صحيح إذا كان الأمر المحدّد في المفتاح "command" سيستخدم لمعالجة مسارات "icq".

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
ar: صحيح إذا كان الأمر المحدّد في المفتاح "command" سيستخدم لمعالجة مسارات "irc".

en: True if the command specified in the "command" key should handle "msnim" URLs.
ar: صحيح إذا كان الأمر المحدّد في المفتاح "command" سيستخدم لمعالجة مسارات "msnim".

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
ar: صحيح إذا كان الأمر المحدّد في المفتاح "command" سيستخدم لمعالجة مسارات "sip".

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
ar: صحيح إذا كان الأمر المحدّد في المفتاح "command" سيستخدم لمعالجة مسارات "xmpp".

en: True if the command specified in the "command" key should handle "ymsgr" URLs.
ar: صحيح إذا كان الأمر المحدّد في المفتاح "command" سيستخدم لمعالجة مسارات "ymsgr".

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
ar: صحيح إذا كان الأمر المستخدم لمعالجة هذا النوع من المسارات سيشتغل في مرقاب.

en: Tune Album
ar: ألبوم اللحن

en: Tune Artist
ar: اسم الموسيقيّ

en: Tune Comment
ar: تعليق اللحن

en: Tune Genre
ar: نوع اللحن

en: Tune Time
ar: مدة اللحن

en: Tune Title
ar: عنوان اللحن

en: Tune Track
ar: مقطوعة اللحن

en: Tune URL
ar: مسار اللحن

en: Tune Year
ar: سنة اللحن

en: Turkish
ar: تركية

en: Type
ar: النّوع

en: Type a user to block.
ar: أدخل مستخدم لتحظره.

en: Type a user you permit to contact you.
ar: أدخل مستخدما تصرّح له بالاتصال بك.

en: Type the email address of the buddy you are searching for.
ar: أدخل عنوان البريد الإلكتروني للصديق الذي تبحث عنه.

en: Type the host name this certificate is for.
ar: أدخل اسم المضيف صاحب هذه الشهادة.

en: Typing
ar: يكتب

en: URL
ar: مسار

en: Ubuntu Georgian Translators
ar: مترجمو أوبونتو الجورجيون

en: Un-Ignore
ar: ألغِ التجاهل

en: Un-hide From
ar: ألغِ الإخفاء عن

en: Un_block
ar: ألغِ الح_ظر

en: Unable To Add
ar: تعذّرت الإضافة

en: Unable To Retrieve Buddy List
ar: تعذّر جلب قائمة الأصدقاء

en: Unable to add "%s".
ar: تعذّرت إضافة "%s".

en: Unable to add %s to deny list (%s).
ar: تعذّرت إضافة %s إلى قائمة المنع (%s).

en: Unable to add %s to permit list (%s).
ar: تعذّرت إضافة %s إلى قائمة السماح (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
ar: تعذّرت إضافة %s إلى قائمة أصدقائك (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
ar: تعذّرت إضافة %s إلى قائمة أصدقائك. عطل في إنشاء مجلد في قائمة الخادوم (%s).

en: Unable to add group
ar: تعذّرت إضافة مجموعة

en: Unable to add group: group exists
ar: تعذّرت إضافة مجموعة: المجموعة موجودة مسبقًا

en: Unable to add group: group not found
ar: تعذّرت إضافة مجموعة: المجموعة غير موجودة

en: Unable to add user
ar: تعذّرت إضافة مستخدم

en: Unable to add user on %s (%s)
ar: تعذّرت إضافة مستخدم على %s (%s)

en: Unable to add user to privacy list (%s).
ar: تعذّرت إضافة مستخدم إلى قائمة الخصوصية (%s).

en: Unable to add user: user not found
ar: تعذّرت إضافة مستخدم: المستخدم غير موجود

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
ar: تعذّر انتساب المستخدم %s ك‍ "%s"

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
ar: تعذّر حجز ذاكرة كافية لحفظ المحتوى من %s. قد تكون هذه محاولة تخريب من قبل الخادوم.

en: Unable to authenticate: %s
ar: تعذّر الاستيثاق: %s

en: Unable to ban user %s
ar: تعذّر حظر المستخدم %s

en: Unable to block user on %s (%s)
ar: تعذّر حظر مستخدم على %s (%s)

en: Unable to buzz, because the user %s does not support it.
ar: تعذّر الرنّ، لأن المستخدم %s لا يدعمه.

en: Unable to buzz, because there is nothing known about user %s.
ar: تعذّر الرنّ، لأنه لا يُعرف أي شيء عن المستخدم %s.

en: Unable to buzz, because user %s might be offline.
ar: تعذّر الرنّ، لأن المستخدم %s قد لا يكون متصلا.

en: Unable to change password. Error occurred.
ar: تعذّر تغيير كلمة السر. حدث خطأ.

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
ar: تعذّر تغيير تضبيطات الخصوصية من جهة الخادوم (%s).

en: Unable to configure
ar: تعذّر الإعداد

en: Unable to connect
ar: تعذّر الاتصال

en: Unable to connect to %s
ar: تعذّر الاتصال ب%s

en: Unable to connect to %s: %s
ar: تعذّر الاتصال بـ %s: %s

en: Unable to connect to host
ar: تعذّر الاتصال بالخادوم

en: Unable to connect to server.
ar: تعذّر الاتصال بالخادوم.

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server you wish to connect to.
ar: تعذّر الاتصال بالخادوم. من فضلك أدخل عنوان الخادوم الذي تود الاتصال به.

en: Unable to connect.
ar: تعذّر الاتصال.

en: Unable to create conference (%s).
ar: تعذّرت إقامة اجتماع (%s).

en: Unable to create connection
ar: تعذّر إنشاء اتصال

en: Unable to create new resolver process
ar: تعذّر إنشاء صيرورة استجلاء جديدة

en: Unable to create socket
ar: تعذّر إنشاء مقبس

en: Unable to create socket:
    %s
ar: تعذّر إنشاء مقبس:
    %s

en: Unable to delete group
ar: تعذّر حذف المجموعة

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
ar: تعذّر اكتشاف تثبيت ActiveTCL. إذا كنت ترغب في استخدام ملحقات TCL، ثبِّت ActiveTCL من   http://www.activestate.com

en: Unable to display the search results.
ar: تعذّر عرض نتائج البحث.

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
ar: تعذر الاتصال بخادوم mDNS المحلّي. هل يعمل؟

en: Unable to establish file descriptor.
ar: تعذّر إنشاء موصّف ملف.

en: Unable to fetch room list.
ar: تعذّر احضار قائمة الغرف.

en: Unable to fetch the token.
ar: تعذّر جلب الرمز.

en: Unable to get a valid AIM login hash.
ar: تعذّر جلب تلبيدة ولوج صحيحة إلى AIM.

en: Unable to get a valid login hash.
ar: تعذّر جلب تلبيدة ولوج صحيحة.

en: Unable to initialize connection
ar: تعذّر استبداء الاتصال

en: Unable to invite user (%s).
ar: تعذّرت دعوة مستخدم (%s).

en: Unable to kick user %s
ar: تعذّر ركل المستخدم %s

en: Unable to listen for incoming IM connections
ar: تعذّر الاستماع إلى اتصالات التراسل الفوري الواردة

en: Unable to load the plugin
ar: تعذَّر تحميل الملحقة

en: Unable to load your plugin.
ar: تعذَّر تحميل الملحقة.

en: Unable to login: Could not sign on as %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
ar: تعذّر الولوج: لم يمكن الولوج باسم %s لأنه اسم غير صحيح. يجب أن يكون الاسم عنوان بريد صحيح، أو أن يبدأ بحرف و يحوي فقط أحرفا و أرقاما و مسافات، أو أرقاما فقط.

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
ar: تعذّر نقل المستخدم %s إلى المجلد %s في قائمة الخادوم. عطل أثناء إنشاء المجلد (%s).

en: Unable to open URL
ar: تعذّر فتح المسار

en: Unable to open file.
ar: تعذّر فتح الملف.

en: Unable to parse message
ar: تعذّر تحليل الرسالة

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
ar: تعذّر تحليل استجابة من خادوم وسيط HTTP: %s

en: Unable to permit user on %s (%s)
ar: تعذّر السماح لمستخدم على %s (%s)

en: Unable to ping user %s
ar: تعذّر إرسال ping للمستخدم %s

en: Unable to read file %s.
ar: تعذّرت قراءة الملف %s.

en: Unable to read from network
ar: تعذّرت القراءة من الشبكة

en: Unable to read from socket
ar: تعذّرت القراءة من المقبس

en: Unable to read socket
ar: تعذّرت قراءة المقبس

en: Unable to register new account. Error occurred.
ar: تعذّر تسجيل حساب جديد. حدث خطأ.

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
ar: تعذّرت إزالة %s من قائمة الخصوصية (%s).

en: Unable to rename group
ar: تعذّر تغيير اسم المجموعة

en: Unable to retrieve MSN Address Book
ar: تعذّر جلب دفتر عناوين MSN

en: Unable to save icon file to disk.
ar: تعذّر حفظ ملف الأيقونة إلى القرص.

en: Unable to save new account
ar: تعذّر حفظ الحساب الجديد

en: Unable to send email
ar: تعذّر إرسال بريد إلكتروني

en: Unable to send file to %s, invalid JID
ar: تعذّر إرسال ملف إلى %s، JID غير صحيحة

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
ar: تعذّر إرسال ملف إلى %s، ليس مشتركا في تواجد المستخدم

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
ar: تعذّر إرسال ملف إلى %s، المستخدم لا يدعم نقل الملفات

en: Unable to send file to %s, user is not online
ar: تعذّر إرسال ملف إلى %s، المستخدم ليس متصلا

en: Unable to send message (%s).
ar: تعذّر إرسال الرسالة (%s).

en: Unable to send message to %s.
ar: تعذّر إرسال الرسالة إلى %s.

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
ar: تعذّر إرسال رسالة إلى %s. لا يمكن إقامة الاجتماع (%s).

en: Unable to send message to %s:
ar: تعذّر إرسال رسالة إلى %s:

en: Unable to send message.
ar: تعذّر إرسال الرسالة.

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
ar: تعذّر إرسال رسالة. لا يمكن إقامة الاجتماع (%s).

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
ar: تعذّر إرسال الرسالة لتعذّر الحصول على بيانات المستخدم (%s).

en: Unable to send message:
ar: تعذّر إرسال الرسالة:

en: Unable to send message: %s
ar: تعذّر إرسال رسالة: %s

en: Unable to send message: The message is too large.
ar: تعذّر إرسال الرسالة: الرسالة أطول من الممكن.

en: Unable to send request to resolver process
ar: تعذّر إرسال الطلب لصيرورة الاستجلاء

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
ar: تعذّر إرسال الرسالة، لا يمكن أن تبدأ المحادثة.

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
ar: تعذّر الإرسال للدردشة %s،%s،%s

en: Unable to set AIM profile.
ar: تعذّر ضبط لاحة AIM.

en: Unable to set role "%s" for user: %s
ar: تعذّر وضع دور "%s" للمستخدم: %s

en: Unable to write
ar: تعذّرت الكتابة

en: Unable to write file %s.
ar: تعذّرت كتابة الملف %s.

en: Unable to write to network
ar: تعذّر الكتابة للشبكة

en: Unblock
ar: ألغِ الحظر

en: Undefined Condition
ar: شرط غير مُعرّف

en: Underline
ar: تحته خط

en: Unexpected Request
ar: طلب غير متوقع

en: Unexpected challenge length from server
ar: طول تحدٍ غير متوقع من الخادوم

en: Ungroup Items
ar: فرّق العناصر

en: Unit
ar: الوحدة

en: Unknown
ar: مجهول

en: Unknown (0x%04x)<br>
ar: مجهول (0x%04x)<br>

en: Unknown Error
ar: خطأ مجهول

en: Unknown Error in presence
ar: خطأ مجهول في التواجد

en: Unknown SSL error
ar: خطأ SSL مجهول

en: Unknown affiliation: "%s"
ar: انتساب مجهول: "%s"

en: Unknown command
ar: أمرٌ مجهول

en: Unknown command.
ar: أمرٌ مجهول.

en: Unknown command: %s
ar: أمر مجهول: %s

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
ar: أمر مجهول: %s، (قد يكون علة في العميل)

en: Unknown error
ar: عُطل مجهول

en: Unknown error.
ar: خطأ مجهول.

en: Unknown error. You may need to logout and wait five minutes before being able to rejoin a chatroom
ar: خطأ مجهول. قد تحتاج إلى الخروج من الحساب و الانتظار خمس دقائق قبل الولوج مجددا و محاولة دخول غرفة الدردشة مرة أخرى

en: Unknown error: 0x%X
ar: خطأ مجهول: 0x%X

en: Unknown message
ar: رسالة مجهولة

en: Unknown message '%s'
ar: رسالة مجهولة '%s'

en: Unknown node type
ar: نوع عقدة مجهول

en: Unknown pounce event. Please report this!
ar: حدث إشعار مجهول. من فضلك أبلغ عن هذا!

en: Unknown reason
ar: سبب مجهول

en: Unknown reason.
ar: سبب مجهول

en: Unknown role: "%s"
ar: دور مجهول: "%s"

en: Unknown room
ar: غرفة مجهولة

en: Unknown server response.
ar: استجابة خادوم مجهولة.

en: Unknown status
ar: حالة مجهولة

en: Unknown.
ar: مجهول.

en: Unload Plugins
ar: أفرغ الملحقات

en: Unparseable message
ar: رسالة يتعذّر تحليلها

en: Unread Messages
ar: رسائل غير مقروءة

en: Unrecognized file type
    
    Defaulting to PNG.
ar: نوع ملف غير معرّف 
    
    سأعود إلى المبدئي PNG.

en: Unregister
ar: ألغ التسجيل

en: Unregistration Error
ar: خطأ في إلغاء التسجيل

en: Unregistration Failed
ar: فشل إلغاء التسجيل

en: Unregistration Successful
ar: نجح إلغاء التسجيل

en: Unset
ar: صفّر

en: Unset Account Idle Time
ar: أعد ضبط وقت سكون الحساب

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
ar: صفِّر وقت السكون لجميع الحسابات الساكنة

en: Unsubscribe
ar: ألغِ الاشتراك

en: Unsupported Encoding
ar: ترميز غير مدعوم

en: Unsupported Stanza Type
ar: نوع أبيات غير مدعوم

en: Unsupported Version
ar: إصدارة غير مدعومة

en: Unsupported public key type
ar: نوع مفتاح علني غير مدعوم

en: Upgrade to a libpurple with RC4 support (>= 2.0.1). MySpaceIM plugin will not be loaded.
ar: رقِّ إلى libpurple تدعم RC4 (>= 2.0.1). لن يُحمّل ملحق  MySpaceIM.

en: Upload buddylist to Server
ar: ارفع قائمة الأصدقاء إلى الخادوم

en: Urdu
ar: أردية

en: Use
ar: استخدم

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
ar: استخدم  "/help &lt;command&gt;" للمساعدة في أمر بعينه.
    الأوامر التالية متاحة في هذا السياق:

en: Use Environmental Settings
ar: استخدم إعدادات البيئة

en: Use GNOME Proxy Settings
ar: استخدم إعدادات وسيط جنوم

en: Use Global Proxy Settings
ar: استخدم إعدادات الوسيط العامة

en: Use HTTP Method
ar: استخدم طريقة HTTP

en: Use Perfect Forward Secrecy
ar: استخدم السرية المستقبلية التامة

en: Use SSL
ar: استخدم SSL

en: Use UDP
ar: استخدم UDP

en: Use a _different status for some accounts
ar: استخدم حالات _مختلفة لبعض الحسابات

en: Use different status for following accounts
ar: استخدم حالة مختلفة للحسابات التالية

en: Use document font from _theme
ar: استخدم خط المستند من ال_تيمة

en: Use font from _theme
ar: استخدم خط ال_تيمة

en: Use last buddy when scores are equal
ar: استخدم الصديق الأخير عندما تكون النقاط متعادلة

en: Use name heuristics
ar: استخدم مستكشف الاسم

en: Use proxy
ar: استخدم وسيطا

en: Use smooth-scrolling
ar: استخدم التدحرج السلس

en: Use status from last _exit at startup
ar: عند بدء التشغيل استخدم آخر حالة عند الخروج ال_سابق

en: Use this buddy _icon for this account:
ar: استخدم هذه الأ_يقونة لهذا الحساب:

en: Use tzc
ar: استخدم tzc

en: User
ar: مستخدم

en: User %s is not present in the network
ar: المستخدم %s ليس موجودا في الشبكة

en: User <I>%s</I> is not present in the network
ar: المستخدم <I>%s</I> ليس موجودا على الشبكة

en: User Activity
ar: نشاط المستخدم

en: User Avatar
ar: أيقونة المستخدم

en: User Browsing
ar: المستخدم يتصفّح

en: User Chatting
ar: المستخدم يدردش

en: User Gaming
ar: المستخدم يلعب

en: User ID
ar: هويّة المستخدم

en: User Inactivity Timeout (in minutes)
ar: مدة عدم نشاط المستخدم (بالدقائق)

en: User Information
ar: معلومات المستخدم

en: User Limit
ar: حدّ المستخدمين

en: User Location
ar: موضع المستخدم

en: User Modes
ar: أطوار المستخدم

en: User Mood
ar: مزاج المستخدم

en: User Name
ar: اسم المستخدم

en: User Name: 	%s
ar: اسم المستخدم: 	%s

en: User Nickname
ar: كنية المستخدم

en: User Online Status Attributes
ar: خواص حالة المستخدم المتصل

en: User Options
ar: خيارات المستخدم

en: User Profile
ar: لاحة المستخدم

en: User Rooms
ar: غرف المستخدمين

en: User Search
ar: بحث المستخدم

en: User Search...
ar: بحث المستخدمين...

en: User Tune
ar: نغمة المستخدم

en: User Viewing
ar: المستخدم يطالع

en: User _details
ar: بيانات ال_مستخدم

en: User does not exist
ar: المستخدم غير موجود

en: User has no directory information.
ar: ليس للمستخدم معلومات في الدليل.

en: User information for %s unavailable
ar: معلومات المستخدم %s غير متاحة

en: User information not available: %s
ar: معلومات المستخدم غير متوفرة: %s

en: User is not logged in
ar: لم يلِج المستخدم

en: User is offline
ar: المستخدم غير متصل

en: User is offline.
ar: المستخدم غير متصل.

en: User is too active
ar: المستخدم نشط أكثر من اللازم

en: User is typing...
ar: المستخدم يكتب...

en: User lookup
ar: البحث عن مستخدمين

en: User not found
ar: لم يُعثر على المستخدم

en: User not in group
ar: المستخدم ليس في المجموعة

en: User temporarily unavailable
ar: المستخدم غير متاح مؤقتًا

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Username formatting can change only capitalization and whitespace.
ar: تنسيق اسم المستخدم يمكنه فقط تغيير حالة الحرف و المسافة الشاغرة.

en: Username sent
ar: حُدِّد اسم المُستخدم

en: Users
ar: المستخدمون

en: Users on %s: %s
ar: المستخدمون على %s: %s

en: Valencian-Catalan
ar: ڤاليسية-قطالونية

en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
ar: شفافية متغيرة لقائمة الأصدقاء والمحادثات.

en: Verify Public Key
ar: تحقق من المفتاح العلني

en: Verifying server public key
ar: يجري التحقق من المفتاح العلني للخادوم

en: Version: 	%s
ar: الإصدارة: 	%s

en: Video Camera
ar: كاميرا فيديو

en: Video Chat
ar: دردشة بالفيديو

en: Video Conferencing
ar: اجتماع فيديو

en: Video conferencing
ar: اجتماع فيديو

en: Vietnamese
ar: فيتنامية

en: View Log
ar: اعرض السجِل

en: View Log...
ar: اعرض السجِل...

en: View MOTD
ar: اعرض "رسالة اليوم"

en: View Message of the Day
ar: استعرض رسالة اليوم

en: View User Log
ar: استعرض سجل المستخدم

en: View _Log
ar: اعرض ال_سجل

en: Virgo
ar: العذراء

en: Voice
ar: صوت

en: Voices
ar: الأصوات

en: Volume(0-100):
ar: الصوت(0-100):

en: WATCH
ar: راقب

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
ar: في انتظار إقرار المصافحة

en: Waiting for Login Acknowledgement
ar: في انتظار إقرار الولوج

en: Waiting for network connection
ar: بانتظار اتصال الشبكة

en: Waiting for reply...
ar: في انتظار الرد...

en: Waiting for response...
ar: في انتظار رد...

en: Waiting for transfer to begin
ar: في انتظار بدء النقل

en: Wake Me Up
ar: أيقظني

en: Wallops from %s
ar: لكمة من %s

en: Warning
ar: تحذير

en: Warning Level
ar: مستوى التحذير

en: Warning of %s not allowed.
ar: تحذير أن %s غير مسموح به.

en: Web Aware
ar: مدرك لوِب

en: Web Page
ar: صفحة الوِب

en: Web aware (enabling this will cause you to receive SPAM!)
ar: مدرِك لوِب (تفعيل هذا سيجعلك تستقبل رسائل السخام)

en: Webcams
ar: كاميرا وِب

en: Welcome back!
ar: مرحبا بعودتك

en: Whack
ar: طاخ

en: Whacking %s...
ar: تلطم %s...

en: When a file-transfer request arrives from %s
ar: عندما يصل طلب نقل ملف من %s

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
ar: عندما تبدأ محادثة جديدة ستدرج هذه الملحقة نصّ المحادثة السابقة في المحادثة الحالية.

en: When away
ar: عند الغياب

en: When both away and idle
ar: عند الغياب و السكون معًا

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
ar: عندما تتغير محتويات حافظة gnt، تُتقل المحتويات إلى إكس، إن أمكن.

en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
ar: عند عرض السجلات ستُضمِّن هذه الملحقة سجلات من عملاء التراسل الآخرين. يشمل هذا حاليا Adium، وMSN Messenger، وTrillian.
    
    تحذير: هذه الملحقة في مراحلها الأولية و قد تتعطل كثيرا. استخدمها على مسؤوليتك!

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
ar: إذا ما كان الأمر المحدّد سيستخدم لمعالجة مسارات "aim"

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
ar: إذا ما كان الأمر المحدّد سيستخدم لمعالجة مسارات "gg"

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
ar: إذا ما كان الأمر المحدّد سيستخدم لمعالجة مسارات "icq"

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
ar: إذا ما كان الأمر المحدّد سيستخدم لمعالجة مسارات "irc"

en: Whether the specified command should handle "msnim" URLs
ar: إذا ما كان الأمر المحدّد سيستخدم لمعالجة مسارات "msnim"

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
ar: إذا ما كان الأمر المحدّد سيستخدم لمعالجة مسارات "sip"

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
ar: إذا ما كان الأمر المحدّد سيستخدم لمعالجة مسارات "xmpp"

en: Whether the specified command should handle "ymsgr" URLs
ar: إذا ما كان الأمر المحدّد سيستخدم لمعالجة مسارات "ymsgr"

en: Whiteboard
ar: السبورة

en: Whole words only
ar: الكلمات الكاملة فقط

en: Widget Sizes
ar: أحجام الوِدج

en: Windows Live ID authentication:Unable to connect
ar: استيثاق هويّة Windows Live: تعذّر الاتصال

en: Windows Live Messenger Protocol Plugin
ar: ملحقة بروتوكول Windows Live Messenger

en: Windows Pidgin Options
ar: خيارات بِدْجِن لويندوز

en: Work
ar: العمل

en: Work Address
ar: عنوان العمل

en: Work Email
ar: البريد الإلكتروني للعمل

en: Work Fax
ar: فاكس العمل

en: Work IM
ar: تراسل العمل الفوري

en: Work Information
ar: معلومات العمل

en: Work Mobile
ar: محمول العمل

en: Work Pager
ar: جهاز استدعاء العمل

en: Work Phone
ar: هاتف العمل

en: Work Phone 2
ar: هاتف العمل 2

en: Work Phone Number
ar: رقم هاتف العمل

en: Would you be my friend?
ar: هل تود أن تكون صديقي؟

en: Would you like to add him?
ar: هل تود إضافته؟

en: Would you like to join the conversation?
ar: هل تود الانضمام للمحادثة؟

en: Would you like to overwrite it?
ar: هل ترغب في الكتابة فوقه؟

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
ar: هل تريد ضبط أيقونة لهذا المستخدم؟

en: Would you like to set one now? (Note: THIS CANNOT BE CHANGED!)
ar: أتريد عمل واحد الآن؟ (ملحوظة: هذا لا يمكن تغييره!)

en: Write Error
ar: عطل في الكتابة

en: Write error
ar: عطل في الكتابة

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
ar: اكتب الإعدادات في %s%sgtkrc-2.0

en: Writing error
ar: عطل في الكتابة

en: Wrong CHL value sent to server
ar: أُرسِلت قيمة CHL خطأ للخادوم

en: X.509 Certificates
ar: شهادات X.509

en: X.509 certificate export failed
ar: فشل تصدير شهادة X.509

en: X.509 certificate import failed
ar: فشل استيراد شهادة X.509

en: XML Not Well Formed
ar: XML غير صحيح التشكيل'

en: XML Parse error
ar: خطأ في تحليل XML

en: XMPP Account
ar: حساب XMPP

en: XMPP Console
ar: مرقاب XMPP

en: XMPP Message Error
ar: رسالة خطأ XMPP

en: XMPP Protocol Plugin
ar: ملحقة بروتوكول XMPP

en: XMPP developer
ar: مطور XMPP

en: Yahoo Chat port
ar: منفذ دردشة ياهو

en: Yahoo Chat server
ar: خادوم دردشة ياهو

en: Yahoo Japan
ar: ياهو اليابان

en: Yahoo Protocol Plugin
ar: ملحقة بروتوكول ياهو

en: Yahoo! ID
ar: هويّة ياهو!

en: Yahoo! Japan Profile
ar: لاحة ياهو! اليابان

en: Yahoo! Profile
ar: لاحة ياهو!

en: Yahoo! system message for %s:
ar: رسالة نظام ياهو! لأجل %s:

en: Year of birth
ar: سنة الميلاد

en: Yes
ar: نعم

en: You _send:
ar: أنت _ترسل:

en: You _type:
ar: أنت _تكتب:

en: You appear to have no MySpace username.
ar: يظهر أنك لا تملك اسم مستخدم MySpace.

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
ar: أنت بصدد دمج المجموعة %s في المجموعة %s. هل تريد الاستمرار؟

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
ar: أنت بصدد إزالة %s من قائمة أصدقائك.  هل تريد الاستمرار؟

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
ar: أنت بصدد إزالة دردشة %s من قائمة الأصدقاء لديك.  هل تريد الاستمرار؟

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
ar: أنت بصدد إزالة المجموعة %s وجميع أعضائها من قائمة أصدقائك.  هل تريد الاستمرار؟

en: You are awaiting authorization from the following buddies
ar: أنت في انتظار تصريح من الأصدقاء التالين

en: You are banned from %s.
ar: أنت محظور في %s.

en: You are channel founder on <I>%s</I>
ar: أنت مؤسس القناة على <I>%s</I>

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
ar: أنت بصدد إنشاء غرفة جديدة. هل تود إعدادها أم قبول الإعدادات المبدئية؟

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
ar: أنت منقطع الاتصال حاليًا. لن تُستقبل الرسائل حتى تلج.

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
ar: لست والجا بحساب يمكّنك من إضافة هذا الصديق.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
ar: لست والجا حاليًا بحساب يمكنك من دعوة ذلك الصديق.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
ar: لست والجا حاليًا بأي بروتوكول يدعم الدردشة.

en: You are now chatting in %s.
ar: تُدَردِش الآن في %s.

en: You are now known as %s
ar: %s أنت الآن معروف باسم

en: You are sending messages too fast to %s.
ar: أرسلتَ رسائل بسرعة جدًا إلى %s.

en: You are using %s version %s.  The current version is %s.  You can get it from <a href="%s">%s</a><hr>
ar: تستخدم %s إصدارة %s.  الإصدارة الحالية هي %s. يمكنك الحصول عليها من <a href="%s">%s</a><hr>

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
ar: أنت تستخدم %s، بينما هذه الملحقة تتطلب %s.

en: You can (un)load plugins from the following list.
ar: يمكنك تحميل/تفريغ تحميل الملحقات من القائمة التالية.

en: You can edit more information from the context menu later.
ar: يمكنك فيما بعد تحرير المزيد من المعلومات من قائمة السياق.

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
ar: يمكنك تحرير/حذف الإشعار من مربع حوار `إشعارات الأصدقاء'

en: You can enable/disable accounts from the following list.
ar: يمكنك تفعيل أو تعطيل الحسابات من القائمة التالية.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
ar: يمكنك إدراج هذه الصورة داخل الرسالة، أو استخدمها كأيقونة لهذا المستخدم

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
ar: بامكانك السماح للمستخدمين الآخرين أن يستعرضوا حالة اتصالك ومعلومات شخصية عنك. املأ المعلومات التي تريد السماح للمستخدمين الآخرين أن يستعرضوها.

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
ar: يمكنك إعادة طلب التصريح من هؤلاء الأصدقاء عن طريق النقر باليمين عليهم و اختيار "أعِد طلب التصريح."

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
ar: يمكنك ارسال الصورة كملف، أو مدمجة في الرسالة، أو استخدمها كأيقونة لهذا المستخدم.

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
ar: يمكنك ارسال الصورة كملف، أو استخدمها كأيقونة لهذا المستخدم.

en: You canceled the transfer of %s
ar: ألغيتَ نقل %s

en: You cannot add the same person twice to a conversation
ar: لا يمكنك إضافة نفس الشخص مرتين إلى محادثة

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
ar: لا يمكنك تلقي تنبيهات صديق ما لم تستورد مفتاحه العلني. يمكنك استخدام أمر "اجلب المفتاح العلني" لتحصل على مفتاحه العلني.

en: You do not have any accounts.
ar: ليست لديك أية حسابات.

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send whatever this launcher points to instead of this launcher itself.
ar: قمت بسحب مشغل سطح مكتب. على الأغلب قصدت أن ترسل الشيء الذي يشير اليه هذا المشغل و ليس المشغل ذاته.

en: You entered a group ID outside the acceptable range
ar: أدخلت هوية مجموعة خارج النطاق المقبول

en: You feel a disturbance in the force...
ar: تستشعر اضطرابا في القوة...

en: You have been added by %s
ar: أضافَكَ %s

en: You have been connecting and disconnecting too frequently.  Wait ten minutes and try again.  If you continue to try, you will need to wait even longer.
ar: أنت توالي الاتصال و الفصل سريعا. انتظر عشر دقائق ثم حاول مجددا. لو عدت للمحاولة فورا فستضطر إلى أن تنتظر أطول.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
ar: قمت بالاتصال و قطعته مرات عديدة في وقت قصير جدا. انتظر عشر دقائق وحاول مجددا. إذا استمريت في المحاولة الآن فسينبغي لك الانتظار مدة أطول.

en: You have been disconnected from chat room %s.
ar: تمّ فصلك عن غرفة الدردشة %s.

en: You have been kicked by %s: (%s)
ar: لقد طردك %s: (%s)

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
ar: طُردتَ من <I>%s</I> بواسطة <I>%s</I> (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
ar: قتلَكَ %s (%s)

en: You have been logged out because you logged in at another workstation.
ar: أولجت خارجا لأنك ولجت من حاسوب آخر.

en: You have dragged an image
ar: سحبت صورة

en: You have left this chat.
ar: لقد فارقت هذه الدردشة.

en: You have mail!
ar: لديك بريد

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
ar: ليست لديك قاعدة بيانات بالشهادات الجذر، لذا لا يمكن التحقق من هذه الشهادة.

en: You have parted the channel%s%s
ar: لقد فارقت القناة%s%s

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
ar: من المحتمل أنك طلبت ضبط لاحتك قبل تمام الولوج. ستبقى لاحتك على وضعهاالأصلي؛ حاول ضبطها مرة ثانية عند تمام الاتصال.

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
ar: وصلت إلى الحد المسموح به لعدد المراسلين

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
ar: تلقيت رسالة خاصة
    
    من: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
ar: تلقيت بريد ICQ إلكتروني من %s [%s]
    
    الرسالة هي:
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
ar: تلقيت صفحة ICQ
    
    من: %s [%s]
    %s

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
ar: اخترت فتح اتصال تراسل فوري مباشر مع %s.

en: You have signed on from another location.
ar: قمت بالدخول من موقع آخر.

en: You have successfully created a Qun
ar: أنشأتَ Qun بنجاح

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
ar: يجب عليك الانضمام إلى القناة %s قبل أن تتمكن من الانضمام إلى المجموعة الخاصة

en: You have tried to ignore %s, but the user is on your buddy list.  Clicking "Yes" will remove and ignore the buddy.
ar: حاولتَ تجاهل %s، لكنه موجود في قائمة اصدقائك. الضغط على "نعم" سيحذف و يتجاهل الصديق.

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
ar: لديك رسائل غير مقروءة.هل تريد إغلاق النافذة؟

en: You may be disconnected shortly.  Check %s for updates.
ar: قد ينقطع اتصالك قريبا. طالع %s للتحديثات.

en: You may be disconnected shortly.  You may want to use TOC until this is fixed.  Check %s for updates.
ar: قد ينقطع اتصالك قريبا. قد ترغب في استخدام TOC إلى أن يتم إصلاح هذا. طالع %s للتحديثات.

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
ar[0]: لم تفقد أية رسائل (%hu) من %s لكونها غير صالحة.
ar[1]: فقدت رسالة واحدة (%hu) من %s لكونها غير صالحة.
ar[2]: فقدت رسالتين (%hu) من %s لكونهما غير صالحتين.
ar[3]: فقدت %hu رسائل من %s لكونها غير صالحة.
ar[4]: فقدت %hu رسالة من %s لكونها غير صالحة.
ar[5]: فقدت %hu رسالة من %s لكونها غير صالحة.

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
ar[0]: لم تفقد أية رسائل (%hu) من %s لكونها أكبر من اللازم.
ar[1]: فقدت رسالة واحدة (%hu) من %s لكونها أكبر من اللازم.
ar[2]: فقدت رسالتين (%hu) من %s لكونهما أكبر من اللازم.
ar[3]: فقدت %hu رسائل من %s لكونها أكبر من اللازم.
ar[4]: فقدت %hu رسالة من %s لكونها أكبر من اللازم.
ar[5]: فقدت %hu رسالة من %s لكونها أكبر من اللازم.

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
ar[0]: لم تفقد أي رسائل (%hu) من %s لتجاوز حد المنسوب
ar[1]: فقدت رسالة واحدة (%hu) من %s لتجاوز حدّ المنسوب.
ar[2]: فقدت رسالتين (%hu) من %s لتجاوز حدّ المنسوب.
ar[3]: فقدت %hu رسائل من %s لتجاوز حدّ المنسوب.
ar[4]: فقدت %hu رسالة من %s لتجاوز حدّ المنسوب.
ar[5]: فقدت %hu رسالة من %s لتجاوز حدّ المنسوب.

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
ar[0]: لم تفقد أي رسائل لأي سبب مجهول (%hu) من %s.
ar[1]: فقدت رسالة واحدة (%hu) من %s لسبب مجهول.
ar[2]: فقدت رسالتين (%hu) من %s لسبب مجهول.
ar[3]: فقدت %hu رسائل من %s لسبب مجهول.
ar[4]: فقدت %hu رسالة من %s لسبب مجهول.
ar[5]: فقدت %hu رسالة من %s لسبب مجهول.

en: You missed an IM from %s because it was sent too fast.
ar: فقدت رسالة فورية من %s لأنها أرسلت بسرعة جدًا.

en: You missed an IM from %s because it was too big.
ar: فقدت رسالة فورية من %s لكونها أكبر من اللازم.

en: You must create an account first before you can create a pounce.
ar: يجب أن تنشئ حسابا قبل أن تنشئ إشعارا.

en: You must give a name for the group to add.
ar: يجب أن تعطي اسمًا للمجموعة التي تريد إضافتها.

en: You must provide a group.
ar: يجب أن تُحدد مجموعة.

en: You must select an account.
ar: يجب أن تختار حسابًا.

en: You must specify a nick
ar: يجب أن تحدد كنية

en: You receive an IM
ar: وصلتك رسالة فورية

en: You require encryption, but it is not available on this server.
ar: أنت تتطلب استخدام التعمية لكنها غير متاحة على الخادوم.

en: You send
ar: أنت ترسل

en: You should receive an email asking to confirm %s.
ar: ستتسلم بريدا إلكترونيا يسألك توكيد %s.

en: You talk in chat
ar: تتحدث في الدردشة

en: You type
ar: أنت تكتب

en: You were disconnected from the server.
ar: قُطِع اتصالك بالخادوم.

en: Your AIM connection may be lost.
ar: قد ينقطع اتصالك مع AIM.

en: Your Current Mood
ar: مزاجك الحالي

en: Your Current Status
ar: حالتك الحالية

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
ar: صورة رسالتك الفورية لم ترسل. لا يمكنك إرسال صور التراسل الفوري في دردشات AIM.

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
ar: صورة رسالتك الفورية لم ترسل. يجب ان تكون متصلا مباشرة لإرسال صور الرسالة الفورية.

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
ar: قائمة أصدقائك في MSN غير متاحة مؤقتًا. من فضلك انتظر و حاول مرة ثانية.

en: Your VCard File
ar: ملف vCard الخاص بك

en: Your Yahoo! message did not get sent.
ar: لم تُرسل رسالة ياهوو!

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
ar: عُطّل حسابك بسبب محاولات كثيرة لإدخال كلمات سر غير صحيحة

en: Your account is currently suspended.
ar: حسابك مُعَلّق حاليا.

en: Your account is locked, please log in to the Yahoo! website.
ar: حسابك مقفل، من فضلك لُج في موقع ياهوو! على الوب.

en: Your buddy list was downloaded from the server.
ar: تم جلب قائمة أصدقائك من الخادوم.

en: Your buddy list was stored on the server.
ar: تم حفظ قائمة أصدقائك على الخادوم.

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
ar: قائمة أصدقائك خالية، لاشيء ليُحفظ في الملف.

en: Your command failed for an unknown reason.
ar: فشل الأمر الذي أصدرته لسبب مجهول.

en: Your current password is different from the one that you specified.
ar: كلمة السر الحالية لا تطابق تلك التي كنت حددتها.

en: Your new MSN friendly name is too long.
ar: اسمك الودّي في MSN أطول من المسموح.

en: Your password has been changed.
ar: تم تغيير كلمة السرّ.

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
ar: رفض الخادوم اسم الحساب الذي اخترته.  من المحتمل أنها تحتوي محارف غير صالحة.

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
ar: رفض الخادوم الكنية التي اخترتها. من المحتمل أنها تحوي محارف غير صالحة.

en: Your system administrator has disabled this operation
ar: عطّل مدير نظامك هذه العملية

en: Your warning level is currently too high to log in.
ar: مستوى تحذيراتك حاليًا أعلى من أن يسمح لك بالولوج.

en: Zap
ar: صعقة

en: Zapping %s...
ar: تصعق %s...

en: Zephyr Protocol Plugin
ar: ملحقة بروتوكول Zephyr

en: Zip Code
ar: الرمز البريدي

en: Zipcode
ar: الرّمز البريديّ

en: Zodiac Sign
ar: البرج

en: [ Audible %s/%s/%s.swf ] %s
ar: [ %s/%s/%s.swf مسموع] %s

en: [Unable to display a message from this user because it contained invalid characters.]
ar: [تعذّر عرض رسالة من هذا المستخدم لأنها تحوي حروفا غير صالحة.]

en: _Accept
ar: ا_قبل

en: _Accept Defaults
ar: ا_قبل المبدئية

en: _Account
ar: ال_حساب

en: _Account:
ar: _حساب:

en: _Add
ar: أ_ضف

en: _Add Chat
ar: أ_ضف دردشة

en: _Advanced
ar: م_تقدم

en: _Alias
ar: ا_سم مستعار

en: _Alias...
ar: _كنية...

en: _Apply
ar: _طبّق

en: _Associate Buddy
ar: ا_ربط الصديق

en: _Auto-reply:
ar: _رد تلقائي:

en: _Autodetect IP address
ar: _تحرّى عنوان IP تلقائيا

en: _Basic
ar: أ_ساسي

en: _Block
ar: اح_ظر

en: _Both Icon & Text
ar: نص _و أيقونات

en: _Browse logs folder
ar: _تصفّح مجلد السجلات

en: _Browser:
ar: ال_متصفح:

en: _Buddy List window transparency
ar: _شفافية نافذة قائمة الأصدقاء

en: _Buddy name:
ar: ا_سم الصديق:

en: _Buddy:
ar: ال_صديق:

en: _Cancel
ar: ا_لغِ

en: _Channel:
ar: ال_قناة:

en: _Class:
ar: _فئة:

en: _Collapse
ar: قلّ_ص

en: _Configure Room
ar: ا_عدّ الغرفة

en: _Copy Email Address
ar: ا_نسخ عنوان البريد الإلكتروني

en: _Copy Link Location
ar: ا_نسخ موقع الرابط

en: _Decline
ar: ار_فض

en: _Delete Group
ar: ا_حذف المجموعة

en: _Description
ar: ال_وصف

en: _Disable
ar: _عطّل

en: _Dockable Buddy List
ar: قائمة أصدقاء قابلة للإرساء

en: _Edit Account
ar: _حرِّر الحساب

en: _Enable automatic router port forwarding
ar: فعّل التوجيه التلقائي لمنفذ المُوجِّه

en: _End port:
ar: _منفذ النهاية:

en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
ar: مُ_طابقة للحالة بالضبط (لا تؤشره في حال أردت معالجة آلية لحالة الأحرف)

en: _Exchange:
ar: _بادل:

en: _Expand
ar: _مدّد

en: _Flash window when chat messages are received
ar: أو_مض النافذة عند استقبال رسائل الدردشة

en: _Focused windows
ar: _نوافذ مركز عليها

en: _Font
ar: الخ_ط

en: _Font face
ar: نوع ال_خط

en: _Force 24-hour time format
ar: أ_جبر على تنسيق 24 ساعة للوقت

en: _Get Info
ar: ا_جلب معلومات

en: _Get List
ar: ا_جلب القائمة

en: _Group:
ar: _مجموعة:

en: _Handle:
ar: _معالج:

en: _Hide chat when the window is closed.
ar: ا_خفِ الدردشة عند غلق النافذة.

en: _Hide new IM conversations:
ar: ا_خفِ محادثات التراسل الفوري الجديدة

en: _Horizontal rule
ar: فاصل أ_فقي

en: _Host:
ar: م_ضيف:

en: _IM window transparency
ar: _شفافية نافذة التراسل الفوري

en: _IM windows
ar: _نوافذ التراسل الفوري

en: _Icon Only
ar: أ_يقونات فقط

en: _Image
ar: _صورة

en: _Import...
ar: ا_ستورد...

en: _Insert
ar: أ_درج

en: _Instance:
ar: _مرة:

en: _Invite
ar: ادعُ

en: _Join
ar: ا_نضمّ

en: _Keep Buddy List window on top:
ar: _حافظ على قائمة الأصدقاء في الأعلى:

en: _Link
ar: _رابط

en: _Local alias:
ar: ال_كنية المحلية:

en: _Login
ar: _لُج

en: _Manual:
    (%s for URL)
ar: _يدويًا:
    (%s للمسار)

en: _Manually specify range of ports to listen on
ar: حدد _يدويًا نطاق منافذ لاستماع منها

en: _Merge Groups
ar: ا_دمج مجموعتين

en: _Message Logs:
ar: _سجلات الرسائل:

en: _Message:
ar: ال_رسالة:

en: _Method:
ar: ال_طريقة:

en: _Minutes before becoming idle:
ar: عدد ال_دقائق قبل تغيير الحالة:

en: _Modify
ar: _عدِّل

en: _More...
ar: ال_مزيد...

en: _Name
ar: الا_سم

en: _No
ar: _لا

en: _Normal
ar: عا_دي

en: _Notify buddies that you are typing to them
ar: _نبّه الأصدقاء الذين أكتب لهم

en: _OK
ar: _موافق

en: _Open Link in Browser
ar: ا_فتح الرابط في المتصفح

en: _Open Mail
ar: ا_فتح البريد

en: _Open link in:
ar: ا_فتح الرابط في:

en: _Passphrase:
ar: _عبارة السر:

en: _Password:
ar: كلمة ال_سر:

en: _Pause
ar: _جمّد

en: _Permit
ar: ا_سمح

en: _Placement:
ar: ال_موضع:

en: _Pop up a notification
ar: _نافذة منبثقة تنبيهية

en: _Port:
ar: _منفذ:

en: _Recipient:
ar: ال_مستلم:

en: _Recurring
ar: _متكرر

en: _Remove
ar: أ_زِل

en: _Remove Buddy
ar: أزِل _صديقا

en: _Remove Chat
ar: أزِل ال_دردشة

en: _Remove Contact
ar: أ_زِل المراسل

en: _Remove Group
ar: أزِل _مجموعة

en: _Rename
ar: _غير الاسم

en: _Report idle time:
ar: أ_بلغ عن وقت السكون:

en: _Reset formatting
ar: صفّر ال_تنسيق

en: _Resume
ar: ا_ستأنف

en: _Room:
ar: _غرفة:

en: _Save
ar: ا_حفظ

en: _Save Image...
ar: ا_حفظ الصورة...

en: _Search
ar: ا_بحث

en: _Search for:
ar: ا_بحث عن:

en: _Send
ar: أر_سل

en: _Send File...
ar: أرسل _ملفا...

en: _Send Message
ar: أ_رسل رسالة

en: _Server:
ar: _خادوم:

en: _Set
ar: ا_ضبط

en: _Show slider bar in IM window
ar: ا_عرض شريط المزلاج في نافذة التراسل الفوري

en: _Show system tray icon:
ar: ا_عرض أيقونة لوحة النظام:

en: _Smile!
ar: _بسمة!

en: _Start %s on Windows startup
ar: ا_بدأ %s عند بدء تشغيل ويندوز

en: _Start port:
ar: _منفذ البداية:

en: _Status:
ar: ال_حالة:

en: _Text Only
ar: _نص فقط

en: _Title:
ar: ال_عنوان:

en: _URL
ar: _مسار

en: _Unset
ar: صفِّر

en: _Use
ar: ا_ستخدم

en: _User:
ar: _مستخدم:

en: _Username:
ar: اسم ال_شاشة:

en: _View Certificate...
ar: اعرض ال_شهادة...

en: _View...
ar: ا_عرض...

en: _Visual gesture display
ar: _عرض الإيماءة بصريا

en: _Yes
ar: _نعم

en: accounts
ar: الحسابات

en: accounts: Show the accounts window.
ar: accounts: يعرض نافذة الحسابات.

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
ar: action &lt;action to perform&gt;:
    قم بإجراء.

en: affiliate &lt;user&gt; &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt;: Set a user's affiliation with the room.
ar: affiliate &lt;user&gt; &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt;:
    حدّد علاقة المُستخدم بالغرفة.

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
ar: away [message]:
    ضع رسالة غياب، أو لا تستخدم أي رسالة لتعود من غيابك.

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
ar: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]: 
    اطرد عميلا من القناة

en: blocklist command failed
ar: فشل أمر blocklist

en: buddy list
ar: قائمة الأصدقاء

en: buddylist: Show the buddylist.
ar: buddylist: يعرض قائمة الأصدقاء.

en: buzz: Buzz a user to get their attention
ar: ‏buzz: رن على مستخدم لتجذب انتباهه.

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
ar: call &lt;command&gt;: 
    استدعِ أي أمر عميل silc

en: channel %s not found
ar: القناة %s غير موجودة

en: channel modes for %s: %s
ar: أطوار القناة ل %s: %s

en: chanserv: Send a command to chanserv
ar: chanserv:
    أصدر أمرا إلى chanserv

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
ar: clear:
    يمسح سجل نافذة المحادثة.

en: clear: Clears the conversation scrollback.
ar: clear: يمسح ما سبق في نافذة المحادثة.

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
ar: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]: 
    غيّر أو استعرض أطوار القناة

en: config:  Configure a chat room.
ar: config:
    اضبط غرفة الدردشة.

en: configure:  Configure a chat room.
ar: configure:
    اضبط غرفة دردشة.

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
ar: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;: 
    غيّر أوضاع الكنية على القناة

en: current topic is: %s
ar: الموضوع الحالي: %s

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
ar: debug &lt;option&gt;:  يرسل معلومات متنوعة للتنقيح إلى المحادثة الحالية.

en: debugwin: Show the debug window.
ar: debugwin: يعرض نافذة التنقيح.

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
ar: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:
    انزع إدارة القناة من شخص ما. يجب أن تكون مدير قناة لتفعل هذا.

en: detach:  Detach this session
ar: detach: 
    افصل هذه الجلسة

en: developer
ar: مطوِّر

en: developer & webmaster
ar: مطور و مشرف الموقع

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
ar: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:
    انزع حالة "صوت" القناة من شخص ما، مانعا إياهم من التحدث عندما تكون القناة مُراقبة (+m). يجب أن تكون مدير قناة لتفعل هذا.

en: doodle: Request user to start a Doodle session
ar: doodle: 
    اطلب من المستخدم أن يبدأ جلسة Doodle

en: execute
ar: نفِّذ

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
ar: getkey &lt;nick|server&gt;: 
    اجلب المفتاح العلني لعميل أو خادوم

en: hacker and designated driver [lazy bum]
ar: هاكر و سائق

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
ar: help &lt;command&gt;:  مساعدة حول أمر بعينه.

en: iTunes Music Store Link
ar: رابط إلى متجر موسيقى iTunes

en: info [server]:  View server administrative details
ar: info [server]: 
    استعرض تفاصيل إدارة الخادوم

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
ar: instance &lt;instance&gt;: حدد السيرورة التي تستخدمها هذه الفئة

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
ar: inst &lt;instance&gt;: حدد السيرورة التي تستخدمها هذه الفئة

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
ar: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;: 
    ادعُ كنية أو أضف/أزل من قائمة الدعوات

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
ar: invite &lt;nick&gt; [room]:
    ادع شخصا للانضمام إليك في قناة معينة، أو القناة الحالية.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
ar: invite &lt;user&gt; [message]:
    ادع مستخدما إلى غرفة.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
ar: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:
    أدخل قناة أو أكثر، معطيا -اختياريا- مفتاحا للقناة إن كان مطلوبا.

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
ar: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:
    انضم لدردشة على هذه الشبكة

en: join &lt;room&gt;:  Join a chat room on the Yahoo network
ar: join &lt;room&gt;: 
    انضم إلي غرفة دردشة في شبكة ياهو

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
ar: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:
    أدخل قناة أو أكثر، معطيا -اختياريا- مفتاحا للقناة إن كان مطلوبا.

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
ar: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]: 
    اركل عميلا من القناة

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
ar: kick &lt;nick&gt; [message]:
    اطرد شخصا خارج قناة، يجب أن تكون مدير قناة لتفعل هذا.

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
ar: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]: 
    اقتل الكنية

en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
ar: آخر سجل: يبحث عن مقطع فرعي في السجل.

en: lead developer
ar: المطوّر الرئيسي

en: leave [channel]:  Leave the chat
ar: leave [channel]: 
    غادر الدردشة

en: libfaim maintainer
ar: متعهد libfaim

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
ar: list:
    اعرض قائمة الغرف في شبكة ما. <i>تحذير: بعض الخواديم قد تفصلك عند فعل هذا.</i>

en: list:  List channels on this network
ar: list: 
    قائمة القنوات على هذه الشبكة

en: list: List rooms on the Yahoo network
ar: list: 
    اسرد الغرف في شبكة ياهو

en: loading plugin failed
ar: فشل تحميل الملحقة

en: maintainer
ar: متعهد

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
ar: me &lt;action to perform&gt;:
    قم بفعل.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
ar: me &lt;إجراء&gt;: يرسل فعلا على نمط آي‌آر‌سي للصديق أو الدردشة.

en: memoserv: Send a command to memoserv
ar: memoserv:
    أصدر أمرا إلى memoserv

en: minutes
ar: دقائق

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
ar: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:
    اضبط أو صفّر وضع المستخدم أو القناة.

en: mode (%s %s) by %s
ar: طور (%s %s) بواسطة %s

en: motd:  View the server's Message Of The Day
ar: motd: 
    استعرض رسالة اليوم للخادوم

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
ar: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;: 
    أرسل رسالة خاصة إلى مستخدم

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
ar: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:
    أرسل رسالة خاصة إلى مستخدم (و ليس إلى القناة).

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
ar: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:
    ارسل رسالة خاصة إلى مستخدم آخر.

en: myim URL handler
ar: معالج مسارات myim

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
ar: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;: 
    اسرد مستخدمين محددين في قناة (قنوات)

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
ar: names [channel]:
    اعرض المستخدمين الموجودين في القناة حاليا.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
ar: nick &lt;new nickname&gt;:
    غيّر كنيتك.

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
ar: nick &lt;newnick&gt;: 
    غيّر كنيتك

en: nickserv: Send a command to nickserv
ar: nickserv:
    أصدر أمرا إلى nickserv

en: no channel modes are set on %s
ar: لم تضبط أي أطوار للقناة %s

en: no such channel
ar: لا قناة بهذا الاسم

en: none
ar: بدون

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
ar: notice &lt;target&lt;:
    يُرسل تنبيها لمستخدم أو قناة.

en: nudge: nudge a user to get their attention
ar: الكز مستخدما لتستدعي انتباههnudge:
    أوكز شخص من اجل الحصول على انتباهه.

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
ar: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:
    امنح صلاحية إدارة القناة لشخص ما. يجب أن تكون مدير قناة لتفعل هذا.

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
ar: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]: 
    احصل على صلاحيات مدير الخادوم

en: operserv: Send a command to operserv
ar: operserv:
    أصدر أمرا إلى operserv

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
ar: operwall &lt;message&gt;:
    إذا كنت لا تعرف ما هذا، فغالبا لا يمكنك استخدامه.

en: original author
ar: المؤلف الأصلي

en: part [channel]:  Leave the chat
ar: part [channel]: 
    غادر الدردشة

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
ar: part [room] [message]:
    غادر القناة الحالية، أو القناة المحددة مع رسالة اختيارية.

en: part [room]:  Leave the room.
ar: part [room]:
    غادر الغرفة.

en: persist command failed
ar: فشل أمر persist

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
ar: ping &lt;jid&gt;:
    أرسِل بِنْج لمستخدم/مُكوِّن/خادوم.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
ar: ping [nick]:
    اسأل عن مدى تأخر مستخدم (أو الخادوم إذا لم تحدد مستخدما).

en: ping:  Send PING to the connected server
ar: ping: 
    أرسِل بِنْج للخادوم المتصل

en: plugins: Show the plugins window.
ar: plugins: يظهر نافذة الملحقات.

en: prefs: Show the preference window.
ar: prefs: يعرض نافذة التفضيلات.

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
ar: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:
    أرسل رسالة خاصة إلى مستخدم (و ليس إلى القناة).

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
ar: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]: 
    أرسل رسالة خاصة إلى مستخدم

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
ar: quit [message]: 
    انفصل عن الخادوم، مع رسالة اختيارية

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
ar: quit [message]:
    افصل من الخادوم، مع رسالة اختيارية.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
ar: quote [...]:
    أصدر أمر خاما إلى الخادوم.

en: register:  Register with a chat room.
ar: register:
    سجّل في غرفة دردشة.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
ar: remove &lt;nick&gt; [message]:
    أزل شخصا من الغرفة. يجب أن تكون مدير الغرفة لتفعل هذا.

en: role &lt;user&gt; &lt;moderator|participant|visitor|none&gt;: Set a user's role in the room.
ar: role &lt;user&gt; &lt;moderator|participant|visitor|none&gt;:
    حدد دور مستخدم في غرفة.

en: saved statuses
ar: الحالات المحفوظة

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
ar: say &lt;رسالة&gt;: يرسل رسالة كالمعتاد و كأنك لم تستخدم هذا الأمر.

en: stats:  View server and network statistics
ar: stats: 
    استعرض احصائيات الخادوم و الشبكة

en: statuses: Show the savedstatuses window.
ar: statuses: يعرض نافذة الحالات المحفوظة.

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
ar: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;:
    انضم لدردشة جديدة

en: support
ar: دعم

en: support/QA
ar: دعم/التحقق من الجودة

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
ar: time:
    اعرض التوقيت المحلي الحالي لخادوم IRC.

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
ar: topic &lt;instance&gt;: حدد السيرورة التي تستخدمها هذه الفئة

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
ar: topic [&lt;new topic&gt;]: 
    استعرض أو غير الموضوع

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
ar: topic [new topic]:
    اعرض أو غيّر موضوع القناة.

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
ar: topic [new topic]:
    اعرض أو غيّر الموضوع.

en: tzc command
ar: أمر tzc

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
ar: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:
    اضبط أو صفّر الوضع.

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
ar: umode &lt;usermodes&gt;: 
    اضبط أطورك في الشبكة

en: unloading plugin failed
ar: فشل تفريغ الملحقة

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
ar: users &lt;channel&gt;: 
    اسرد المستخدمين في القناة

en: users:  Show the list of users in the chat.
ar: users: يعرض قائمة المستخدمين في الدردشة.

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
ar: version [nick]:
    أرسل طلب CTCP VERSION إلى مستخدم

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
ar: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...: 
    اعط الصوت في القناة لشخص ما. يجب أن تكون مدير قناة لتفعل هذا.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
ar: wallops &lt;message&gt;:
    إذا لم تعرف ما هذا، فغالبا لا تستطيع استعماله.

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
ar: whois &lt;nick&gt;: 
    استعرض معلومات الكنية

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
ar: whois [server] &lt;nick&gt;:
    استعرض معلومات عن المستخدم.

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
ar: whowas &lt;nick&gt;: 
    استعرض معلومات الكنية

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
ar: whowas &lt;nick&gt;:
    استعرض معلومات عن مستخدم خرج.

en: win32 port
ar: نسخة ويندوز

en: you can see the butterflies mating
ar: يمكنك أن ترى الفراشات تتزاوج

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
ar: zc &lt;class&gt;:
    أرسل رسالة إلى &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
ar: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: 
    أرسل رسالة إلى &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
ar: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: 
    أرسل رسالة إلى &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
ar: zi &lt;instance&gt;: 
    أرسل رسالة إلى &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
ar: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;:
    أرسل رسالة إلى &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
ar: zl &lt;nick&gt;:
    ابحث عن مستخدم

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
ar: zlocate &lt;nick&gt;: 
    ابحث عن مستخدم
